Fan uzun süre en yüksek hızda olursa sıkıntı olur mu?

Hayır, fanın ömrü kısalır fan değişirsiniz ama ekran kartı sıcak çalışırsa bu sefer ekran kartının ömrü azalır. Fan devrini %100 yapın.

Ekran kartı daha soğuk olursa o kadar verimli çalışır. Sıcak olursa tam verim alamayabilirsniz.

Şu an mining açık test yapıyorum da 68 dereceyi gösteriyor.

Ekran kartı 85 derecede bozulabilir mi? Ve fan çabuk bozulur mu?
Tabii ki hayır. Arızalanırsa 100 TL'lik fanı değiştirmek mi kolay yoksa ekran kartını mı? Ekran kartını serin tutun.

100 TL'ye fan bulabilir miyim ki? Ama alacak olsam dandik bir şey almazdım. Sonuçta RTX 3060 soğutuyor.

Elektronik şans işi. Laptopu sıfır olarak alırsınız daha açma tuşuna bastığınız an fan ve ekran kartı da yanabilir. 50 yıl bozulmadan 100 derece sıcaklıkta ta çalışabilir. Ama ortalama bir şey söylersek ekran kartı 85 dereceyi geçmesin ama önerilen 60 derece altında olması. Fan a acımayın %100 yapın. Bozulması için daha en az 3-4 yılı var. Kolay bozulan bir şey değil laptop fanı.

Elektronik şans işi. Laptopu sıfır olarak alırsınız daha açma tuşuna bastığınız an fan ve ekran kartı da yanabilir. 50 yıl bozulmadan 100 derece sıcaklıkta ta çalışabilir. Ama ortalama bir şey söylersek ekran kartı 85 dereceyi geçmesin ama önerilen 60 derece altında olması. Fan a acımayın %100 yapın. Bozulması için daha en az 3-4 yılı var. Kolay bozulan bir şey değil laptop fanı.

Anlıyorum. Tavsiyenizi dinleyeceğim. Zaten oyunlarda orta ayar 45 FPS oynuyorum, ömrü uzasın diye. 6 saat sıkıntı olmaz o zaman.

Anlıyorum. Tavsiyenizi dinleyeceğim. Zaten oyunlarda orta ayar 45 FPS oynuyorum, ömrü uzasın diye. 6 saat sıkıntı olmaz o zaman.

Yok 45 FPS oynamanıza gerek yok. Çok az fark eder ömürde. Atıyorum 7 yıl sonra bozulacaksa 6 yıl 9 ay sonra bozulur.

Yok 45 FPS oynamanıza gerek yok. Çok az fark eder ömürde. Atıyorum 7 yıl sonra bozulacaksa 6 yıl 9 ay sonra bozulur.

Fark ediyor. Mesela 80 derece oluyor her şey Full olduğu zaman, ben de ayarları düşürüp, 45 FPS'ye kilitliyorum 60-66 derece falan oluyor.
Zaten 45 FPS oynadığımda bir şey değişmiyor, ama Online oyunları 80 FPS oynarım.

Fark ediyor. Mesela 80 derece oluyor her şey Full olduğu zaman, ben de ayarları düşürüp, 45 FPS'ye kilitliyorum 60-66 derece falan oluyor.
Zaten 45 FPS oynadığımda bir şey değişmiyor, ama Online oyunları 80 FPS oynarım.

Ben biraz hassasım 60 FPS altı olunca midem bulanıyor. Fan Max da iken mi 80 derece oluyor?

100 TL'ye fan bulabilir miyim ki? Ama alacak olsam dandik bir şey almazdım. Sonuçta RTX 3060 soğutuyor.

Durum şu. Sizin bilgisayarınızın diyelim ki 3 yıl garantisi var. Bu 3 yıl süreç içinde bozulursa garanti ücretsiz değiştirmek zorunda. 3 yıl sonrasında da cihazın parçalarını bulmanız çok daha kolay olacağı için sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
Ek olarak 85 die üzerinde mi VRAM üzerinde mi? VRM 80 dereceyi geçirmemeye çalışın.

Ben biraz hassasım 60 FPS altı olunca midem bulanıyor. Fan Max da iken mi 80 derece oluyor?

Dün bilgisayara format atmıştım, şimdi oyunu test edebildim. Shadow warior oyununda en yüksek ayarda:
Otomatik fanda 85 dereceye kadar çıktı, FPS hiç sabit değildi 100 ila 40 arası sürekli drop yedim.
Fan hızı en yüksekte 71 derece oldu, FPS 100 ila 40 arası sürekli drop yedim.
Ben bu oyunu düşük sistem ister diye en yüksek ayarda oynuyordum zaten, 45 FPS'ye kitledim ve MSI Afterburner programından "curve editor" bölümünden 1275 MHz'ye kitledim 73 derece gördüm(fan hızı otomatik).

Oyunun FPS sorununu bir köşeye atarsak %71 derece sıcaklık oluyor en yüksek fan hızında.

Durum şu. Sizin bilgisayarınızın diyelim ki 3 yıl garantisi var. Bu 3 yıl süreç içinde bozulursa garanti ücretsiz değiştirmek zorunda. 3 yıl sonrasında da cihazın parçalarını bulmanız çok daha kolay olacağı için sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
Ek olarak 85 die üzerinde mi VRAM üzerinde mi? VRM 80 dereceyi geçirmemeye çalışın.

"Ek olarak 85 die üzerinde mi VRAM üzerinde mi? VRM 80 dereceyi geçirmemeye çalışın." bu kısımda ne demek istediğinizi anlamadım. Çok bilmiyorum VRAM falan ne oluyor?
Mining garanti bozmaz değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı