Fanboylardan ve bilmedikleri hakkında yorum yapanlardan bıktım!

fryzen

Kilopat
Makaleler
24
Arkadaşlar öncelikle merhaba. İki buçuk yıldır Sosyal'e üyeyim, ondan önce de takip ediyordum. Son birkaç aydır fanboy doldu burası (daha önce de varlardı ama daha azlardı). Yaptıklarına örnek olarak:
  • Her bütçeye Battle serisi sistem önerenler. 6000TL sistem tavsiyesi isteniyor, adam Battle Gold öneriyor. Yahu o bütçeye 2700X+RX5700XT+NVME SSD sığıyor!
  • AMD işlemci ya da ekran kartlarının aşırı fazla sorunu olduğuna inanlar. Evet sorunları olabilir, ama bu sorunlarla Nvidia ya da Intel'de de karşılaşabilirsiniz. Ayrıca büyük sorunlar da değiller. Ayrıca RX5700XT düz 2060 ile aynı fiyata bile bulunabiliyorken 2060 alanları anlayamıyorum.
  • Ürünleri genellikle kaliteli olan markaların tüm ürünlerinin kaliteli olduğuna inananlar. Örneğin T markası genel olarak kaliteli ürünler ortaya koyuyor olabilir ama giriş seviyesi bir kasası fason, orta seviye bir güç kaynağı da Tier olarak kötü.
  • Bilgisayarını en fazla üç ayda bir taşıyacak birine laptop önerenler. Laptop almanın hiçbir mantığı yok bu durumda mATX kasalar dururken. Her ay mı taşıyacaksın? Al ikinci el giriş seviyesi bir laptop, taşıyacağın zaman onu kullanırsın. (Ben de öyle yaptım) Zira masaüstü bilgisayarlarla dizüstü bilgisayarlar arasında devasa bir fiyat farkı var.
  • Mağazadan sistem almak isteyenler. Mağazadan almanın hiçbir mantığı yok, zira kaliteli bir internet satış mağazası sana daha uygun fiyat, daha çok çeşitlilik, daha iyi montaj gibi artılar sunuyor. Kargodan da korkmanıza gerek yok.
Arkadaşlar sözün özü fanboyluk ve aşırı önyargılılıktan uzak durun. Size bir fayda sağlamaz, öneri yaptığınız kişiyi de yanlış yönlendirir. Sistem toplayan arkadaş o sisteme 5K veriyor mesela, o para az değil ve o arkadaşın parasını yanlış şekilde harcatmak da doğru değil. Bilmediğimiz bir şey hakkında öneride bulunmayalım, soralım.

AMD işlemci ya da ekran kartlarının aşırı fazla sorunu olduğuna inanlar. Evet sorunları olabilir, ama bu sorunlarla Nvidia ya da Intel'de de karşılaşabilirsiniz.
Doğru bu sorunları Nvidia ve Intel'de de karşılaşabiliriz fakat AMD kadar değil malesef. AMD ekran kartlarının Nvidia göre daha fazla sorun çıkartıyor buda bir gerçek.

Ayrıca RX5700XT düz 2060 ile aynı fiyata bile bulunabiliyorken 2060 alanları anlayamıyorum.
5700 XT yerine 2060 alanlar ya fanboy oldukları için alıyorlar yada 5700 XT ile bir sorun ile karşılaşabileceği riskini göze almadığı için garanti olarak 2060 alıyorlar, olay genellikle bundan ibaret.

Ben sırf bu yüzden donanım konularını bıraktım. Normalde donanım konusu (Yani sistem toplama konusu) gördüğümde sistem öneriyordum. Fanboylar gelince, piyasa karışınca, konuya ancak hazır sistem öneren kişiler gelince, bende saldım bu işi.

Bu tür üyeler için çözüm basit:

20191021_181735.jpg

Sizi örnek olarak kullandım, yanlış anlamayın.

Normalde kara listeyi kullanmam ama bunların sayısı o kadar çok arttı ki kullanıyorum artık. Yok efendim AMD ısınıyirmış, en iyi SSD ohuma yazması yühseh olandır da bilmem ne.

AMD işlemci ya da ekran kartlarının aşırı fazla sorunu olduğuna inanlar. Evet sorunları olabilir, ama bu sorunlarla Nvidia ya da Intel'de de karşılaşabilirsiniz. Ayrıca büyük sorunlar da değiller. Ayrıca RX5700XT düz 2060 ile aynı fiyata bile bulunabiliyorken 2060 alanları anlayamıyorum.

Bu asıl Sapphire kartlara yapılıyor, kartları ısınıyor diyor adama diğer kartların ısınma konularını atsam cevap veremez. MSI 5700 seri kartlarda yaptığı termal ped hatalarını Sapphire yapsa demediklerini bırakmazlardı ama o fanboyluk'larını yaptıkları markalar yapınca olur öyle bir daha yapmazlar derler. Genel olarak 570'ler ısınıyor der ama kullandığı kasa ve aldığı kartın soğutma bloğu tam bir facia. Senin tercih ettiğin marka bu kartı adam gibi serin ve sessiz çalıştıracak blok koyamadı diye AMD'yi ne diye suçluyorsun? Kartı serin kullananlar yalan mı söylüyor? Ayrıca bir model kartı serin çalıştırıp diğer model çalıştıramadı diye AMD/Nvidia'ya sövenler bile var. Bir markanın modeli 1660 ve Ti kartları 80-85 derecede çalıştırıyor ve rakipleri daha serin çalıştırıyorsa bu bas baya soğutmanın leş olduğunu gösterir GPU'nun değil.

Bunlara ek olarak RGB ve MSI kısmı var.

MSI elbette kötü marka değil fakat AM4 anakartlarında bazen yüksek voltaj verme durumu oluyor, bunu insanlara anlatamıyorum veya MSI X kartı alacağınıza gene MSI X kartının düz olanını alıp artan bütçeyi SSD'ye aktarın diyemiyorsunuz, kıyameti kopartıyorlar.

Aynı şekilde Çin üretimi ucuz ürüne RGB ekle, kendi markanı bas ve sat yapan ürünlerde gene anlatamıyorsunuz. Ona göre RGB olduğu zaman bir tarafı arşa eriyor arkadaşın.

Böyle kitle ile uğraşmaya değmez, şahsen kendim ve çevrem dışında kimseye bunları anlatmak için uğraşmıyorum. Sonuçta para onun, isterse RGB alır isterse Twitch kekosunun sistemini alır. Kafasını taşa vuracak olan gene o kitle.

Bir dönem GTX 1060 3GB almak yerine RGB yüzünden GTX 1050 Ti alan kişilere şimdi gülüyorum, sırf RGB var diyede böyle yapılmaz...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı