Fanın ne tarafa üflediğini tespit etmek

deleted

Megapat
Merhaba arkadaşlar, aşağıda sistemimin yerleşimini çizmeye çalıştım.

30F66405-1114-4D75-AB95-F39FE2113368.jpeg

Kırmızı kısım CPU
Yeşil kısım fanlar
Sarı kısım GPU

Şimdi merak ettiğim konu, ekran kartının fanları içeri mi üflüyor, yoksa sıcak havayı dışarı mı?
Buna göre ok ve pembe renkle belirttiğim yere bir fan koymak istiyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı sıcak havayı ister istemez dışarı üfleyecektir. Çünkü önde bulunan 3 adet fan dışarıya itecektir havayı tabi fanlar içeri yönde üflüyor ise :)

Ben de onu çözemedim, Sapphire Pulse model kartım var iki fanlı fakat içeri mi dışarı mı üflüyor çözemedim

Her ekran kartında ve CPU da fanlar içeri üfler arkadaşlar. Fanlar ekran kartını veya işlemciyi soğutmak için içeri temiz hava üfler. Isınan hava yükseleceğinden kasa üst ve arka egzoslardan tahliye edilir.

Avuç içi gibi düşünürseniz fan yaprağını, avuç içiniz ne tarafa bakıyorsa o tarafa üflüyordur. Ekran kartı fanları da dışarıdan karta doğru üfler.

Her ekran kartında ve CPU da fanlar içeri üfler arkadaşlar. Fanlar ekran kartını veya işlemciyi soğutmak için içeri temiz hava üfler. Isınan hava yükseleceğinden kasa üst ve arka egzoslardan tahliye edilir.
Kartın fanları aşağı bakıyor dostum :)
Avuç içi gibi düşünürseniz fan yaprağını, avuç içiniz ne tarafa bakıyorsa o tarafa üflüyordur. Ekran kartı fanları da dışarıdan karta doğru üfler.
Eve geçince bakmalıyım fakat dediğiniz gibiyse içeri doğrudur. O zaman koyacağım fan içeri mi üfleyecek, havayı mı çekecek?

Ekran kartı normal olarak montajladığını düşündüğümüzde fanlar alta bakıyordur. Bu bağlamda amaç GPU'yu soğutmak olduğundan dolayı fan GPU'ya doğru üflerki bu da karta doğru olduğundan ötürü ortama(kasanın içine) sıcak havayı üflemez.Yukarıdaki arkadaşın dediği olay gerçekleşiyor, kast ettiğim tam olarak o idi. En azından benim ekran kartımda öyle.

Yani hava yükselecekse çıkışı zor olur diye düşündüm, çünkü kapalı bir tasarımı var ve ek fanı yerleştireceğim yerden emin değilim :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı