Fanın sesli çalışması

Cochisetr

Hectopat
Arkadaşlar benim kasa fanlarım Molex girişli olduğu için çok devirli çalışıyor. Bu Molex girişi anakarttaki fan girişine çevirecek dönüştürücü var mıdır?

Asus B350M-A anakartıma Rampage 4C-15 model 2 adet fan bağladım. Fanlarda 3 pin + molex mevcut. İki fanı molexle birbirine taktım sonra güç kaynağımdan gelen molexe bağladım. Bir tane fanın 3 pin bağlantısını da anakartımın CHA_FAN bağlantısına yaptım. Daha sonra anakartımın biosuna girip "Q-Fan Control" ayarlarından "Optimize All"a tıkladım. Sistem anakarta bağlı cpu fanları dahil tüm fanları 1-2 dakika boyunca çeşitli ayarlarda çalıştırıp test etti. En sonunda bitirdiğinde sisteme restart attım ve fanlarım sistem yüke binipte ısınmadı sürece inanılmaz sessiz çalışıyordu. Sanki pwm bağlantılı fan takmışım gibi anakart kendi otomatik bir fan profili oluşturdu.
Önceden kendi ayarlarımı kullanıyordum ama fanlar pwm destekli olmadığı için fanları %50'den daha aşağı güç veremiyordum fakat anakart kendisi çok güzel ayarladı. Birazdan fan profilinin fotoğrafını eklerim.
Eğer ki senin anakartında da böyle otomatik ayarlayan bir özellik varsa mutlaka dene.
IMG_20191210_150420.jpg

IMG_20191210_150429.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı