Fanlar düşük RPM'de dönüyor

Barock

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. SilverStone TD02-E kullanıyorum yaklaşık 4 yılı olacak. Fanlar rahatsız edici ses çıkarmaya başladığı için fan göbeklerini yağlamak istedim ancak sanırım göbek kısmı açılmıyor. Bir anlayana götürdüm o da açamadı o yüzden 2 adet Noctua NF-A12x25 aldım İnventustan. Ancak fanlar fabrika değerlerinde minimum 300 RPM olarak döndüğü görünüyor ama ben MSI Command Center programından bakınca fanları 290-300 arası dönüyor olarak görüyorum. Sıcaklık olarak bir kaybım yok ancak çok dengesiz çalışıyor anlık bir anda hızlanıp yavaşlıyor sizce bunun nedeni ne olabilir? Bir sorum daha olacak sıvı soğutma pompası 2500+-200 olarak gösterilmiş daha önce baktığımda 2650 RPM civarlarında dönüyordu şimdi 2750 RPM'de dönüyor yani fabrika değerlerinin üstünde. Garipte bir ses geliyor sanki elektrik süpürgesi çalışıyormuş gibi hafiften. Bir şey yaptığımı da sanmıyorum sadece fanları taktım. Yardımcı olup fikirlerinizi aktarırsanız çok sevinirim arkadaşlar iyi forumlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Command centerdan ziyade bios ayarlarından bakabilir misin hangi rpm göre ayarlandığına?

Fanları 4 pin bağladına emin olduktan sonra Bios'tan fan ayarları bölümünün ekran görüntüsünü atar mısın?

Dosya Ekleri

• IMG_3973.JPG
    IMG_3973.JPG
    1,6 MB · Görüntüleme: 30
  • IMG_3975.JPG
    IMG_3975.JPG
    1,6 MB · Görüntüleme: 32
Smart fan modu kapatıp denedin mi hiç fanların hızına müdahale edebiliyor musun?
(Smart fan modu kapattıktan sonra noktayı aşağı yukarı hareket ettirerek BIOS'tan çıkmadan hızlar değişmesi lazım.)

Smart fan modunu kapatınca müdahale edebiliyorum kesinlikle. Fanların hızını arttırıp arttırmada bir sıkıntı yok ancak boşta böyle yavaş dönmesi kafamı karıştırdı.

Smart fan modunu kapatınca müdahale edebiliyorum kesinlikle. Fanların hızını arttırıp arttırmada bir sıkıntı yok ancak boşta böyle yavaş dönmesi kafamı karıştırdı.

(1 yıl olmuş şimdi yazıyorum kusura bakmayın ama bu yaşadığım gerçek) Sen ne dion abi ben daha bugün baktım kütüphanedeki PC'nin fanı hiç dönmüyordu ama gerçekten yemin (pls banlamayın)

Yeni konular

Geri
Yukarı