Fanlar hızlanıyor ve bilgisayar kendisini kapatıyor

Todo Tranquis

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarı kullanırken birden pat diye görüntü gidiyor ve fanlar aşırı hızlanıyor. Bilgisayarı Power tuşuyla kapatmadığım sürece fanlar dönmeye devam ediyor. İşlemciye ve ekran kartına termal macun sürdürttüm ve bilgisayarı temizlettirdim ama yine bir fayda etmedi. Sorun neden kaynaklanıyor bilmiyorum. Bazen on saatte bir yapıyor, bazen iki saatte bir, bazen ise bir saatte. Yardımcı olursanız sevinirim. İşlemci sıcaklığı yüksek değil normal. Bilgisayar performansı da gayet hızlı ve hiç yavaşlık yaşamadığım halde oluyor bu.

Sistemim: i3 4160, AMD Radeon HD 6850, 8 GB RAM 250 GB SSD.

@Firehorse MK II bugün bilgisayarcı ile FurMark testi yaptık ve ekran kartını epey zorlayarak bir sorunu olup-olmadığını kontrol ettik, ekran kartı maksimum 74 dereceyi gördü ve hiçbir sorun çıkartmadı. 500W PSU aldım, PSU'yu takarken eski güç kaynağının kablolarının işlemciye yeterli gücü vermediğini gördük. Şu anlık bir sorun yok gibi duruyor eğer gün boyunca sorun yaşamazsam tekrardan buraya yazacağım.

---------
Arkadaşlar maalesef hata devam ediyor. PSU değiştirdim 500W aldım ama bugün yine aynısı oldu, 10 saatlik kullanımın ardından birden pat diye kendini kapattı fan hızlandırıp. Sorun ne olabilir şimdi gerçekten kafayı yemek üzereyim.

Format attım bu sorun başladıktan sonra ama hala devam ediyor, Windows 10 kullanıyorum.

Sorun devam ediyor arkadaşlar. Bilgisayar bazen oyun oynamasam bile aniden kapanıyor ve kapandığında fan aşırı hızlanıyor. PSU değiştirdim ve termal macun işlemlerini yaptım.
---------------
Sorun çözüldü

Arkadaşlar prizin topraklamasında sıkıntı varmış prizin topraklamasını düzelttirince sorunum çözüldü. Herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Format attım bu sorun başladıktan sonra ama hala devam ediyor, Windows 10 kullanıyorum.

Sorun devam ediyor arkadaşlar. Bilgisayar bazen oyun oynamasam bile aniden kapanıyor ve kapandığında fan aşırı hızlanıyor. PSU değiştirdim ve termal macun işlemlerini yaptım.
---------------
Sorun çözüldü

Arkadaşlar prizin topraklamasında sıkıntı varmış prizin topraklamasını düzelttirince sorunum çözüldü. Herkese teşekkürler.
Dostum aynı sorun bende de var. Bazen 10 saat boyunca kapanmıyor bazen de 1 saat içinde kapanıyor. Ekran kartının güç kablolarını çıkartıp taktığımda düzeliyordu. Prize baktırdım topraklama yokmuş. Topraklama yaptırdım işallah sorun topraklamadadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı