Far temizleme ne ile yapılmalı?

Dr. Bıyık!

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar,
4 Tekerli yarenlerimizin en büyük sıkıntılarından biri de sararan farlar ne yazık ki. Bu durumdan muzdaripim. Gece kısalarda neredeyse görüşüm sıfır oluyor. İnternette çok fazla temizleme kiti, önerileri gördüm. Farı ilk günkü gibi yapacağını söyleyen ustaların işe yaramadığını da. Şu kirlilik ve sararmadan kurtulmak için bir öneriniz var mıdır? Usta (!) İnsanlardan bezdiğim için evde yapmak istiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diş macunuyla yapıldığını duyup uyguladım. Bir kaç ay idare etti. Orijinal far kullanıyorsanız sararma pek fazla olmaz ama yan sanayi far takılıysa değiştirmenizi öneririm, farkı göreceksiniz.

Aynı durumdan ben de muzdaribim. Duyduğum kadarıyla diş macunu, tıraş köpüğü, Kalwax'ın ürünleri falan geçici çözümlermiş. Önerilen profesyoneller tarafından en ince zımparadan başlayarak farın üzerinde bulunan katmanı bir makine yardımı ile (pasta atılan ucu dönen makineler) temizlemek ve ardından koruyucu ilaç kullanarak uzun süre o şekilde kalmasını sağlamakmış fakat sizin aracınızda farın içerisi kirliyse, içeriye su alıp leke vs yaptıysa o iş daha teferruatlı.
Diş macunuyla yapıldığını duyup uyguladım. Bir kaç ay idare etti. Orijinal far kullanıyorsanız sararma pek fazla olmaz ama yan sanayi far takılıysa değiştirmenizi öneririm, farkı göreceksiniz.
Dediğiniz bir durumda doğru fakat her araç için geçerli değil. Örneğin benim aracın farları orjinal üzerinde etikletleri dahi duruyor lakin araç 2001 model olduğu için epey yıprandı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediğiniz bir durumda doğru fakat her araç için geçerli değil. Örneğin benim aracın farları orjinal üzerinde etikletleri dahi duruyor lakin araç 2001 model olduğu için epey yıprandı.
Doğrudur, ben de daha fazla uğraşmamak için en son farları değiştirdim. Vakti gelmişse ve bütçeniz uygunsa değiştirin.

Arkadaşlar ilk olarak sararma içten mi yoksa dış taraftan mı diye emin olmak gerekiyor.

En güzel far temizleme işlemi bildiğimiz pasta cila yöntemidir.

Önce far ıslak zımpara yapılır tamamen blur haline getirilir ve sonrasında pasta işlemi güzelce yedirilir.

Devamında ise cila işlemi dediğimiz aslında son kat pasta olan cila işlemi uygulanır ve farınız ilk gün gibi tertemiz olur.

Lakin sararma nedeni güneş gibi etkenlerin oluşturduğu dış taraftan değil de, farınızın ampulünden kaynaklı iç taraftan gerçekleşti ise maalesef hiçbir şekilde düzeltemezsiniz. Çok gözünüze takılıyorsa yeni far almak tek çözüm olarak kalıyor ya da dikkatlice far camını ısıtıcı fırın ile macunlarından çıkarıpta yapabilirsiniz. Tekrar siyah slikon ile yapıştırırsınız ama bu işlem yapamayıp farı kırabilirsinizde.

Bir ara satın almayı düşündüm ancak iki boş far 2000 TL tutuyor, o yüzden vazgeçtim. Farlarımın orjinal olduğunu düşünüyorum ancak Xenon uygulaması yapılmış, dolayısıyla daha önce işlem görmüş farlar. Öncelikle Meguiars Plastx ile bir deneyeceğim. İşe yaramazsa sulu zımpara serisine geçiş yapacağım sanırım. Beni düşündüren ise en son atılması gereken vernik. O verniği mikron kalınlığında atmamın imkanı yok.

Zımparayı elinizle atınız, iyice blurlaştıktan sonra, güzel bir pasta serisi öneririm. Pasta serileri kalın boşluklardan ince boşluklara doğru dolgu yaparlar, yani aslında iyi pasta firmalarının 3-4 adımda pasta atılması gerektiğini belirtir. Megiuars sadece iyi reklam yapmış bir firmadır.

Size pasta önerim menzerna 1000 sonrasında menzerna 2000 sonra menzerna 3000 olarak uygulamanızdır. 4'üncü olarak serisi de var ama gereksiz görüyorum. Bu 3'ü fazlasıyla yeterlidir.

Bu pasta cila sıralamasında 1000 olan heavy cut dediğimiz büyük boşlukları dolduracak, 2000 medium cut olan orta olan çizikleri, 3000 olan ise cila diye tabir ettiğimiz ince cizikleri dolduracaktır.

Kendi aracımda bu seriyi kullanmaktayım. Elinizde pasta cila makinesi var ise çok rahat halledebilirsiniz. Yoksa da taş motoru diye tabir ettiğimiz ürünlerin ucuna aparat takılabiliyor. İkisi de aynı ürün sayılır aslında. Sadece fazla hızlı hareket ettirip sıcaklık oluştururarak pasta uyguladığınız bölgeyi yakmayın! Dikkatli olun, dinlenerek ve yedirerek gölge altında uygulama yapınız.

Zımpara ve pasta. Gerisi yalan

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı