Farklı iki RAM çift kanal çalışır mı?

uguratakan

Kilopat
Yer
visor01 @ istikram.
Daha fazla  
Meslek
Mobil Uygulama Geliştirici
Elimdeki RAM HX421C14FB/4 bu 4 GB 2133 Mhz, yanına yeni bir 4 GB RAM almak istiyorum fakat aynı RAM 2400 Mhz olan HX424C15FB/4 kodlu kardeşine göre çok pahalı. Ben bu 2400 Mhz olanı alsam çift kanal olarak kullanabilir miyim? Anakartım MSI H110M PRO-VD.

RAM.JPG
RAMLER.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Her 3 model de birlikte kullanıldığında çift kanal çalışır. Anakart takacağınız RAM'leri ortak olan en üst değer kaç ise o frekansa çeker ve çalıştırır. Sıkıntı yaşamazsınız. Bu tür kendini kanıtlamış marka RAM'lerde sorun yaşanmaz diye bir kaide yok. Kit olarak ikili alsanız bile sorun çıkma ihtimali binde bir milyonda bir olsa da var. Diğer durumda farklı iki marka farklı iki hız farklı iki CL değeri olsa bile uyum içinde çalışırlar. Anakart ortak değerleri ayarlıyor.

Ben farklı CL gecikmesine sahip aynı MHZ ve hafıza değerinde RAM'i taktım. CPU-Z programında dual gözüküyor.
Taktıkların aynı marka mı ?
Şu soruyu da buradan sormak istiyorum, Farklı markanın farklı boyut farklı MHz RAM aldam zayıf olan RAMİ mesela şuanda 2133 anakartım da bunu destekliyor fakat anakartımı değiştirdim diyelim 2400 destekleyen bir anakart aldım ve bu 2133 olan RAM'i XMP ile 2400 yaptım yine çift kanal olarak kullanabilir miyim ?
Bilgisayarım benim organım gibi onu geliştirirken devre dışı kalmasına asla tahammül edemem.

Son düzenleme:
Taktıkların aynı marka mı ?
Şu soruyu da buradan sormak istiyorum, Farklı markanın farklı boyut farklı MHz RAM aldam zayıf olan RAMİ mesela şuanda 2133 anakartım da bunu destekliyor fakat anakartımı değiştirdim diyelim 2400 destekleyen bir anakart aldım ve bu 2133 olan RAM'i XMP ile 2400 yaptım yine çift kanal olarak kullanabilir miyim ?
Bilgisayarım benim organım gibi onu geliştirirken devre dışı kalmasına asla tahammül edemem.
Farklı marka taktıklarım.

RAM'in DDR türü farklı olmadığı sürece çalışır. Sistem taktığınız RAM'leri ortak değerlere alıp çift kanal çalıştırır.
4+2, 4+4 fark etmez. Her türlü sistem MHz değerini ortak olana ayarlar ve çalıştırır.

Yeni konular

Geri
Yukarı