Farklı marka GTX 780 Tİ ile SLI yapılır mı?

Dostum bilgi sahibi olmasan bile mantıkla yürüyelim. Aynı 2 kart'ın nasıl yonga setleri farklı olabilir?
Diyelim ki 2 ekran kartı var. Biri ASUS GTX 980 Ti diğeri MSI GTX 980 Ti. Bu kartların yonga setleri GPU'ları oluyor. ASUS MSI gibi firmalar soğutma sistemi ve PCB kart üretiyor. BIOS ile oynayarak varsayılan frekansları değiştiriyorlar bir de.

Hocam kusura bakma. Amacım kötülemek değildi. Olası bir yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek istedim. Sağolun.

@Ustadharak Belirtmek istediğini anlayamadım. Açarsan biraz.

Diyelim ki 2 ekran kartı var. Biri ASUS GTX 980 Ti diğeri MSI GTX 980 Ti. Bu kartların yonga setleri GPU'ları oluyor. ASUS MSI gibi firmalar soğutma sistemi ve PCB kart üretiyor. BIOS ile oynayarak varsayılan frekansları değiştiriyorlar bir de.
Açıklama yapmanızı gerektiren bir durum yok arkadaş yorumu yanlış yorumladı. :)

Hocam kusura bakma. Amacım kötülemek değildi. Olası bir yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek istedim. Sağolun.
Biliyorum estağfurullah burada ki amacımız zaten bilgimizi pekiştirmek ve daha da bilgi sahibi olmak. (y)

@Ustadharak Belirtmek istediğini anlayamadım. Açarsan biraz.
Ekran kartlarındaki yonga setleri yanı GPU'ları üreten iki firma var. AMD ve nVIDIA. Bu firmalar GPU'ları üretir ve referans bir kart tasarımı oluşturur. Bu tasarım ekran kartı üreticilerine gönderilir. Ekran kartı üreticileri referans tasarımın üzerinden soğutma sistemi ve devre kartı tasarlar. Ancak kartın kalbi ve en önemli bileşeni olan GPU aynı kalır. Ancak OC modellerinde BIOS modifiye edilerek varsayılan frekanslar ile oynanır. Yani teorik olarak mümkün farklı markalara sahip GPU'lar ile SLI/CF yapmak. Birbirlerinin BIOS'unu flaşlamak gerekebilir ama olası uyumsuzlukların önüne geçmek için. Umarım anlatabilmişimdir. Hatam olduysa affola.

AMD son kartlarda öyle bir çözüm üretti. Mesela R9 370 ile önceki bir kartı CF yapabiliyoruz. Ancak bu nVidia tarafında izin verilmiyor. En azından bilgim bu kadar.Ha birde Dual Graphics var tabii ..

@Ustadharak, oldukça iyi özetlediğinizi söyleyebilirim.
Ancak farklı hızlara sahip kartların uyumsuzluğu söz konusu değil sadece Core, Mem. Clock MHz'i yavaş olan kart diğerine yetişemediğinden tam performans sergilemezler.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı