Fazla Format Atılması Sisteme Zarar Verir mi?

Onur Haha Atan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba yeni topladığım 1050 Ti i5 7400 sisteme Windows kurduktan 1 hafta sonra format atıp ondan sonraki gün bi' daha format atmam gerekti. Bunun benim sistemime HDD dışında zararı olmuş mudur? Oyunda FPS düşüklüğü performans düşüklüğü vb?

Çözüm
Hayır, bir zararı olmaz.
Ben dün geceden şimdiye kadar 4 format attım, birazdan 5.yi atacağım. Hiçbir sorun olmaz.
Format atmanın dosyaların okunmasından veya yazılmasından hiçbir farkı yoktur. Ayrıca sabit diskinize zarar vermeyecek veya ömrünü önemli ölçüde azaltmayacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki bir ara şöyle bir şey duymuştum, her format harddiskin üzerine bir tabak çekilerek yeni bir sistem oluşturuluyormuş, bu sayede format sonrası bilgiler geri geliyor yani benim bildiğim kadarıyla fazla format sisteme zarar verir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki bir ara şöyle bir şey duymuştum, her format harddiskin üzerine bir tabak çekilerek yeni bir sistem oluşturuluyormuş, bu sayede format sonrası bilgiler geri geliyor yani benim bildiğim kadarıyla fazla format sisteme zarar verir.
Hangi bakkal söyledi size bunu?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı