FC 24 Yüksek FPS olmasına rağmen kasma sorunu

İşletim sistemi
Windows 11

fondeep7

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB
Ekran kartı
RTX 4060TI
Anakart
B450-M PRO M2 MAX
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600
Merhaba,

EA FC 24'te yüksek FPS almama rağmen oyunda bir kasma söz konusu. Takılmalar ve dalgalanmalar mevcut. Sanki 30 FPS oynarmış gibi. İnternette bulunan bütün çözümleri denedim fakat hiçbir işe yaramadı. Yardımlarınızı bekliyorum dostlar. Şimdiden teşekkürler.

Sistemim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600.
Ekran kartı: RTX 4060 Ti.
RAM: Kingston Fury 3200 8x2.
Monitör: 144 Hz (FreeSync destekli).

FC 24 aldığınız FPS ile monitörünüzün yenileme hızının uyumlu olmasına çok duyarlı bir oyun. Mesela 165 Hz monitörünüz varsa 170 FPS alırken rezalet bir görüntü ortaya çıkıyor fakat 150 FPS oynayınca çok akıcı oluyor. Yani monitörünüzde gsync varsa onu çalıştırın ve monitörünüzün yenileme hızını geçmeyecek şekilde FPS değerinizi kısıtlayın.

FC 24 aldığınız FPS ile monitörünüzün yenileme hızının uyumlu olmasına çok duyarlı bir oyun. Mesela 165 Hz monitörünüz varsa 170 FPS alırken rezalet bir görüntü ortaya çıkıyor fakat 150 FPS oynayınca çok akıcı oluyor. Yani monitörünüzde G-Sync varsa onu çalıştırın ve monitörünüzün yenileme hızını geçmeyecek şekilde FPS değerinizi kısıtlayın.

G-Sync bulunmuyor. AMD ekran kartım varken FreeSync açtığımda sorunum düzeliyordu. Ama NVIDIA geçtiğimden beri bir türlü çözemedim. Bahsettiğiniz gibi yenileme hızımın altında sabitlediğimde de olmuyor. Denetim Masası'ndan deniyorum olmuyor. İllaki bir çözüm bulabileceğimi düşünüyorum fakat ne denediysem başaramadım.

G-Sync bulunmuyor. AMD ekran kartım varken FreeSync açtığımda sorunum düzeliyordu. Ama NVIDIA geçtiğimden beri bir türlü çözemedim. Bahsettiğiniz gibi yenileme hızımın altında sabitlediğimde de olmuyor. Denetim Masası'ndan deniyorum olmuyor. İllaki bir çözüm bulabileceğimi düşünüyorum fakat ne denediysem başaramadım.
Nvidia denetim masasından özel çözünürlük oluşturma bölümünde el ile Hz değeri girebiliyorsanız oyun içinde FPS olarak asla altında düşmediğiniz bir Hz değer belirleyin. Mesela sisteminiz için 139 FPS uygun. FPS sınırını bu limite ayarlayın. Oyun içinden de çözünürlük seçme ayarını yeni oluşturduğunuz bu yeni çözünürlük ile güncelleyin.

Dediğiniz gibi Denetim Masası'ndan 139FPS ayarladım fakat oyunda 144Hz gözüküyor hala. Gene çözüm olmadı maalesef. O kadar para bayıldım oyuna ve ekran kartına oynayamıyorum şaka gibi.

Dediğiniz gibi Denetim Masası'ndan 139FPS ayarladım fakat oyunda 144Hz gözüküyor hala. Gene çözüm olmadı maalesef. O kadar para bayıldım oyuna ve ekran kartına oynayamıyorum şaka gibi.
139 hz özel çözünürlük oluşturup oyun içinde aktif ettiniz mi? Oyun içinde görünmüyorsa Windows'tan 139 hz olarak ayarlayıp tam ekran penceresiz oynamayı deneyin son çare.

139 Hz özel çözünürlük oluşturup oyun içinde aktif ettiniz mi? Oyun içinde görünmüyorsa Windows'tan 139 Hz olarak ayarlayıp tam ekran penceresiz oynamayı deneyin son çare.

Windows üzerinden 139Hz nasıl ayarlayacağım? Hazır seçimler hariç internetten de aradığımda öyle bir bilgiye ulaşamadım.

Geri
Yukarı