Fedora 40 için NVIDIA sürücü kurulumu nasıl yaplır?

bykemalh

Centipat
Daha fazla  
Fedora 40 sürümünü yükledim ve laptop cihazımda 2 ekran kartı bulunmakta: 1. AMD Vega 8 ve 2. RTX 3050. Bu ikisini Windows'ta olduğu gibi nasıl çalıştırabilirim? AMD olanı günlük kullanım ve çıkışlar için, NVIDIA ise 3D oyunlar ve benzeri işler için kullanmak istiyorum. NVIDIA sürücüsünü kurmama rağmen oyunlarda AMD ekran kartı görünüyor. GNOME 46 sürümünde Wayland kullanıyordum, ancak NVIDIA sürücüsünü kurduktan sonra X11'e geçti ve bunu düzeltemedim. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Dosya Ekleri

• Screenshot from 2024-05-10 15-19-31.png
    Screenshot from 2024-05-10 15-19-31.png
    319,8 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleyen: Moderatör:

Notebook 3050 demiyor belki problem çıkabilir. Ama denemekten zarar gelmez. Linux'ta ekran kartı devre dışı bırakılmıyor diye biliyorum yanlışım olabilir.
Linux x64 (AMD64/EM64T) Display Driver

Supported products > GeForce RTX 30 series (notebooks)

Ben burada laptoplar için olanı indirdim ve kurdum, fakat işe yaramadı.

Tabii ki, NVIDIA xserver uygulaması kuruluyor fakat oyunda sadece AMD gözüküyor, Blender işlem yaparken de yavaşlıgı hissediliyor, Steam sistem bilgisi kısmındada AMD gösteriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanırım Fedora'da işler farklı. Videodaki gibi yapmayı deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sanırım Fedora'da işler farklı. Videodaki gibi yapmayı deneyin.

Bu video izledim ve uyguladım sonuç hala aynı, Wayland'e geçmedi ve hala devre dışı, sirf bu yüzden galiba geri Windows'a geçeceğim, tasarım ve hız olarak Linux çok güzel fakat mecburi olarak döndürecek gibi.

Bu video izledim ve uyguladım sonuç hala aynı, Wayland'e geçmedi ve hala devre dışı, sirf bu yüzden galiba geri Windows'a geçeceğim, tasarım ve hız olarak Linux çok güzel fakat mecburi olarak döndürecek gibi.
Çok ilginç. Eğer Fedora kurmanızın özel bir sebebi yoksa Mint veya Ubuntu bakabilirsiniz. PopOS'de gayet güzeldir Manjaro da olabilir.

Farklı bir dağıtıma geçersem NVIDIA ve AMD birlikte kullanabilecek miyim? NVIDIA sürücü kurulumu nasıl onlarda?
Ubuntu kendi hallediyor. Mint'de kendi hallediyor. Diğerlerinde de nVidia sitesinden indirip kurabiliyorsunuz. AMD ile nVidia olan GPU'ları aynı anda kullanamayabilirsiniz.

Geri
Yukarı