Fedora başlangıç ayarları nasıl yapılır?

Optikiyaza

Hectopat
Makaleler
4
PC her açılışta Windows mu Fedora mu kullanmak istediğimi soruyor. Ben Fedora seçip Windows kullanacağım zaman Windows'u manuel açmak istiyorum. Otomatik Fedora istiyorum yani. Bir diğer hususta 2K çözünürlüğü Windows desteklerken Fedora desteklemiyor. 4K kullanıyorum ve yüzde 250 ölçeklendirme yok bu çok önemli. Yüzde 200 çok küçük.
@TheAny @tempestian @Rona

PC her açılışta Windows mu Fedora mu kullanmak istediğimi soruyor. Ben Fedora seçip Windows kullanacağım zaman Windows'u manuel açmak istiyorum. Otomatik Fedora istiyorum yani. Bir diğer hususta 2K çözünürlüğü Windows desteklerken Fedora desteklemiyor. 4K kullanıyorum ve yüzde 250 ölçeklendirme yok bu çok önemli. Yüzde 200 çok küçük.
@TheAny @tempestian @Rona
Gnome için fractional scaling desteğini elle açman lazım. GRUB ile kurdun muhtemelen, GRUB customizer gibi bir şey ile boot orderi değiştir. Default Fedora olur, 4-5 saniye sayar geriye otomatik Fedora açılır. Windows'a gireceğin zamanda yine oradan seçersin.

Gnome için fractional scaling desteğini elle açman lazım. GRUB ile kurdun muhtemelen, GRUB customizer gibi bir şey ile boot orderi değiştir. Default Fedora olur, 4-5 saniye sayar geriye otomatik Fedora açılır. Windows'a gireceğin zamanda yine oradan seçersin.
Teşekkür ederim vakit olunca bakacağım.

Bildiğim kadarıyla bilgisayarı kapatmadan Windows'u açmak gibi bir seçeneğiniz yok. Fedora'yı otomatik olmasa da hızlı bir şekilde başlatmak için terminale sudo gedit /etc/default/grub yazıp GRUB_TIMEOUT ayarını düşük bir değer yapın. Örneğin 3. Bu ayar grub ekranında zaman aşımını 3 saniye yapar, ve doğal olarak fedorayı 3 saniye içerisinde başlatır. (Fedora'nın en üstte olmasına dikkat edin)

GNOME için fractional scaling desteğini elle açman lazım. GRUB ile kurdun muhtemelen, GRUB customizer gibi bir şey ile boot orderi değiştir. Default Fedora olur, 4-5 saniye sayar geriye otomatik Fedora açılır. Windows'a gireceğin zamanda yine oradan seçersin.

Zaten şu an otomatik sn sayıyor otomatik açıyor sonrasında.

Bildiğim kadarıyla bilgisayarı kapatmadan Windows'u açmak gibi bir seçeneğiniz yok. Fedora'yı otomatik olmasa da hızlı bir şekilde başlatmak için terminale sudo gedit /etc/default/grub yazıp grub_tımeout ayarını düşük bir değer yapın. Örneğin 3. bu ayar GRUB ekranında zaman aşımını 3 saniye yapar, ve doğal olarak Fedora'yı 3 saniye içerisinde başlatır. (Fedora'nın en üstte olmasına dikkat edin)

2. sırada nasıl değiştirebilirim BIOS ekranından mı? BIOS'ta öyle bir şey vardı diye hatırlıyorum.

2. sırada ama açtığım kaydoluyor.
Grub Customizer üzerinden boot sırasını değiştirebilirsin.
Zaten şu an otomatik sn sayıyor otomatik açıyor sonrasında.
Zaten direk başlatma gibi bir seçeneğin yok maalesef fedorayı. Zaman aşımını 0 yapabilirsin ama bu sefer de Windows'a giremessin. Tek seçeneğin zaman aşımını düşürmek.

Ekran hafif kasıyor gibi geliyordu da NVIDIA driver kurunca düzelir mi?

GRUB customizer üzerinden boot sırasını değiştirebilirsin.

Zaten direk başlatma gibi bir seçeneğin yok maalesef Fedora'yı. Zaman aşımını 0 yapabilirsin ama bu sefer de Windows'a giremessin. Tek seçeneğin zaman aşımını düşürmek.

Ardı ardına ESC yapıp yapamaz mıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı