Fedora debloat nasıl yapılır?

277726

Hectopat
Makaleler
4
1 bilgisayarıma Fedora yüklemeyi planlıyorum ama o bilgisayarda browser kullanım harici hiçbir şey yapılmıyor. Film izleme, Facebook Game, YouTube. Printer vb. gereksiz paketler ve uygulamaları nasıl hızlıca kaldırabilirim?

Peki sizin kaynağınız var mı? Ben pek bir avantajı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Void gibi bir dağıtım işinizi görür. 14 yıllık bilgisayarımda Void kullanıyorum.

Vallahi Fedora için yok ama Qubes OS'u sabaha kadar nasıl güvenli olduğunu anlatabilirim :). (Tabii ki tam doğru bilgiyi buradan alabilirsiniz;bknz.)

Madaidan's Insecurities hardening icin Gentoo Linux oneriyor.

Linux Hardening Guide | Madaidan's Insecurities

Edward snowden de Qubes OS öneriyor :D. Yani böyle önerme ile kaynak edinmiş olamayız demek istiyorum.

Edward snowden de Qubes OS öneriyor :D. Yani böyle önerme ile kaynak edinmiş olamayız demek istiyorum.
Qubes OS ile Fedora ayni distro degil.

Ayrica Qubes OS'de Debian dom0 olarak seciliyor diye biliyorum, yani guvenliginin sebebinin Fedora oldugu soylenemez.

Ayrica Fedora, attigim kaynaktaki hardening gereksinimlerinin neredeyse hicbirini karsilamiyor.

Vallahi Fedora için yok ama Qubes OS'u sabaha kadar nasıl güvenli olduğunu anlatabilirim :). (Tabii ki tam doğru bilgiyi buradan alabilirsiniz;bknz.)

Açtığınız konuda güvenlikten bahsetmeniz oldukça saçma değil mi sizce de? Siz sadece minimal bir şey ararken bir anda konuyu güvenliğe çektiniz. systemd ve glibc'nin olduğu bir sistemde atak yüzeyi sandığınız kadar küçük değil...

Qubes OS ile Fedora ayni distro degil.

Ayrica Qubes OS'de Debian dom0 olarak seciliyor diye biliyorum, yani guvenliginin sebebinin Fedora oldugu soylenemez.

Ayrica Fedora, attigim kaynaktaki hardening gereksinimlerinin neredeyse hicbirini karsilamiyor.

Qubes OS Fedora based bir GNU/Linux distrosu. İçerisinde Debian da var ama "Debian dom0" gibi bir şey hiç duymadım. Ayrıca çok saçma bir şey çünkü Fedora based bir dağıtım olduğu için haliyle dom0 Fedora güncellemeleriyle çalışıyor. Fedora'nın içerisinde Xen teknolojisini entegre ederek VM oluşturmuşlar diyebiliriz ama sadece örnek için söylüyorum çünkü farklı güvenlik önlemleri de vardır.
Evet, ben de Fedora'nın Arch benzeri şekilde kurulup, kurulamayacağına dair bir araştırma yapıyordum da IoT ile netinstall ve hardening bulamayınca bu konuyu açtım.

Açtığınız konuda güvenlikten bahsetmeniz oldukça saçma değil mi sizce de? Siz sadece minimal bir şey ararken bir anda konuyu güvenliğe çektiniz. Systemd ve Glibc'nin olduğu bir sistemde atak yüzeyi sandığınız kadar küçük değil...

Sizin de Fedora konusunda başka bir distro önermeniz saçma değil mi? Ben Fedora için nasıl yapacağım konusunda bir soru sordum.

Qubes OS Fedora based bir GNU/Linux distrosu. İçerisinde Debian da var ama "Debian dom0" gibi bir şey hiç duymadım. Ayrıca çok saçma bir şey çünkü Fedora based bir dağıtım olduğu için haliyle dom0 Fedora güncellemeleriyle çalışıyor. Fedora'nın içerisinde Xen teknolojisini entegre ederek VM oluşturmuşlar diyebiliriz ama sadece örnek için söylüyorum çünkü farklı güvenlik önlemleri de vardır.
Evet, ben de Fedora'nın Arch benzeri şekilde kurulup, kurulamayacağına dair bir araştırma yapıyordum da IoT ile netinstall ve hardening bulamayınca bu konuyu açtım.

Sizin de Fedora konusunda başka bir distro önermeniz saçma değil mi? Ben Fedora için nasıl yapacağım konusunda bir soru sordum.

Ölümünüze kadar Fedora'yı debloat etmede iyi şanslar diliyorum.

Evet, ben de Fedora'nın Arch benzeri şekilde kurulup, kurulamayacağına dair bir araştırma yapıyordum da ıot ile netinstall ve hardening bulamayınca bu konuyu açtım.
Kurulsa bile soyle bir gercek var. Fedora, systemd ve glibc kullaniyor ve onceden attigim hardening makalesine bakarsaniz zaten orada bu tur distrolarin neden hardening icin kotu bir secenek oldugunu anlarsiniz.

Yani ben Fedora'ya guvensiz demiyorum fakat bir Hardened Gentoo degil yalan yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı