Felsefe geleceğin mesleğidir

Bir Matmazel

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Biliyorsunuz gelecekte teknolojinin ilerlemesi ve yapay zekaya bağlı olarak mimarlık, mühendislik gibi birçok meslek dalında insanların 2. planda kalma ihtimali söz konusu. Bunun dışında kalan ve bugün ilgisi olanlar dışında kimsenin bir meslek sahibi olmak için yönlenmediği felsefenin ise yüzyıllardır sadece ve sadece insanlar tarafından yapılabilirliği sayesinde geleceğin ( bu gelecek belirsiz bir uzaklıkta) mesleği olması söz konusu.

Yani insanlar antik Yunan'dan beri; Thales'ten beri düşünüyor ve sorulması beklenmeyen soruları soruyor. Ne gerek var denilen şeylere ilgi duyuyor ve merak ediyor. Araştırma ihtiyacı ile bir şeylere ulaşmaya çalışıyor. Kimi hayatın özünü kimi maddenin varlığını kimi aşkın tanımını kimi evrendeki yerimizi kimi devletin ne olduğunu kimi Tanrı'nın bir yaratıcının varlığını kimi sadece iyinin ya da hoş olanın ne olduğunu merak ediyor. Yüzyıllardır bazı kavramların altı bir şekilde dolduruluyor ve ne olursa olsun teknoloji nereye gelirse gelsin bu kavramları merak edecek ve altını doldurmak isteyecek olan tek varlık insandır. Bu yüzden geleceğin en önemli mesleği felsefeden geçmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen yapay zekanın hayatımızı kolaylaştırması ve her şeyin süresini kısaltması sonucu beyinlerimiz şimdiye nazaran en az yarı yarıya daha az çalışacak ve tembelleşecek, tüm iş otomasyon olacağı için bugünkü kadar paraya ihtiyacımız olmayacak ve komünizmle yönetilen ülkelerde olduğu gibi devlet hayatta kalmamız için gereken ihtiyaçlarımızı karşılayacak. Böylelikle insanların %90'ı (bence) beyin ve fiziksel kaslarını bugün olduğu gibi kullanmayacak ve zamanla zayıflayıp hiçbir şey üretmeyen, kendine veya gezegenine faydası olmayan canlılar olacağız. Yani özetle yapay zeka insanlığın sonun getirebilir gibi.

Yapay zeka felsefe yapamaz mı?
Bunun üzerine çok düşünmek lazım. Hatta argümanlar toplayıp değerlendirmek gerek. Benim argümanıma göre ise yapay zeka olması gerekene odaklı ve uğraşmaya değmez denilen sorulardan uzak bir durumda. Gelecekte de yapay zekanın sorulması beklenmeyen sorulara yönelik gelişim göstereceğini düşünmüyorum. Bugün yapay zekalar her şeyin anlamı ne? Sorusuna cevap vermekten kaçınacaktır. Ancak insanın bu soruya her zaman bir cevabı olacaktır. Aslında burada Douglas Adams'ın benim de çok sevdiğim eseri Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'ndeki hayatın anlamının ne olduğunu araştıran ve buna 7,5 milyon yıl sonra cevap verebilen süper bilgisayar ile ilişki kurabiliriz. Bence felsefe insana özgü ve insani olarak kalacak.

Yapay zeka felsefe yapamaz mı?
Adı üstünde yapay zeka. insani düşünce ile yapay zeka düşüncesi bir olmaz. yapmasına yapar ama güzel bir şeyler yapamaz.

Muhtemelen yapay zekanın hayatımızı kolaylaştırması ve her şeyin süresini kısaltması sonucu beyinlerimiz şimdiye nazaran en az yarı yarıya daha az çalışacak ve tembelleşecek, tüm iş otomasyon olacağı için bugünkü kadar paraya ihtiyacımız olmayacak ve komünizmle yönetilen ülkelerde olduğu gibi devlet hayatta kalmamız için gereken ihtiyaçlarımızı karşılayacak. Böylelikle insanların %90'ı (bence) beyin ve fiziksel kaslarını bugün olduğu gibi kullanmayacak ve zamanla zayıflayıp hiçbir şey üretmeyen, kendine veya gezegenine faydası olmayan canlılar olacağız. Yani özetle yapay zeka insanlığın sonun getirebilir gibi.
Yapay zeka zamanla insani ihtiyaçlarımızı bile yerine getirebilir diye düşünmekteyim artık. doğru bazılarına absürt gelebilir bu durum lakin oturup düşününce her şey mümkün gibi gözüküyor.

Son düzenleme:
Bunun üzerine çok düşünmek lazım. Hatta argümanlar toplayıp değerlendirmek gerek. Benim argümanıma göre ise yapay zeka olması gerekene odaklı ve uğraşmaya değmez denilen sorulardan uzak bir durumda. Gelecekte de yapay zekanın sorulması beklenmeyen sorulara yönelik gelişim göstereceğini düşünmüyorum. Bugün yapay zekalar her şeyin anlamı ne? Sorusuna cevap vermekten kaçınacaktır. Ancak insanın bu soruya her zaman bir cevabı olacaktır. Aslında burada Douglas Adams'ın benim de çok sevdiğim eseri Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'ndeki hayatın anlamının ne olduğunu araştıran ve buna 7,5 milyon yıl sonra cevap verebilen süper bilgisayar ile ilişki kurabiliriz. Bence felsefe insana özgü ve insani olarak kalacak.
Katılımıyorum. Eğer tıp ve yapay zeka yeterince gelişirse sizin düşüncelerinizi bile siz söylemeden önce söyleyebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı