Felsefe hocasına sorulabilecek güzel soru tavsiyesi

HardKapitalisT

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Felsefe hocasına sorulabilecek güzel sorular nedir felsefe hocası iyi ve kafa dengi birisi ve muhabbete yatkın birisi. O yüzden sohbet etmesini seviyorum. Fakat ne gibi sorular sorulabilir ya da neler olabilir?

Son düzenleme:
Insan farkindaligi, bilinci, birey nasil olunur diye sorabilirsin. Gunumuz insanlarin en buyuk sorunlarindan birisidir.

Simülasyon teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten bir simülasyon içinde yaşıyor olabilir miyiz?

Yok kanka simülasyonda değilsiniz. Hepiniz benim oynadığım oyunun içinde birer NPC'siniz. Simülasyon ne ya 🤣Cidden bunlara nasıl inanabiliyorsunuz. Ne tür bir manipülasyona maruz kalıyorsunuz. Oyun karakteriyiz desek ona bile inanacak tipler var. Adı üstünde teori, bana göre hayal dünyası. Simülasyon, paralel evrenler, reenkarnasyon vs vs, böyle şeyler yok aklınızdan çıkarın bunları.

Konuya gelirsek şöyle bir soru sorabilirsin. Kendinde olmayanı karşındakine verebilir misin? Mesela sende olmayan 1 milyar doları karşındakine verebilir misin? Vereceği cevap tabii ki de hayır olacaktır. Sonraki soruda ise şunu soracaksın, peki o halde maddenin en küçük yapı taşı olan atomlar nasıl oluyor da kendinde olmayanı karşısındakine veriyor? Görmeyen atom gören gözü, duymayan atom duyan kulağı, hayat sahibi olmayan atom nasıl oluyor da hayat sahibi olan biz canlıları var edebiliyor?

Son düzenleme:
Yok kanka simülasyonda değilsiniz. Hepiniz benim oynadığım oyunun içinde birer NPC'siniz. Simülasyon ne ya 🤣cidden bunlara nasıl inanabiliyorsunuz. Ne tür bir manipülasyona maruz kalıyorsunuz. Oyun karakteriyiz desek ona bile inanacak tipler var. Adı üstünde teori, bana göre hayal dünyası. Simülasyon, paralel evrenler, reenkarnasyon vs vs, böyle şeyler yok aklınızdan çıkarın bunları.

Konuya gelirsek şöyle bir soru sorabilirsin. Kendinde olmayanı karşındakine verebilir misin? Mesela sende olmayan 1 milyar doları karşındakine verebilir misin? Vereceği cevap tabii ki de hayır olacaktır. Sonraki soruda ise şunu soracaksın, peki o halde maddenin en küçük yapı taşı olan atomlar nasıl oluyor da kendinde olmayanı karşısındakine veriyor? Görmeyen atom gören gözü, duymayan atom duyan kulağı, hayat sahibi olmayan atom nasıl oluyor da hayat sahibi olan biz canlıları var edebiliyor?

İnandığımı söylemedim.

1. "Felsefenin günlük yaşamımıza nasıl katkı sağlayabileceğini ve bizim için neden önemli olduğunu daha iyi anlayabilmek için hangi felsefi düşünürlerin veya teorilerin çalışılması önerilir?"
  2. "Gerçekliği ne kadar kesin bir şekilde bilebiliriz? Bilgi ve gerçeklik arasındaki ilişki nedir?"
  3. "Ahlaki değerler nereden gelir? Evrensel bir ahlaki kod var mıdır, yoksa kişisel tercihlere mi dayanır?"
  4. "Özgür irade gerçekten var mıdır, yoksa her şey nedensel bir zincir içinde mi gerçekleşir?"
  5. "Özgür irade kavramının günlük hayattaki uygulamaları nelerdir?"
  6. "Neden hiçlik yerine varlık var?"
  7. "Zaman ve mekanın doğası nedir? Gelecek ve geçmiş gerçekten var mıdır, yoksa sadece şimdi mi var?"
  8. "Bilinç nedir? Zihin ve beden arasındaki ilişkiyi açıklamak için hangi teorileri tercih edersiniz?"
  9. "Bilim ve felsefe arasındaki ilişki nedir? Bilim, her türlü soruya yanıt verebilir mi?"
  10. "Bilim kavramının gelecekte nasıl gelişeceğini düşünüyorsunuz?"
  11. Varoluşçulukla ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Varoluşun anlamı nedir?"
  12. "Dil, düşünceyi nasıl etkiler? Dilin anlamı ve sembolizmi üzerine ne düşünüyorsunuz?"
  13. "Bir şeyi bilmenin ve bir şeye inanmanın farkı nedir? Bilgi ve inanç arasındaki çizgiyi nasıl çizeriz?"

Geri
Yukarı