Felsefeyle alakalı olan kişilerin çoğu neden Ateist, Deist veya Agnostik?

Bir de muhafazakar kesimin tutumuda etkili iki tarafın iki uç noktasıda aynı.
Ülkemizde felsefeye yönelenlerin deist, ateist veya agnostik olmasının sebeplerinden birisi de bu aşırılıklar diyebiliriz. Kararında olan yok.

Bence atesit oldukları için felsefeye ilgileri var. Sadece ateist olduklarını sonradan farkediyorlar bence.
Bence cevap aradıkları içindir. Çünkü benim için doğru din yoksa doğru nedir diye merak ederim.

Bence atesit oldukları için felsefeye ilgileri var. Sadece ateist olduklarını sonradan farkediyorlar bence.
Bence cevap aradıkları içindir. Çünkü benim için doğru din yoksa doğru nedir diye merak ederim.

Üstünlük yarışı var. Benim düşüncem doğru anlayışı hakim. İslam alimlerinden biri bir kelime öğrenmek için yalın ayak aylarca yürümüş bu insanların ilmini zekasını yok sayan, yobaz diyen kişiler var. "İlim Çin'de dahi olsa gidip alınız" sözü nerede "gavur nebilir?" anlayışı nerede...

Zaten iman denen şey akıldan öte birşey.Akıl bir yere kadar götürür.Gerisi teslimiyettir.Şimdi bir İlah var ve diyor ki ben herşeyi bildiğimden sizin için de en iyisini ben bilirim ve bunlara uyun.Ama bir ateist de kendi o küçük parçasını İlah yapıp benim aklım en iyisini bilir ona uyun o yanılmaz diyor.Kainata sığmayan bir ilahı reddederken, 3-5 santime sığan bir şeyi ilah yapıyor.Sonra da bişeyleri sorgulamış oluyor işte.

Kanka bütün cevaplara baktım düşündüm ve en mantıklı cevabın senden geldiğine kanaat getirdim teşekkür ederim.
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler

Suphecilik ve sorgulamak beraberinde ateizmi getirir, cok buyuk bir gizem yok bu durumda.
Ayrica ateizm kavraminin cikis noktasi zaten felsefecilerden geliyor.

Benim "Havva" dedigime Hristiyan "Eve" diyor; Hristiyanin "Eve" dedigine Sumerliler "Ninti" diyorlar. O da "kaburga kemigi" iyilestirebiliyor. ( Ninti - Wikipedia )

Bu basit bilgi uzerine 15 dakika dusunen insanin dindar kalabilecegine ben pek ihtimal vermiyorum ama yine de tercih kendisinin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…