Fen lisesi öğrencisi 10. sınıfta ne yapmalı?

Hedefin üniversite ise Anadolu lisesine geçmeni öneririm. Fende YKS de çıkmayacak bilgileri de dayatıp sınavda kazıkça soruyorlar bu sayede diploma notu da düşüyor ve sıra olarak geriye atıyor. Zaten fen lisesi tutturmuş insansın Anadolu sana kolay gelir yüksek ortalamalarla geçersin üniversite sınavında rahat edersin.
Hocam buna ailem nasıl yaklaşacak bilmiyorum bunu desem çildirirlar herhalde onlarda fen lisesi algısı var biraz.

Fen lisesi kelimesine ne çok takılan olmuş sebepsiz yere ben de Anadolu Lisesi çıkışlıyım da saçma sapan argümanlarla cevap vermişsiniz.
Hangi alanda okumak istediğini seç. Sayısal veya eşit ağırlık fen liselerinde diğer iki alan olmuyor diye biliyorum. Youtube'dan kendine uygun konu kanallarını bul ona göre dersine çalış. Farklı kanallardan izlemekten çekinme bazı kanallar sade soru çözüyor onlara da bakabilirsin. Fizik : Umut Öncül
Kimya: Kimya Adası
Biyoloji : Senin Biyolojin
Matematik : Bıyıklı Matematik
Kanal önerisi olarak bunlar rehberlik tarzı bir şey istiyorsan öğretmenlerdense YKS derecesi yapanları dinleyebilirsin Mustafa Topçu olabilir. Kolay gelsin çalışmlarında.
Teşekkür ederim hocam.

Hedefin üniversite ise Anadolu lisesine geçmeni öneririm. Fende YKS de çıkmayacak bilgileri de dayatıp sınavda kazıkça soruyorlar bu sayede diploma notu da düşüyor ve sıra olarak geriye atıyor.
Sence görevi sayıları toplamayı öğretmek olan ilkokul öğretmenleri okulda Analiz, Soyut Matematik, Analitik Geometri gibi konular görür?

İşin mantığını kavramak, neden diye sorgulamak matematikte temeldir, sen çocuğa sayıları öğreteceksen, nereden geldiğini bilirsen yapısını daha iyi anlatırsın.

Fen liselerinde olan asıl mantık burada yatıyor, bu tip okullara ülkenin en zeki adamları gidiyor, ülkenin bir yerden sonra ilim kaynağı, devlet bu yüzden sadece fen liselerinde yemek dağıtıyor.

Bu tabloya iyi bak, söylediğin şeyin sadece kafanda kurduğundan ibaret olduğunu anlatacak bir fotoğraf.
1660376843493.png

Kardeşim YKS'de belli bir başarı elde etmiş birisi olarak sana vermek istediğim birkaç tavsiye var. Öncelikle kendine yasaklamalar yapmamalısın. Kendine akla mantığa uygun çalışma programı oluştur ve bu çalışma programına harfiyen uy. Sen bir şeyleri yasakladıkça ister istemez o şeyler seni kendine daha fazla çekecek. Artık başarıya ulaşmak istiyorsan kendi kendini kontrol edebilmeli ve yönlendirebilmelisin. Bu konuda ailenden yardım isteyebilirsin.
Her yaz geçirdiğin 1 önceki senelerin tekrarını çok iyi yapmalısın ki yeni seneye geçtiğinde yeni bilgileri üstüne koyabil. Öbür türlü temelin ne kadar zayıf olursa yeni bilgileri eklemek o kadar zor olacaktır. Bu durumu arkadaşlarımda çok net gördüm.
Olabildiğince farklı kaynaktan soru çözmeye çalış. Anlamadığın konular hakkında konu anlatım videoları izle, notlar al ve o konulardan farklı kaynaklardan sorular çöz. Yapamadığın soruları kes ve çözümleri ile birlikte bir deftere yapıştır ve bu defteri sık sık tekrar et. Aslında bu kadar basit işin sırrı düzenli çalışmak. ☺️

Kardeşim YKS'de belli bir başarı elde etmiş birisi olarak sana vermek istediğim birkaç tavsiye var. Öncelikle kendine yasaklamalar yapmamalısın. Kendine akla mantığa uygun çalışma programı oluştur ve bu çalışma programına harfiyen uy. Sen bir şeyleri yasakladıkça ister istemez o şeyler seni kendine daha fazla çekecek. Artık başarıya ulaşmak istiyorsan kendi kendini kontrol edebilmeli ve yönlendirebilmelisin. Bu konuda ailenden yardım isteyebilirsin.
Her yaz geçirdiğin 1 önceki senelerin tekrarını çok iyi yapmalısın ki yeni seneye geçtiğinde yeni bilgileri üstüne koyabil. Öbür türlü temelin ne kadar zayıf olursa yeni bilgileri eklemek o kadar zor olacaktır. Bu durumu arkadaşlarımda çok net gördüm.
Olabildiğince farklı kaynaktan soru çözmeye çalış. Anlamadığın konular hakkında konu anlatım videoları izle, notlar al ve o konulardan farklı kaynaklardan sorular çöz. Yapamadığın soruları kes ve çözümleri ile birlikte bir deftere yapıştır ve bu defteri sık sık tekrar et. Aslında bu kadar basit işin sırrı düzenli çalışmak. ☺️
Hocam verdiğiniz öneri için çok teşekkür ederim.Dedigim gibi benim bu yaz aylarim bomboş oturmakla geldi seneye yazın 9 ve 10. Sınıfın tekrarını yapmak istiyorum.Bu sene de düzenli çalışmalara baslayacağım umarım yaparım tekrardan teşekkür ederim.

Fen lisesinden Anadolu lisesine geçmenin hiçbir mantığı yok gözümde. Fen lisesine girdiğine göre ya kapasiten sayesinde girdin ya da çalışmayı bildiğin için girdin. İkisi de seni YKS sürecinde ileriye taşıyan şeyler. Fen lisesinde genelde senle aynı düzeyde insanlar olacağından derslerde daha derinlemesine sorular sorabilirsin. Hocalar karşısındaki öğrencinin iyi olduğunu bildiğinden daha zor sorular çözebilir. Ben bir büyükşehirde kendi ilimi en iyi fen lisesinde okudum. İl düzeyinde bizden daha iyi sonuç çıkaran lise yok diye biliyorum. Bireysel olarak iyi dereceler çıkmış olabilir fakat okul düzeyinde 20’den fazla kişi ilk 1000de dereceye sahip. Öğretmenler zor soruyor evet. Ne kadar iyi ne kadar kötü bilemem. Sen istersen hoca çok zor soruyor dersin kendini avutursun. İstersen hoca zor sorsa da yapmak için çalışırsın bu da seni sınavdan kötü alsan da ileri taşır. Ben 9-10. sınıfta ilk bahsettiğim tiptendim. Sonradan akıllandım. Sen şu an daha 10. sınıfken bence bu idrakı kazanırsan çok avantajına olur. Ülkenin durumu, eğitim sistemi ortada. Okuyup bir yere gelmek istiyorsan adı bilinen bir üniversiteden çıkışlı olmanın avantajı yadsınamaz. O üniversitelere de çalışmadan girilmiyor. Ders, kitap tavsiyesi istersen burada verecek insan çok var ancak önce bu dediklerimin önemini kavramak sana farklı bir şey katacaktır.

Hedefin üniversite ise Anadolu lisesine geçmeni öneririm. Fende YKS de çıkmayacak bilgileri de dayatıp sınavda kazıkça soruyorlar bu sayede diploma notu da düşüyor ve sıra olarak geriye atıyor. Zaten fen lisesi tutturmuş insansın Anadolu sana kolay gelir yüksek ortalamalarla geçersin üniversite sınavında rahat edersin.

YKS’de çıkmayacak bilgiler dediğiniz o kadar az bir bölüm ki. Bizim hocalarımız bahsedip geçiyordu ve yazılı sınavlarda da mümkün oldukça az soruyorlardı. Bahsetme sebepleri de üniversitede işimize yarayacağını bilmeleri.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı