Fen lisesini böyle hayal etmemiştim

Fheron

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Biraz içimi dökmek istiyorum. Pazartesi matematik ve edebiyat sınavları ile başlayacak bir sınav haftasına gireceğim ve her sınav haftası sorgulamayı da beraberinde getiriyor bende. Şu an bulunduğum okulun adını vermeyeceğim ne olur ne olmaz. Ben buraya 489 puan 0,08 yüzdelik dilim ile geldim ve gelirken kafamda canlanan fen lisesi idealist yaşıtlarımın bulunduğu herkesin çok iyi olması sebebi ile geride kalacağım bir yerdi. Şu an çoğu kişiden gerideyim onu doğruladım fakat idealist ya da duyarlı yaşıt konusunda haksız çıktım. Elbette ben de ergenim ve 14'ten başlayarak karşımda da ergen bir güruh olacağını biliyordum. Fakat bu kadarını beklemiyordum şahsen. Hareketleri, yaptıkları, hal ve tavırlarından lakayıtlık akan sürüce insan var. Ki bu insanların bir kısmı da öyle başarısız kişiler değiller. Zekiler ama akıllı değiller demek doğru olur sanırım. Hatta bir örnek vereyim: Daha önce de aynı ortaokulda bulunup şehir dışında da aynı liseye geldiğim bir kız vardı. 9'da, şu an 10'a gidiyorum, gayet çalışkan, düzgün biriydi. İyi anlaşmıyordum ama gayet normal bir insandı. Bu sene ile popüler kız grubu bunu arasına aldı ve kız 3 ayda farklı biri oldu resmen. Dersleri de etkilendi bu durumdan. Diyeceğim şu ki değerli hocalarım, tabii ki her fen lisesi için geçerli değil, ben fen lisesi denince cidden bunu beklemiyordum. Düşüncelerim saçma ya da uç gelebilir. En azından içimi dökmüş olurum. Diyeceğiniz, eleştireceğiniz, soracağınız varsa buyurun gelin sohbet edelim.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Bu yeni nesil ergenlerin çoğunluğu biraz sığır. Ahlak desen yok, zeka desen o da yok. Sadece teknolojinin nimetlerinden faydalanarak eski nesillere göre daha bilgililer. Eski nesilde internet gibi bir imkan olsaydı bu nesli bilgi konusunda 10'a katlarlardı.
Neyse, lise fark etmeksizin her yerde var bunlardan. Ayrıca bahsettiğin tipler akıllı da değil zeki de, sadece çalışkanlar. Kendi klasmanında insanlarla arkadaşlık kur. Bunlara uyarsan zamanla bunlara benzersin. Boşuna bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim diye bir söz yok. Hayatımda duyduğum en doğru sözlerden birisi.

Son düzenleme:
Bu yeni nesil ergenlerin çoğunluğu biraz sığır. Lise fark etmeksizin her yerde var bunlardan. Ayrıca bahsettiğin tipler akıllı da değil zeki de, sadece çalışkanlar. Kendi klasmanında insanlarla arkadaşlık kur. Bunlara uyarsan zamanla bunlara benzersin. Boşuna bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim diye bir söz yok. Hayatımda duyduğum en doğru sözlerden birisi.

İletişimim sınırlı aslında dersin işleyişine etkileri olmasa sinirlenmem bile. Ama en ufak fırsatta böyle yapıyorlar.

Biraz içimi dökmek istiyorum. Pazartesi matematik ve edebiyat sınavları ile başlayacak bir sınav haftasına gireceğim ve her sınav haftası sorgulamayı da beraberinde getiriyor bende. Şu an bulunduğum okulun adını vermeyeceğim ne olur ne olmaz. Ben buraya 489 puan 0,08 yüzdelik dilim ile geldim ve gelirken kafamda canlanan fen lisesi idealist yaşıtlarımın bulunduğu herkesin çok iyi olması sebebi ile geride kalacağım bir yerdi. Şu an çoğu kişiden gerideyim onu doğruladım fakat idealist ya da duyarlı yaşıt konusunda haksız çıktım. Elbette ben de ergenim ve 14'ten başlayarak karşımda da ergen bir güruh olacağını biliyordum. Fakat bu kadarını beklemiyordum şahsen. Hareketleri, yaptıkları, hal ve tavırlarından lakayıtlık akan sürüce insan var. Ki bu insanların bir kısmı da öyle başarısız kişiler değiller. Zekiler ama akıllı değiller demek doğru olur sanırım. Hatta bir örnek vereyim: Daha önce de aynı ortaokulda bulunup şehir dışında da aynı liseye geldiğim bir kız vardı. 9'da, şu an 10'a gidiyorum, gayet çalışkan, düzgün biriydi. İyi anlaşmıyordum ama gayet normal bir insandı. Bu sene ile popüler kız grubu bunu arasına aldı ve kız 3 ayda farklı biri oldu resmen. Dersleri de etkilendi bu durumdan. Diyeceğim şu ki değerli hocalarım, tabii ki her fen lisesi için geçerli değil, ben fen lisesi denince cidden bunu beklemiyordum. Düşüncelerim saçma ya da uç gelebilir. En azından içimi dökmüş olurum. Diyeceğiniz, eleştireceğiniz, soracağınız varsa buyurun gelin sohbet edelim.
@377660 hocam fikirlerinizi bekliyorum.
Benim de okulum oyle maalesef yine ortalama bi puanla girilse de.

Fen lisesine giderken ben de herkes çok sakin, uslu ve entelektüel olur diye düşünüyordum ama hiç alakası yokmuş. Demek ki her şey kafamızda kurduğumuz gibi olmuyor.

Benim kız kardeşim de Fen Lisesine gitmişti. Kızın okuluna bir uğrayım dediğim yolda boş boş "süü" diyenler mi dersin, saçma sapan değişik değişik hareketler yapan mı dersin, her tip insan var. Meslek lisesin de kuzenim okuyordu. Mesela Meslek Lisesinin öğrencileri Fen Lisesine kıyasla daha iyi. En azından olgunlar. Lisenin bir önemi yok. Her şey olgunlukta bitiyor. Ancak günümüz de Fen liselerini övüp övüp bitiremedikleri için çoğu kişiyi yanlış yönlendiriyorlar. Öyle bir şey yok.
Bu arada yanlış etiket attınız sanırım :D
Verdiğim örnekleri salladım bu arada. Örneklere fazla takmayın.

Ders çalışa çalışa düşünme kabiliyetlerini yitirmişler. Sorgulama 0.

Bir şeyi yapıyor, daha sonra "ya ben iyi bir şey mi yaptım?" diye kendine sormuyor ki adam. :D

Bir insanın zekasını, onun size sorduğu sorulardan basitçe anlayabilirsiniz.

Benim kız kardeşim de fen lisesine gitmişti. Kızın okuluna bir uğrayım dediğim yolda boş boş "süü" diyenler mi dersin, saçma sapan değişik değişik hareketler yapan mı dersin, her tip insan var. Meslek lisesin de kuzenim okuyordu. Mesela meslek lisesinin öğrencileri fen lisesine kıyasla daha iyi. En azından olgunlar. Lisenin bir önemi yok. Her şey olgunlukta bitiyor. Ancak günümüz de fen liselerini övüp övüp bitiremedikleri için çoğu kişiyi yanlış yönlendiriyorlar. Öyle bir şey yok.
bu arada yanlış etiket attınız sanırım :D

Aynen öyle hocam gece gece günümde değilim sanırım mazur görün.
Aynen öyle hocam gece gece günümde değilim sanırım mazur görün.

Ayrıca meslek liselerinin bizden avantajlı bir yanı var. Pratik eğitim gördükleri için daha yatkın olacaklar. Bizim daha ne olacağımız belli değil.
Ders çalışa çalışa düşünme kabiliyetlerini yitirmişler. Sorgulama 0.

Bir şeyi yapıyor, daha sonra "ya ben iyi bir şey mi yaptım?" diye kendine sormuyor ki adam. :D

Bir insanın zekasını, onun size sorduğu sorulardan basitçe anlayabilirsiniz.

Hocam şöyle diyeyim bu algıyı geçen sene yıkmıştım ama tamamen bitmesi derste aynı sınıfta olduğum birinin arka sıradan dakika başı silgi atması ile bitti. Yaptığı şeyle övünür gibi saygısızca gülmesi de cabası.

Geri
Yukarı