Fenix 10TN-144 İncelemesi

Sağ olasın beklerim.

Ya ben şu ana karttaki eksik m2 ssd slotuna gıcık oldum. Bunu eklemenin bir yolu varmıdır. Buraya nasıl lehim yapılırki.. ısıtarak otururmu acaba? Bir delilik yapasım var. alttaki msı youtube videosunda slot olan anakart

buda bizim fenix.. aynı slotta hazır lehim yerleride hazır ?

Arkadaşlar bugün an itibariyle ilk günden beri aklımda olan değişiklikleri yaptım. Aşağıda görmüş olduğunuz ürünlerle mevcut macun ve pad'leri değiştirdim.

** Bu arada GPU etrafında pad ile soğutulması gerektiğini bildiğim entegrelere çok az "termal macun" sıkılmış ve her yerine temas etmemekteydi. ( Aklımda burada paylaşmak yoktu yenilerken o yüzden içinin fotoğrafları yok. )

CPU ve GPU üzerindeki termal macunlar tamamen kurumamış ama özelliğini kaybetmiş haldeydiler. Macun paketinden çıkan plastik spatula ile temizledim.

Sonuçlara gelelim. ThrottleStop açık şekilde ve ayarları aldığım zaman yaptığım değerlerle aynı ve hiç oynamadan test ettim özellikle yeniden.

PC ilk açıldığında tamamen boştayken 53 54 derece olan sıcaklıklar. 43 42 derecelere düştü.

En çok Cinebench R23 skoruna şaşırdım. İlk aldığım zaman gece altında cooling fan falan koyarak max. değer almaya çalıştığımda. Aşşağıdaki Multi score'da 7648 gören pc....

Şimdi düz masanın üstünde 7920 seviyesine yükseldi.

Biraz uğraştırdı fakat daha iyi sonuçlar elde etmiş olmaktan mutlu oldum. Umarım merak eden arkadaşlara bir faydası dokunur.

Son düzenleme:
Faydalı olmuş, çok teşekkürler. Özellikle verileri için ayrıca teşekkür ederim. Senden ricam, tam olarak hangi malzemeleri kullandın? Macun ve ped öyle değil mi? Mümkünsü link de atabilirsen sevinirim.

Faydalı olmuş, çok teşekkürler. Özellikle verileri için ayrıca teşekkür ederim. Senden ricam, tam olarak hangi malzemeleri kullandın? Macun ve ped öyle değil mi? Mümkünsü link de atabilirsen sevinirim.
Sizinde işinize yarar umarım. Sadece aceleye getirmeyin vakit bol olan bir zamanda güzel bir maket bıçağı ve cımbız çok işe yarar.. Ürünler şu şekilde;

TERMAL Thermal Grizzly Kryonaut ( İlk defa bunu kullandım test amaçlı fakat gr az ve biraz pahalı. Aşağıya farklı bir thermal macun daha bırakıyorum. )

Arctic MX-4 2019 (Buda başarılı bir ürün ve gramajıda fazla işiniz bittiğinde elinizde yedek termal macunda kalır. )

** Pad boyutlarına dikkat edin mesela thermal grizzly 30x30mm 1 adet çıkıyor içinden.
Arctic 15x15mm ama 10 tane 15x15 yani daha fazla. Kalınlıkları 1mm kullandım.

Thermal Grizzly Minus Pad​

Arctic Termal Pad (Bu üründen elimde vardı ama iyiki varmış tek başına thermal grizzly olan yetmezdi.)​

Aşağıdaki fotoda MSI gl65 modeli üzerinde cpu ve gpu etrafındaki parçalarda pad kullanıldığını gördüğünüz yerlerde bende sıvı termal macun çıktı yani pad değildi. ve bu temas konusunda sorunlara sebep oluyor. Bakır yüzey ile aradaki boşluk tam dolsun ve ısı transferi verimli gerçekleşsin diye pad kullanılır. İşlemci ve Gpu yüzeyi bakır ile tam temas ettiği içinde sıvı haldeki macun tercih edilir ve doğru sıkım tercihi tartışılır onlarında videolarını bulabilirsizniz. (Ben X şeklinde sıktım.)

Alıntılanan video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu baştan sona izleyerek adım adım açabilirsiniz. Pc birebir aynı.

Hocam selamlar , cihazı bir süredir kullanıyorsunuz sanırsam . Cihazdan memnun musunuz ? Herhangi bir kronik sorunu var mı FPS drop donma kasma ve ya Coil Whine gibi ? Cihazı almayı düşünüyorum şuan 12.999TL . Cevabınız ve tecrübeleriniz benim için çok önemli.

Cihazdan memnunum şuana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bundan önceki cihazlarım performans cihazları değildi. Bu kasaya geçince kontrolün ne kadar önemli olduğunu anladım. Kutudan çıktığı haliyle windows kurup oyun açtığınızda aldığınız performansla, undervolt yapılmış hali fark ediyor. Oyun performanslarından çok memnunum ve bir süredir 90 dereceyi bile görmeden her oyunu en yüksek ayarlarda oynayabiliyorum. Fps drop, kasma veya donma hala hiç yaşamadım. Yada cihazın fiziksel olarak hiçbir yeriyle ilgili bir sorunum olmadı. Kasa gerçekten sağlam. Daha önce yine burada yeni aldığımda kullanmadan yorum yapamam demiştim kasası hakkında ama benle birçok yere geldi ve bir sorunumuz yok hala. Evde devamlı 2. monitör takılı hatta arada ekranı ayırmadan oyun oynarken birşeylerde izliyorum ama bir sorunla karşılaşmadım. Her zaman bu fiyatlara farklı marka laptoplar alabilirsiniz tabi ama ben 256bit'lik 2070 performansından memnunum.. 192'lik 2060 yerine herzaman ilk tercihim bu olurdu. Aynı ayarlarda dahi 2060'dan çok daha rahat çalışıyor.
Ram'i dual kullan 8x8 yada mümkünse 16x16 ileriye yatırım olur.. Birde ben sonradan sata ssd ekledim ama keşke en başta m.2 olan ssd'yi 1tb söyleseydim dedim ama o zaman pahalı gelmişti.

Boşta 50 derece olması normal değil. Bende de MSI modeli vardı. Boşta 40 derece, fan kapanıyordu. 5-10 dakikada bir fan dönüyordu default halde, kısa bir süre sonra geri duruyordu. Biraz ayar yapmıştım, düzelmişti.
Sonradan sattım cihazı.

Evet o sebeple bende termal macun ve padlerle yeniledim. Şuan aldığım değer daha öncede yazdığım gibi 42 43 arası boşta dururken.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…