Fenix 10TN-144 İncelemesi

Herkese selamlar, aklımda uzun süreden beri bir dizüstü bilgisayar almak vardı. Kur değerlerinin uçtuğu şu sıralar çok mantıklı olmasa da ihtiyacım olduğu için almaya ve Fenix modelini tercih etmeye karar verdim. Bundan önce kardeşime Monster laptop almıştım. Kişisel olarak düşüncem verdiğim para yurt içinde diğerlerine göre daha fazla dolaşacaksa şayet ben yerli ürünleri tercih ediyorum. Onlara şans veriyorum. Gerekirse firma kazanacaksa benim üzerimden tecrübe kazansın. Yeter ki kendini düzeltsin, piyasamızda bizim gibi oyun severlerin elinde bu ürünler olsun. Bu benim şahsi kanaatim. Ve bu kanaatimden ötürü hiç pişman değilim.
Zira bu ürünü aldıktan sonra aklımı kurcalayan MUX Switch ile ilgili olarak biraz ısrarcı davrandım ve GameGaraj Genel müdürü şahsi olarak beni aradı, aşağıda bahsettiğim durum ile ilgili ayrıntılı bilgilendirdi ve müşterilerinin aklında herhangi bir sorun kalmaması istediklerini özellikle belirtti. Ben bu ürünü seçtiğim için kesinlikle pişman olmadığımı belirtmek isterim.
İlk incelemem olacağı için şimdiden kusura bakmayın fiziksel özelliklerinden ziyade FPS değerleri üzerinden bir şeyler paylaşmaya çalışacağım. Eksiklerimi veya isteklerinizi söylerseniz seve seve eklerim. Ayrıca teknik servis ile bir tecrübem oldu onu da paylaşacağım.

Teknik servis deneyimim;

Laptopu almam ile birlikte araya hafta sonu girdi ve bu hafta sonunu oyunları denemekte kullandım. Ama laptop kasasında ufak bir açıklık mevcuttu. Belli ki monte ederken arada tırnak tam oturmamıştı ama yine de götürdüm. Oradaki ekip makul ve güler yüzlü davrandılar. Ürünü kendileri özelleştirip monte ettikleri sırada arada tırnak tam oturmadığı için böyle bir şey olduğunu söylediler. Sonuçta böyle bir hata olabilir hepimiz insanız. Ekranda caart diye 5 cm yarık yok sonuçta. Hemen ürünü aldılar 5-10DK içerisinde halledip verdiler. Kontrolünde sağladım zaten alırken de üzerinde bir çizik bile yoktu. Aklımda 1-2 soru vardı onları sordum, İşim toplasanız 20dk sürmedi zaten. Kendilerine teşekkür ettim ve ayrıldım.

Öncelikle ürün MSI ortaklığı ile üretiliyor. MSI GL65 Leopard modeli ile aynı. BIOS ayarlarından(Advanced BIOS'a da aynı şekilde giriliyor.) tutun kasa altı tasarımı vs. birebir aynı. Benim gördüğüm tek fark ekran panel arkası marka logosu ve MSI ‘ göre çeltiksiz yapı, yani arkası dümdüz.
Sandığımdan bir tık daha küçük ve kompakt geldi gözüme(ki bu bence güzel bir şey), panellerin kenarı o kadar kalın değil, tasarım sade ve hoş. Kullanılan malzeme kalitesi ve klavyesi bana sorarsanız tam kararında desem yeridir. Gece veya ışıkların zayıf olduğu zaman panellerde sızıntı vs. ilişmedi gözüme.

Kıyas etmeye çalıştığım nokta MSI'ın aynı özelliklere sahip olan dizüstü bilgisayarla aralarında FPS farkı var mı? Sıcaklık farkı var mı? Bu sorulara cevabı bulmaya çalıştım ve deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Ekran Kartı ve Chipset Sürücüsü;

Yeni Fenix kullanıcıları için;
NVIDIA ekran kartı sürücüsünü direkt indirip kuramadım. Sonuç gayet basitmiş aslında; GeForce Experience üzerinden kurdum. Konu linki;[Çözüldü] RTX 2070 "Bu Nvidia grafik sürücüsü Windows'un bu sürümüyle uyumlu değil" hatası.
Ürünün Chipsetiyle ilgili sürücüleri Intel’in kendi sitesi üzerinden yapmanız gerekiyor bu konuda bana @ViooYa bana çok yardımcı oldu kendisine tekrar buradan teşekkür ediyorum. Bu arada benimle paylaştığı -Chipset sürücüleri; HM470. Ayrıca konunun linki; [Çözüldü] Fenix laptop aygıt yöneticisindeki yüklenemeyen sürücüler.

Cihazın özellikleri;

● Ekran: 15.6", 1920 X 1080, 144Hz
● CPU: Intel i7-10750H
● GPU: NVIDIA RTX 2070
● RAM: 2x16 GB 2666 MHz (Dual Channel)
● SSD: 1TB SSD
● OS: Windows 10 Pro

Windows sürümü;
Edisyon: Windows 10 Pro
Sürüm: 20H2
Yüklenme tarihi: ‎23.‎10.‎2020
İS derlemesi: 19042.610
Deneyim: Windows Feature Experience Pack 120.2212.31.0

1605826927784.png

1605826944325.png

Laptopu alır almaz hemen FPS değerlerini test etmeye başladım. YouTube üzerinden hemen hemen aynı özelliklere sahip MSI GP65 FPS Videoları ile kıyas ettim fakat işler pek umduğum gibi gitmedi. Aradaki FPS farkı olunca başladım araştırmaya. Videodaki cihazda Dual Channel RAM kullanılıyordu ama FPS farkının bu kadar çok olacağına çok ihtimal vermedim. Çünkü aklımı kurcalayan şey harici monitöre takınca FPS değerlerimin artmasıydı. Bu olaya neden olan şeyin ise MUX Switch olduğunu öğrendim. Araştırmaya başladım ve bu durumun değiştirilemeyeceğini öğrendim. Fakat sonrasında aradaki farkın Dual Channel RAM takılınca düzeleceğini hiç düşünmemiştim. Şu an Dual Channel iken kendi ekranında tam anlamıyla RTX 2070 performansı aldığımı belirtmek isterim. Sonuçları da paylaşacağım.

MUX Switch ile ilgili bilgilendirme;

Laptopu aldıktan sonra öğrendiğim ve beni biraz uğraştıran bir olaydır kendileri. Şöyle özet bir şekilde açıklayayım. NVIDIA Optimus sayesinde batarya verimini ve uzun kullanımını amaçlayan bu olay bilgisayardan tam performans almamıza müsaade etmiyor.

Eğer Switch yoksa bilgisayarın kendi ekranına görüntüyü onboard ekran kartı ve harici ekran kartını aynı anda kullanarak veriyor. Yani oyun oynarken her iki ekran kartı da çalıştığı için, harici ekran kartı tam kapasiteyle kullanılamıyor. Bu olay da FPS değerinin olması gerekenden biraz daha az almanıza neden oluyor.
Fakat cihazda MUX Switch’i mevcutsa ki bu olaya “MUXed” deniyor, görüntüyü ekrana verirken onboard ekran kartını hiç kullanmadan, sadece güçlü olan harici ekran kartını kullanarak ekrana görüntüyü sağlıyor ve harici ekran kartı tam kapasite kullanılıyor. Bu da her şeyin gerektiği gibi tam kapasite kullanımı demek.

Ancak “MUXless” olan cihazlarda HDMI kablosu ile harici bir monitöre bağlandığınızda FPS değerleriniz tam olması gerektiği gibi oluyor. Çünkü HDMI çıkışı direkt olarak harici ekran kartından görüntü aldığı için GPU2 yani dahili ekran kartım %0 çalışıyor ve sadece GPU1 olan harici ekran kartım tam kapasiteyle kullanılıyor.

* GameGaraj firması ile bu konu ile ilgili görüşmelerim neticelendi. Mux Switch firma gözetmeksizin bazı modellerde olan bir durum. İnternetten Mux Switch’i mevcut olmayan modelleri ve mimarileri bulabilirsiniz.
Mux Switch ile ilgili GameGaraj firması gayet ilgili davranıp şahsi olarak tarafıma ayrıntılı bilgi vermişlerdir. Kendileri gayet müşteriyle alakalı ve ilgililer.

Tekrar belirtmek istiyorum Dual yaptığınız anda bu sorun olmaktan çıkıyor artık. FPS değerleri harici monitörde ve kendi ekranında da aynı oluyor hatta biraz daha artıyor.

FPS Değerleri;
*FPS Değerinin yanındaki ikinci değer "Ortalama FPS" değeridir.
*Referans videodaki ayarları birebir kullandım.

Death Stranding

Referans video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayarlarım;

1605826962208.png

1605826970537.png

1605826977753.png

Aldığım Değerler;

1605826985470.png

Red Dead Redemption 2

Refereans Video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayarlarım;

1605826999646.png

Aldığım Değerler;

1605827012658.png

PUBG

Refereans Video;

Ayarlarım;

1605827022305.png

Aldığım Değerler;

1605827260205.png

CS:GO

Refereans Video;

Ayarlarım;

1605827085514.png

Aldığım Değerler;

1605827096725.png

Valorant

Refereans Video;

Ayarlarım;

1605827107913.png

Aldığım Değerler;

1605827115334.png

Witcher 3

Refereans Video;

Ayarlarım;

1605827125267.png

1605827132133.png

Aldığım Değerler;

1605827138167.png

Kişisel kanaatimce sonuç;

Üründen oldukça memnunum. Kaliteli ve hızlı kanımca. Single Channel RAM olarak ürünü 1 ay kullandım. Single olduğu zaman Harici monitörde tam RTX2070 performansı da veriyor. Dual Channel yaptığınızda ise bu tamamen ortadan kalkıyor. Size tavsiyem ürünü Dual olarak kullanmanızdır.

Ürün fiyatı "Fiyat/Performans" gibi fakat "Performans/Performans" tadı veriyor.

Ayrıca tekrar belirtmek isterim bilgisayarı Single RAM olarak kullanacaksanız; RTX 2070 kullanımını fazladan gerektirecek ve zorlayacak bir işe kalırsa RTX ekran kartının kullanım oranının arttığını görebilirsiniz. MUX yine problem olmaktan çıkıyor, en azından AAA oyunlardaki testlerim bunu kanıtlar nitelikte idi. Yani bana sorarsanız içiniz rahat olun arkadaşlar.

Firmanın ilgi ve alakasından da oldukça memnum kaldığımı belirtmeliyim. Kesinlikle karşınızda bir muhatap buluyorsunuz. Sizinle ve ürününüzle ilgileniyorlar.

Firma ürüne fiziksel bir sıkıntı veya sıvı temasına neden olmadığınız sürece ürün içinde garanti dışında kalmadan özelleştirme (RAM, HDD, SSD değişikliği) yapmanıza izin veriyor.

Witcher*Single RAM'de ortalama FPS; 75 (hem dahili hem harici ekranda)
RDR2*Single RAM'de ortalama FPS; 45-50 (hem dahili hem harici ekranda)
Valorant*Single RAM'de ortalama FPS; 130-135 Harici monitörde ise 160-180
CS:GO*Single RAM'de ortalama FPS; 120 Harici monitörde ise 190
PUBG*Single RAM'de ortalama FPS; 95 Harici monitörde ise 118
DS*Single RAM'de ortalama FPS; 80-82, Harici monitörde ise 115

Dosya Ekleri

• 1605826935524.png
    1605826935524.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 314
Son düzenleme:
DirectX ile MUX'un uzaktan yakından alakası yok yalnız.
Ya bende daha çok fiziksel hani anakart üzerinden anakarttan kaynaklanıyor diye anladım mux olayını ama son videoda öyle birşey söyleyince ben buna yormuştum. Dediğiniz gibi bencede
Hocam cihazı 16+16 RAM şeklinde yapsak FPS değerleri tahmininizce ne kadar oynar?
Ve göze batan bir ısınma sorunu yaşadınız mı?
Benim cihaz 16x16 paylaştığım değerlerde benim pc'ye göre hani 8x8 le birebir yanyana kıyaslama yapmadım ama dual olması etkili 16 ve üstü istenmesinin sebebi bir çok oyunda ben hala rivaturner da ram kullanımını 10 11 gb görüyorum.
Hocam itopyada MSI Rtx 3060 Max q lu bu modeli buldum 13.600 TL ye indirimdeydi , MSI GF65 THIN 10UE-045XTR I7-10750H 16GB DDR4 RTX3060 GDDR6 6GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz DOS Notebook | ITOPYA
Bunu satın aldım bu fiyata görünce mesajlarınız için teşekkür ederim.
Bu kasada çok güzel.. ekranın arkası metal kapaklı sanırım bunlarda hayırlı olsuun 🙏🏽 Sanada lazım olacak ama bende bakıyorum M.2 ssd 1tb almam lazım ne marka alıcam napıcam bilmiyorum çok pahalılar ya.. yetmiyor 512 benimkinide 512 almıştım yanına sata ssd ekledim bi 500 daha öyle duruyor.

Son düzenleme:
Cihazdan memnunum şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bundan önceki cihazlarım performans cihazları değildi. Bu kasaya geçince kontrolün ne kadar önemli olduğunu anladım. Kutudan çıktığı haliyle Windows kurup oyun açtığınızda aldığınız performansla, undervolt yapılmış hali fark ediyor. Oyun performanslarından çok memnunum ve bir süredir 90 dereceyi bile görmeden her oyunu en yüksek ayarlarda oynayabiliyorum. FPS düşmesi, kasma veya donma hala hiç yaşamadım. ya da cihazın fiziksel olarak hiçbir yeriyle ilgili bir sorunum olmadı. Kasa gerçekten sağlam. Daha önce yine burada yeni aldığımda kullanmadan yorum yapamam demiştim kasası hakkında ama benimle birçok yere geldi ve bir sorunumuz yok hala. Evde devamlı 2. monitör takılı hatta arada ekranı ayırmadan oyun oynarken birşeylerde izliyorum ama bir sorunla karşılaşmadım. Her zaman bu fiyatlara farklı marka laptoplar alabilirsiniz tabii ama ben 256Bit'lik 2070 performansından memnunum. 192'lik 2060 yerine her zaman ilk tercihim bu olurdu. Aynı ayarlarda dahi 2060'dan çok daha rahat çalışıyor.
RAM'i Dual kullan 8x8 ya da mümkünse 16x16 ileriye yatırım olur. Bir de ben sonradan SATA SSD ekledim ama keşke en başta M.2 olan SSD'yi 1TB söyleseydim dedim ama o zaman pahalı gelmişti.

Bir şey diyeceğim bende PC arıyorum da genelde oyunlarda sicaklik değerleri nasıl bir de kasa kalitesi nasıl.

Bir şey diyeceğim bende PC arıyorum da genelde oyunlarda sicaklik değerleri nasıl bir de kasa kalitesi nasıl.
15.000Tl üzerine çıkamayacaksan işini görür ama bir önceki yorumdaki arkadaşın bulduğu pc de iyi msı 3060 ekran kartı olan. Yani 3000 serisine girebiliyorsan ram ve ssd ye dikkat et derim. Onun dışında sıcaklık ve soğutma değerleri bir kaç önceki yorumlarda da var memnunum ben şuan. Yaptığım tüm değişikliklerede bu başlığın altında yer verdim umarım işine yarar.

Ya bende daha çok fiziksel hani anakart üzerinden anakarttan kaynaklanıyor diye anladım mux olayını ama son videoda öyle birşey söyleyince ben buna yormuştum. Dediğiniz gibi bencede

Benim cihaz 16x16 paylaştığım değerlerde benim pc'ye göre hani 8x8 le birebir yanyana kıyaslama yapmadım ama dual olması etkili 16 ve üstü istenmesinin sebebi bir çok oyunda ben hala rivaturner da ram kullanımını 10 11 gb görüyorum.

Bu kasada çok güzel.. ekranın arkası metal kapaklı sanırım bunlarda hayırlı olsuun 🙏🏽 Sanada lazım olacak ama bende bakıyorum M.2 ssd 1tb almam lazım ne marka alıcam napıcam bilmiyorum çok pahalılar ya.. yetmiyor 512 benimkinide 512 almıştım yanına sata ssd ekledim bi 500 daha öyle duruyor.
Hocam siz sağlam işler yapmışsınız. Açıkçası ben kendimde o cesareti pek göremiyorum. Oyunlarda normal halde 95'i görüyor muydu söylenenler gibi?

Hocam siz sağlam işler yapmışsınız. Açıkçası ben kendimde o cesareti pek göremiyorum. Oyunlarda normal halde 95'i görüyor muydu söylenenler gibi?
Evet anlıkta olsa gördüğü max gördüğü değer 95 ti. Zaten sorun burada başladı. Parçalar gerçekten çok güzel ama GameGaraj birleştirme işinde özellikle kendi bilgisayarım özelinde konuşacak olursam. Termal macun sürmeye özenmemişler yada ciddiye almamışlar fakat önemli. Zaten uzun vadede satın aldığım her laptopta yani liquid macunlulardan hiç almadım ama 6 ay 1 sene içerisinde elimdeki iyi bir macunla yenileyip kullanmaya devam ediyorum. Bende başlarda kendim değiştirmeye çekinirdim ama değişmesi gerektiğinde verdiğin bir bilgisayarcı aceleye getiridiğinde daha sağlıksız oluyor. Eğlenceli bir tecrübe bence :)

Evet anlıkta olsa gördüğü Max gördüğü değer 95 Ti. Zaten sorun burada başladı. Parçalar gerçekten çok güzel ama GameGaraj birleştirme işinde özellikle kendi bilgisayarım özelinde konuşacak olursam. Termal macun sürmeye özenmemişler ya da ciddiye almamışlar fakat önemli. Zaten uzun vadede satın aldığım her laptopta yani Liquid macunlulardan hiç almadım ama 6 ay 1 sene içerisinde elimdeki iyi bir macunla yenileyip kullanmaya devam ediyorum. Bende başlarda kendim değiştirmeye çekinirdim ama değişmesi gerektiğinde verdiğin bir bilgisayarcı aceleye getiridiğinde daha sağlıksız oluyor. Eğlenceli bir tecrübe bence :)

95 dereceleri laptop soğutucu ile ve laptop yüksekte rahat hava alacak şekildeyken mi görüyorsun yoksa direkt masaya koyup kullanıp mı? MSI cihazı iptal ettim vazgeçtim ondan ya bunu alacağım ya da daha düşük bütçeli bir cihaz.

95 dereceleri laptop soğutucu ile ve laptop yüksekte rahat hava alacak şekildeyken mi görüyorsun yoksa direkt masaya koyup kullanıp mı? MSI cihazı iptal ettim vazgeçtim ondan ya bunu alacağım ya da daha düşük bütçeli bir cihaz.
Ben ilk aldığımda aksesuarım yoktu işte zamanla aldım 95 gördüğümde altında soğutucu yoktu ben direk hatta evin içinde piknik masasının üstünde oynuyordum 😃 soğutucu aldıktan sonra biraz rahatladı ama asıl farkı termal pad ve macunları değiştirdikten sonra gördüm. Ve undervolt çok önemli birşey AMD işlemci deneyimim yok ama intel'de özellikle laptop için youtube her dilde Undervolt videolarıyla dolu derdi ortak paylaşıyoruz yani :)
Bu arada şunu ekliyim ben tüm bu değişikliklerden sonra şuan 90 bile görmüyorum hiçbir oyunda 86 87 max anlık görülen değerlerim.

Son düzenleme:
Ben ilk aldığımda aksesuarım yoktu işte zamanla aldım 95 gördüğümde altında soğutucu yoktu ben direk hatta evin içinde piknik masasının üstünde oynuyordum 😃 soğutucu aldıktan sonra biraz rahatladı ama asıl farkı termal pad ve macunları değiştirdikten sonra gördüm. Ve undervolt çok önemli birşey AMD işlemci deneyimim yok ama intel'de özellikle laptop için youtube her dilde Undervolt videolarıyla dolu derdi ortak paylaşıyoruz yani :)
Bu arada şunu ekliyim ben tüm bu değişikliklerden sonra şuan 90 bile görmüyorum hiçbir oyunda 86 87 max anlık görülen değerlerim.
Hocam, pad ve macun siparişini verdim. Değişimleri buraya yazacağım.
Daha yeni denedim 95 dereceyi görüyor cihaz maksimum olarak. CPU problem olmuyor ama GPU 95'leri buluyor. Pad ve macun değişikliğini yapıp birde undervolt deneyip buraya sonuçları yazacağım.

Hocam, pad ve macun siparişini verdim. Değişimleri buraya yazacağım.

Daha yeni denedim 95 dereceyi görüyor cihaz maksimum olarak. CPU problem olmuyor ama GPU 95'leri buluyor. Pad ve macun değişikliğini yapıp birde undervolt deneyip buraya sonuçları yazacağım.
Umarım işini görür maket bıçağın birde cımbızın olsun yanında minik minik biraz uğraştırıyor ama karşılığını alıcağına eminim.. bu arada ben throttlestop ayarımıda paylaşıyım yani bende bir miktar videolardan izleyerek birazda test yaparak bu hale getirdim.

20210628_211642.jpg

20210628_211702.jpg

Bu ara Tomb Raider Definitive Edition'a sardım hani benchmark olarak sizin için bir değeri varmı bilmiyorum ama..

20210628_210406.jpg

20210628_210617.jpg

GPU oyun açıldıktan sonra kaçsa hep aynı 84~87 seyrediyor genelde ama CPU'da en yüksek 85 derece gördüm oda patlama sahnesiydi.. o sebepledir herhalde

Umarım işini görür maket bıçağın birde cımbızın olsun yanında minik minik biraz uğraştırıyor ama karşılığını alıcağına eminim.. bu arada ben throttlestop ayarımıda paylaşıyım yani bende bir miktar videolardan izleyerek birazda test yaparak bu hale getirdim.

Eki Görüntüle 1087629
Eki Görüntüle 1087631

Bu ara Tomb Raider Definitive Edition'a sardım hani benchmark olarak sizin için bir değeri varmı bilmiyorum ama..

Eki Görüntüle 1087602
Eki Görüntüle 1087611

GPU oyun açıldıktan sonra kaçsa hep aynı 84~87 seyrediyor genelde ama CPU'da en yüksek 85 derece gördüm oda patlama sahnesiydi.. o sebepledir herhalde
Teşekkürler. Bir sorum olacak. Sadece bu programı indirip kullanmak yetiyor mu? yoksa ön ayar veya BIOS dan bişey yapmak lazım mı?

Geri
Yukarı