Ffth internetin en fazla vereceği değeri öğrenme

questa

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ffth GPON altyapıya sahibim ve Türk Telekom ekipleri 100 Mbps üstünün iyi olmayacağını söyleyerek kampanyama tanımlama yapmadılar. Bu değerleri gözümle nereden görebilirim? Modem markam zxhn H298a v1.0.

Modem değil ONT'den bakmanız gerekiyor. Kitapçıktan yardım almanız gerekli.

Fiber lifin zayıflamasını kontrol edip ona göre karar veriyorlar. Bazı bölgelerde fiber lifi gereğinden fazla böldüklerinden, yüksek hız tanımlaması yapılamıyor. Bu ihtimalin olabileceğini geçmişte çok kez yazmıştım.

Bizim binaya Superonline FTTH çekerken Fiber satış uzmanına bizim bina 24 daire ama 48 Core kablo döşermisiniz dedim. 1000Mbit 400 TL iken başvurdum ve ilk FTTH geldiğinde koskoca 1.5 milyonluk şehirde internete 400 TL'ye ilk abone olan ve kullanmaya başlayan ben oldum ve benim binadaki 14 daireyi de Superonline'ye çevirttirdim. Bunun üzerine Fiber satış uzmanı sizi kırarmıyım dedi, teknik ekiplere söylerim yaparlar dedi ve teknik ekipler böyle bir talebiniz iletildi dedi ve 48 Core'luk kablo cektiler. Anlayacağınız binanın iç altyapısı çok sağlam ve sadece benim binaya gelen altyapının kapasitesi 80Gbit.

ONT cihazını ethernet kablosu ile direkt olarak bilgisayarınıza bağlayın.
Bilgisayarınıza ağ ve paylaşım ayarlarından statik IP atayın.

IP ayarları böyle olsun:
IP: 192.168.100.50
Ağ geçidi: 192.168.100.1
Ağ maskesi: 24 veya 255.255.255.0

Ayarları uyguladıktan sonra kabloyu çıkarıp geri takın.
Bir tarayıcıdan 192.168.100.1 adresine girdiğinizde ONT'nin arayüzü çıkması gerek.
(Huawei ONT için Kullanıcı adı: telecomadmin Şifre: admintelecom)

Eğer arayüz çıkmıyorsa Nokia ONT kullanıyorsunuz demek.
Fiber kablosunu ONT'den çıkarın ve ONT'yi kapatıp açın.
Arayüze giriş yapın ve More Info sayfasına girin.
(Nokia ONT için Kullanıcı adı: admin Şifre: 1234)
More Info sayfasında F5 spamlarken fiber kabloyu geri takın.
Arayüz devre dışı kalmadan bir saniye kadar optik gücünü görebilirsiniz.

Bendeki fiber optik gücü -19.2 dBm ve sıkıntısız 500 Mbps alıyorum.
Değerlerin -8 ile -23 dBm arasında olması gerek.

En alttaki değer fiber optik gücü değerleriniz.
1660735826266.png

Bu blogda işinize yarayabilecek bilgiler var:

Son düzenleme:
Benim optik değer bu şekilde. Şu anda 1Gbit kullanıyorum. Bu değer ile acaba ne kadar hız destekliyordur merak ettim. Sizin Optik değeriniz benimkinden iyi.
RX Optik Güç:-8.83 dBm
-8 dBm, -19'dan daha iyi. Alınabilecek en iyi değeri alıyorsunuz.
Büyük ihtimal santrale en yakın kullanıcılardansınız veya size özel kablo çekildi.

Son düzenleme:
-8 dBm, -19'dan daha iyi. Alınabilecek en iyi değeri alıyorsunuz.
Sayı küçüldükçe daha mı iyi oluyormuş. Bunu bilmiyordum. Teşekkürler. Aslında küçüldükçe değil büyüdükçe😁

Büyük ihtimal santrale en yakın kullanıcılardansınız veya size özel kablo çekildi.
Fiber satış uzmanı o zaman bana siz bize kendi binanızdan rakip servis sağlayıcıdan alıp, bize 14 daire müşteri kazandırdınız, biz de sizin bağlanıtıyı direk bizim bağlı olduğumuz omurgadan verdik dedi. Tabi ben o zaman ne dediğinden hiç bir şey anlamadım, sadece teşekkür ettim.

Sayı küçüldükçe daha mı iyi oluyormuş. Bunu bilmiyordum. Teşekkürler. Aslında küçüldükçe değil büyüdükçe😁

OLT'den +3 dBm çıkıyor, kayıplarla bu değer eksilere kadar düşüyor.

-8'den yüksek olursa ONT için çok yüksek oluyor, bu da sıkıntı çıkarıyor. (-7, -6...)
Optik güç çok yüksekse bilerek -8'e kadar düşürülür.

-25'den az olursa da anlık kopmalar yaşanabiliyor. (-26, -27...)
-28 veya -30'dan küçük ise bağlantı kurulamıyor. (-31, -32...)

Bende ONT cihazı yok. Duvardan tek kablo geliyor modeme giriyor sadece. Ne yapabilirim?
ONT cihazı yoksa FTTH altyapıya sahip değilsiniz demek.
FTTB altyapı kullanıyorsunuz demek bu da.
FTTB altyapı ile 100 Mbps üstü vermiyorlar genelde.

Geri
Yukarı