FTTB internetin en fazla vereceği hız kaçtır?

questa

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, dün bir form açtım ve internetimin FTTB olduğunu öğrendim. Nasıl FFTB internetimin en fazla alacağı değeri görebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, dün bir form açtım ve internetimin FFTB olduğunu öğrendim. Nasıl FFTB internetimin en fazla alacağı değeri görebilirim?

Paketine göre değişir. FFTBnin Max verebileceği hız farklı senin aldığın hız farklı.
Speedtest'e gir oradan bak orada kaç yazıyorsa ona yakın bir değerdir.

Teoride 1 Tbite kadar fakat şu anki cihazlarla bilindiği kadarıyla 4 Gbite kadar çıkıyordu en son hatırladığım kadarıyla.

Paketine göre değişir. FFTBnin Max verebileceği hız farklı senin aldığın hız farklı.
Speedtest'e gir oradan bak orada kaç yazıyorsa ona yakın bir değerdir.
Ben altyapımın destekleyeceği en fazla hızı öğrenmek istiyorum. Bazı sitelerde 100 Mbps bazılarında 1000 Mbps yazıyor. Hat değerini görmek istiyorum.

FTTB altyapı eğer ethernet kablosuyla geliyorsa Rj45 jack ile alabileceğiniz simetrik 1GBPS'dir. Lakin bina girişindeki ont cihazın portlarının gigabit destekli olması gerekiyor. Bazı ISS'ler özellikle Türk Telekom FTTB altyapıyı FTTC tip VDSL (T11 beyaz) kutusu yerleştirerek ona da FTTB diye milleti kandırmaya çalışıyor. O FTTB değildir.

Ben altyapımın destekleyeceği en fazla hızı öğrenmek istiyorum. Bazı sitelerde 100 Mbps bazılarında 1000 Mbps yazıyor. Hat değerini görmek istiyorum.

Altyapı hizmetini sunan servis sağlayıcı ile iletişime geçip bu bilgiyi alabilirsiniz. 1000 Mbps yazan yerlerde size 1000MBPS verebileceği için bu şekilde yazar. Mesela ben Türk Telekom altyapısı kullanıyorum. TurkNet'te sorguladığımda 100 Mbps yazıyor fakat TurkNet bu kadar hız verebileceği için böyle yazmakta. Şu an Türk Telekom'dan 1000 Mbps olarak kullanıyorum.

FTTB altyapı eğer ethernet kablosuyla geliyorsa Rj45 jack ile alabileceğiniz simetrik 1GBPS'dir. Lakin bina girişindeki ont cihazın portlarının gigabit destekli olması gerekiyor. Bazı ISS'ler özellikle Türk Telekom FTTB altyapıyı FTTC tip VDSL (T11 beyaz) kutusu yerleştirerek ona da FTTB diye milleti kandırmaya çalışıyor. O FTTB değildir.

Bu formdaki kutuya bakarak yorum yapabilir misiniz?

Altyapı hizmetini sunan servis sağlayıcı ile iletişime geçip bu bilgiyi alabilirsiniz. 1000 Mbps yazan yerlerde size 1000MBPS verebileceği için bu şekilde yazar. Mesela ben Türk Telekom altyapısı kullanıyorum. TurkNet'te sorguladığımda 100 Mbps yazıyor fakat TurkNet bu kadar hız verebileceği için böyle yazmakta. Şu an Türk Telekom'dan 1000 Mbps olarak kullanıyorum.
Türk telekom ilk önce 1gbps sonra 100 mbps alabileceğimi söyledi. Arada kaldım bende.

İSS ile görüşmeniz lazım. Önce apartmandaki switch cihazının desteklediği hız kontrol edilir. Daha sonra bölgedeki ana dağıtım cihazının desteklediği hız kontrol edilir. İkisi de uygunsa gigabit hızlar alınır.

Türk telekom ilk önce 1gbps sonra 100 mbps alabileceğimi söyledi. Arada kaldım bende.
Türknet benim altyapıma 100mbps gösteriyor lakin ben Türk Telekom'dan 1GBPS hız alıyorum. Altyapım FTTH Gpon altyapı. Dairemin içine kadar fiber geliyor yani. Comnet'den isterseniz geçici abonelik alın bir öyle deneyin bakalım 1GBPS hız alabilecek misiniz? Taahhüt olmadığı için iptal edersiniz. En güzel öyle anlarsınız. Diğer bir alternatif ise Türk Telekom ilçe müdürlüğüne gidip santral bölümünden öğrenebilirsiniz alacağınız hızı.

Türk Telekom ilk önce 1Gbps sonra 100 Mbps alabileceğimi söyledi. Arada kaldım bende.

Siz dert etmeyin. 1 Gbite başvurun. Sonra gelip kurulum yapıyorlar. ONT yetersiz gelirsede ONTyi değiştiriyorlar. 3-4 defa şikayet edersiniz gerekirse. Çok güzel bir şekilde yapıyorlar. Gördüğüm kadarıyla sizin dış hattınız her türlü Gbit altyapıyı destekliyor. Sorun yaşarsanız bir şekilde çözmek zorunda kalıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı