Rehber Fiat Egea Urban Plus cam çerçevesi renk onarımı

keremkarakaya

Megapat
Yer
Istanbul
İyi Sosyaller.
Aralık 2021 yılında satın almış olduğum Fiat Egea Urban Plus aracımın ekte görünen cam çerçevesi veya pencere TRIM'i olarak bilinen plastik malzemenin rengi solmuştu.
Konuyla ilgili her yolu denedim ve çevreden bayağı araştırma fırsatım oldu. En son çare değiştirmek için yetkili servise gidecektim ancak bugün itibarıyla sorunu çözdüm.
Bulaşık süngerinin yeşil tarafına lastik parlatıcı madde sürün. Daha sonra bu süngerin yeşil tarafı ile plastik malzemenin üzerine uygulama gerçekleştirin. Böylece rengi tazelemiş ve plastiğin diplerine kadar işlemiş olacaksınız.
Sulu zımpara gibi çeşitli yolları denedim ama hiçbiri ile çözüme ulaşamadım. Kullanmadığım kimyasal kalmamıştı.
Sizin de bu konuyla ilgili bir düşünceniz, benim yöntemime ek kendi yönteminiz varsa konunun altına ekleyelim, herkes faydalanıp denesin.

1699379086367.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir yöntem uygulamışsınız. Eski plastik ayna kapaklarında da işe yarayan bir yöntem. Ancak kendi aracımızda daha güzel bir görüntü için plastik trimleri tek tek mat siyah sprey boya ile boyamıştım.

Güzel bir yöntem uygulamışsınız. Eski plastik ayna kapaklarında da işe yarayan bir yöntem. Ancak kendi aracımızda daha güzel bir görüntü için plastik TRIM'leri tek tek mat siyah sprey boya ile boyamıştım.

Boya kısmını hala düşünüyorum, üstüne bir kat boya atsam sanki çok daha iyi olacak.
Herhangi bir boya atması oldu mu?

Boya kısmını hala düşünüyorum, üstüne bir kat boya atsam sanki çok daha iyi olacak.
Herhangi bir boya atması oldu mu?
Su zımparası ile zımparalayıp maskeleme yaptıktan sonra direk boyamıştım. Boya kuruduktan sonra parlak vernik attım. Eski soluk görüntüsü kalmadı. Boya falan atmamıştı en son.

Garantisi varsa bakıma gittiğinizde söyleyince değiştiriyorlar.
Bende 3 camınki solduğu için 4'ünü de değiştirmişlerdi.

Hocam Meguiars gibi markalarda TRIM yenileyici gibi şeyler bulunuyor. Denediniz mi?

Denedim. 1-2 yıkamadan sonra rengi yine eskisine dönüyor.
Sanırım o ürünleri o markanın şampuanı ile falan temizlemek lazım. Normal oto yıkamacı şampuanı vurunca, kimyasaldan eski haline dönüyor.

Garantisi varsa bakıma gittiğinizde söyleyince değiştiriyorlar.
Bende 3 camınki solduğu için 4'ünü de değiştirmişlerdi.

Maalesef. Servise olan sinirimden aracın garantisini bozdum.
Klima motoru arızalanmıştı. İnat ettiler, kavga dövüş değiştirdim. Sonra sinirlendim bakımlarını kendim yapmaya başladım.
Geçenlerde hava akış valfinde sorun yaşadım, sanayide yaptırmayıp direkt Koç Grubunun servisine, Otokoç'a götürdüm. Keşke en başından beri buraya gelseydim dedim. Servisten servise hizmet ve kalite değişiyor.

Denedim. 1-2 yıkamadan sonra rengi yine eskisine dönüyor.
Sanırım o ürünleri o markanın şampuanı ile falan temizlemek lazım. Normal oto yıkamacı şampuanı vurunca, kimyasaldan eski haline dönüyor.
Evet doğru. Mesela seramik kaplamanın uzun ömürlü olması için yine seramikli şampuan falan kullanmak gerekiyor. Ben zorunda kalmadıkça kendim yıkıyorum. Yıkamacılar çok kalitesiz ve pH dengesiz şampuan kullanıp boyayı yoruyorlar.

Evet doğru. Mesela seramik kaplamanın uzun ömürlü olması için yine seramikli şampuan falan kullanmak gerekiyor. Ben zorunda kalmadıkça kendim yıkıyorum. Yıkamacılar çok kalitesiz ve pH dengesiz şampuan kullanıp boyayı yoruyorlar.

Önceden Autoclub dışında aracımı yıkatmazdım ama artık artan fiyatlardan dolayı fırça vurmayan neresi varsa oraya gidiyorum.
Adamakıllı malzeme ile yıkayanlar 350-450TL arası fiyat çekiyorlar İstanbul'da.

Yeni konular

Geri
Yukarı