Fiat Egea nasıldır?

Piyasada sıfır alınabilecek en ucuz araç. Başka seçenek ne var diye sorarsanız Clio 5 1.0TCe paketler geliyor ki üzerine ilave etmeniz gerekecek. Egea kimine göre iyi kimine göre kötü. Bana göre içerisinde ki işçilik sizi araçtan soğutmaya yetiyor. Kadrana baktığınızda o parayı bu araca mı verdim demeniz kaçınılmaz. Araç baktığım dönemde 1.4 Fire (benzin) kullandım, sevmedim. Aracın 2020 yarısından önce ki modellerinde kronik yağ yakma problemleri olduğundan bahsediliyor. Dizel araç almakta bu saatten sonra ne kadar mantıklı buda tartışılır.

İyi yapmış. Türkiye'de her daim alıcı bulur. Elden rahat çıkar.
2020/2021 modelleri gayet kullanışlı ve tasarım açısından İtalyan tasarımcıları tartışmam bile.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
3* ise bu fiyat için fena sayılmaz crash testte.

Kia motorunu öven sadece ben değil kullanan herkes. İstersen tamircilere sor ister kullanicilara 2010 üstünde olanların aşırı az arıza verdiğini söyler.
Hocam ben zaten kia motoruna kötü sorunlu sıkıntılı bir motor demedim ki. Ancak bilimsel test merkezi araştırmaları sonucu yapılan onlarca farklı testte multijetin çok ölümsüz bir motor olduğu ortaya çıkmıştır. Multijeti babam üretmiyor. Fiattan parada almıyorum forumlarda yazı yazıyorum diye. Olanları söylüyorum. Ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz.

Herkes merhabalar, dayım Fiat Egea almış sedan modeli kendisi 0 sıfır arabam olsun istiyor diye aldı herhalde fiyat 180.000TL gibi almış acaba dayımın aldığı araba değdimi yoksa başka arabalar bakıp alabilir miydi ben bir değdi bir değmedi gibi geliyor.
O paraya 2.el km düşük temiz Astra J sedan alır krallar gibi binerdim

Şirket arabası olarak 2021 1.3 Dizel Easy paket kullanıyoruz.(Şirket Edition) Araç çekiş olarak ne çok iyi nede kötü. Yol tutuş olarak ben beğeniyorum ancak beğenmeyen arkadaşlar mevcut, bence daha çok kullanmayı bilmekle alakalı. Geyik testi başarılı bir araç, yerden yüksek sayılır bazen mecburen kendisini arazi aracına çeviriyoruz(motor muhafazası plastik ve dayanıksız çünkü kırdık.). Evet Passat kadar oturaklı bir araç değil veya çekişi daha güçlü Passat 'lardan iyi değil. ızlanması ve frenlemesi normal kullanımda fazlasıyla iş görür, ben sürekli sıkıştırarak kullandığımda(Tork-Beygir eğrisine uyarak 3000-4000 civarlarında vites değiştirerek) karma tüketimde 7-8 litre arası yaktırıyorum ama istersem 2-3 litreye de düzgün sürerek düşürebilirim, yakıt demişken birde aracımız yeni model olduğu için AdBlue sorunumuz var, ekstra AdBlue almak zorundasınız yada iptal ettirebilirsiniz ancak garantiyi etkiliyormuş. 10 litre AdBlue yanılmıyorsam 90 lira falandı, 18 litre de yanılmıyorsam 120 liraydı, 6000 KM 'de bir 10 Litre içiyor sanırım. Araç 170 'ten yukarıya zor gidiyor ama yolunu bulursa gider, 6. vitesi istiyor. Çok fazla yol sesi alıyor ve ses sistemi genel olarak dandik, yüksek şiddetli seviyelerde cızırtı yapabiliyor. Kaporta olarak dış sacı çok ince, bir kere doğalgaz kutusuna sağ kapıyı manevra yaparken hafifçe sürttüm, şahsi aracım olan 2004 Ford Tourneo Connect ile yapmış olsam inip bakmayacağım bir olay ancak egeanın kapısı baya ezilmiş. Sürttüğümde hasarı görene kadar pasta cilayla çıkacağını düşünüyordum. Tabi bu kısım önemli değil çünkü araçlarda asıl önemli kısım sacın altındaki iskelet kısmıdır. Çarpışma testlerinde standartlar yukarı çekildiği için yanılmıyorsam aracımızda ilave güvenlik donanımları bulunmadığı için araç 3 yıldız aldıyor ama iskelet sağlamlığı bakımından çarpışma testlerine göre araca güveniyorum. Bence kaza anında bizim 2004 Ford Tourneo Connect 'e göre bizi daha çok korur. Rahatlık bakımından konuşmak gerekirse 195/65/R15 Bridgestone Turanza yaz lastikleri var araç üzerinde, sanırım fabrikadan böyle geliyor, 65 yanak lastik olduğu için araç rahat ancak jant büyüdükçe aracın rahatlığından eser kalmayabilir. Aracın en önemli parçası hızlanma-yavaşlama-yol tutuş açısından her zaman lastiktir, lastikler rahatlığı da son derece etkiler. Reklam yapmak için değil de sizleri bilgilendirmek için(ücretsiz zaten nesi reklam olacaksa) lastikler için şöyle bir site var(Tyre reviews, tests and ratings - Tyre Reviews and Tests), bu siteden detaylı lastik incelemelerine bakabilirsiniz. Lastik konusunda ucuza kaçmayın, sizi yola bağlayan parça o. Bunun dışında arka ve yan koltukta oturunca nedense midem bulanıyor, başka araçlarda böyle bir problemim yok. Koltukları 2004 Ford Tourneo Connect 'ten iyi. İç malzemeleri komple plastikten yapılmış, ama ne bekliyorsunuz ki bu fiyata? Geri vitese takınca sağ ayna aşağı inmiyor, bazı lüks segment araçlarda olan hoşuma giden basit bir özellik, aynı şekilde anahtarda kilitleme tuşuna basılı tutunca camları çekmiyor veya açma tuşuna basılı tutunca aşağı indirmiyor. Kliması güzel ama dijital klima olsa daha iyi olur tabi, sürekli ayar yapmak zorunda kalıyorsunuz. Günlük 200-300 KM sürdüğüm bu aracın kesinlikle otomatik vites olmasını isterdim ancak 1.3 motorda otomatik vites seçeneği yok maalesef. Manuel vitesi evet daha çok seviyorum ve araca daha çok hükmedebiliyorum ancak akşama kadar vites değiştirmekten gına geliyor. Bırakın geç atsın, bayılsın, üç kuruş fazla yaksın. Şanzıman olarak 1. vitesi aşırı kısa ve deli gibi torku var sizi koltuğa yapıştırır dikkat edin, ikinci vitesi de zira kısa ancak 1. vites gibi değil. 2. vites biraz daha kısa olsa diğer araçların birinci vitesi olurmuş, 3. vites de kısa, diğer araçların 2. vitesi gibi. Hafif rampa aşağıysa araç az bir şey hızlandıktan sonra aracı hiç zorlamadan 3. viteste kaldırabiliyorsunuz. 4. vitesi de diğer araçlara göre nispeten kısa ancak motor devri arttıkça bu kısalık uygun diyorum, 5. vites ise çok kısa, keşke 4. vitesi biraz daha uzun tutup 5. vitesi de biraz daha uzatsaydılar. Dediğim gibi araç 170 'ten yukarı zor gidiyor ancak kadranda 230 yazıyor. Rampa aşağı en fazla 200 gördüm yol bitti. Rampa tırmanma performansı bence başarılı, kaptırdığım zaman baya dik sayılabilecek rampaları 3. vitesle tırmanıyor 2 'ye düşmüyor, otoyolda dik rampa varsa 5. vitesle 4. vitese düşmeden rahat çıkıyor, alt devirleri gayet canlı(1200-1300-1400) Yine bu vites mesafeleri iyi, bu şekilde tutup araca 6. vitesi de eklerseler daha iyi olur zira araç 6. vitesi istiyor. Benzinlisini sürmedim ancak benzinlisinin atmosferik olduğu için sanıyorum çok yaktığını birkaç kişiden duydum, kronik yağ yakma sorunu mevcutmuş ama belli bir km sonra kesiliyormuş, atmosferik olduğu için tüpe uygun sanırım ve uzun ömürlü olabileceğini düşünüyorum, tipik Tofaş.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodadaki incelemede yeni benzinli motor çok hoşuma gitti, şu anda kapalı kutu bir millet alsın kullansın bakalım. Bence iyi olabilir bir motor.

Özetlemek gerekirse. Benim hızla çok işim yok maksimum 120 ile giderim, rampada arabayı sıkıştırmam, gaz pedalına altında yumurta var ve kırılacakmış gibi basarım, AdBlue ile kullanırım veya yazılımla iptal edip aracı servise götürürken aktif ederim, ani frenleme beklentim yok ve kaçınırım, trafikte garip garip hareketler yapmam ve şeridimden yola uygun hızda giderim, yakıtı az olsun, parçası ve bakımı ucuz olsun, müzik dinlerim ama sesini aşırı açmam, yol sesi beni pek rahatsız etmez etse bile sonradan yalıtım yaptırırım, beni hiçbir koşulda genel olarak üzmesin, istediğim zaman dağa bayıra vurayım istediğim zaman otobanda gideyim diyorsanız bence şu anda kullanmış olduğum 2021 model 1.3 easy paket araç bana göre Türkiye 'nin en iyi ortalama aracı.(bakın dünyanın demiyorum, Türkiye 'nin.) Reklam yapmak için demiyorum ama Türkiye 'nin Volkswagen 'ı yani halk arabası. Çünkü yakıtın çok pahalı olduğu bir ülkede en az yakan araçlardan birisi, daha az yakanı var mı bilmiyorum, her şeyin fiyatının pahalı olduğu bir ülkede parçası ve bakımı nispeten ucuz, bu fiyata alabileceğiniz Peugeot 301/Citroen C-Elyse, Renault Clio ve Symbol, Dacia Sandero gibi rakiplerinden bence kat ve kat üstün bir araç. Tasarım olarak zaten hiç birisi yanına yaklaşamaz. Kim ne derse desin bu araç bir mühendislik harikasıdır, geliştiren mühendislere sonuna kadar saygı duyuyorum, resmen aracı Türkiye için tasarlayıp üretmişler.

Kendime de almayı düşünüyorum, keşke fiyatları cazip olsa şu ekonomik koşullarda; 1.3 Dizel Urban paket almayı planlıyorum en son 209 bin liraydı. Ancak şu anda bir teneke parçası için 5-8 yıl hiç durmadan çalışmak mantıklı gelmiyor. Ben cevabımı birilerine bu konuda uygun yerde vereceğim, bu konuyu fazla uzatmayayım.
Bence Fiat Egea inceleme diye bir konu açıp bu yazınızı hiç değiştirmeden kopyalayın. Ziyan olmasın. Çok güzel açıklamışsınız.🙂

Geri
Yukarı