Fiber altyapı başvurusu nasıl yapılmalı?

Müdürlükteki eleman 15 gün sonra tekrar bakalım dedi. 30 bin TL'yi biz kendi aramızda toplarız dedim sizlik bir şey yok abi bizim ekip gelip halledecek onu dedi. Kutuydu direkti kabloydu vs.
Aynen sizin toplamanıza gerek yok o parayı. Onay gelirse genel müdürlük karşılayacak.

@Dejuf teşekkürler hocam, rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın.
Rica ederim hocam ne rahatsızlığı. Gündüz yoğun oluyorum da bildirimi görmeme rağmen hemen dönemiyorum sadece.

Peki hocam sizin gibi bu durum karşısında açık kapıya başvurmam ya da CİMER'e yazmam gerekli mi yoksa sadece beklemede mi kalalım?
Bence şimdilik beklemenizde fayda var hocam. Ben en baştan dilekçeyi Açık Kapı vasıtasıyla göndermiştim. Proje çizilip de onaya gönderildiyse Açık Kapı'nın da CİMER'in de pek fayda edeceğini sanmıyorum. Zaten genelde kopyala-yapıştır cevaplar geliyor o mecralara.

Tamam yazarım.

Arkadaşlar bugün Türk Telekom müdürlüğüne gittim fiber projesi için 30bin TL bütçe çıktığını ve bu bütçe onay aşamasında olup onaylandığı takdirde direkler çakılıp fiber kutularını koyacaklarını belirttiler. Tahmini onay süreci kaç gün sürer?
Hocam sizin proje 200 bin civarı değil miydi? Çok bir önemi yok bunun ama 30 bin çok az geldi bana. Tabi mesafe, bina, daire sayısı da etken faktör.
Planlama projeyi onay için gönderirken zaten bütçeyi görebiliyor, onay gelir mi kesin bilemiyorlar ama aşağı yukarı bir fikirleri oluyor, sormadıysanız tekrar gidince bir sorun. Bütçe daraltmak için kabloyu binaya sizin çekmeniz gibi bir şeyler ayarlayabiliyorlar.
Süre içinse, en son konuşmuştuk bizim 2 ayı geçti hala bütçe onayı bekliyoruz, Ceo'ya dahil yazsan müdahale edilemiyor o kısma bence. Ama siz yazmadıysanız onlara yazın onlar da takip ediyor.

Hocam sizin proje 200 bin civarı değil miydi? Çok bir önemi yok bunun ama 30 bin çok az geldi bana. Tabii mesafe, bina, daire sayısı da etken faktör.
Planlama projeyi onay için gönderirken zaten bütçeyi görebiliyor, onay gelir mi kesin bilemiyorlar ama aşağı yukarı bir fikirleri oluyor, sormadıysanız tekrar gidince bir sorun. Bütçe daraltmak için kabloyu binaya sizin çekmeniz gibi bir şeyler ayarlayabiliyorlar.
Süre içinse, en son konuşmuştuk bizim 2 ayı geçti hala bütçe onayı bekliyoruz, CEO'ya dahil yazsan müdahale edilemiyor o kısma bence. Ama siz yazmadıysanız onlara yazın onlar da takip ediyor.

Hocam proje de 5 adet direk görüntüsü var o direklerde ise fiber kutuları X işareti ile işaretlemişler konulacağı yerleri. Sonrasında ise 30bin TL bütçeyi TT onaylayınca işlemlere öyle devam edeceğiz dedi oradaki planlama birimindeki arkadaş. 15 gün sonra tekrar gel bakalım abi dedi. Kablo ve modem konusuna gelince GPON vs cihazları biz getiriyoruz çekiyoruz dedi.

Hocam proje de 5 adet direk görüntüsü var o direklerde ise fiber kutuları X işareti ile işaretlemişler konulacağı yerleri. Sonrasında ise 30bin TL bütçeyi TT onaylayınca işlemlere öyle devam edeceğiz dedi oradaki planlama birimindeki arkadaş. 15 gün sonra tekrar gel bakalım abi dedi. Kablo ve modem konusuna gelince GPON vs cihazları biz getiriyoruz çekiyoruz dedi.
Fiber dediğiniz FTTH ise binaya kutu konuyor ve dairelere kadar fiber cam kablo çekiliyor benim bahsettiğim bu size çektirebilecekleri kablo birçok kişide bu yolu yapıyorlar. Bu yapının binaya gelişi bildiğim kadarıyla çoğunluk yer altından ve bazen direklerden de gelebiliyor diye denk gelmiştim. Sizin sistemin vdsl olmadığına emin misiniz? Fiberde bir tane sokakta duran Optik Fiber Saha Dolabı (OFSD) olur, oradan binalara gider. Gpon genel sistemin adıdır, modem dediğiniz router onu da onlar verir tabii ki.

Fiber dediğiniz FTTH ise binaya kutu konuyor ve dairelere kadar fiber cam kablo çekiliyor benim bahsettiğim bu size çektirebilecekleri kablo birçok kişide bu yolu yapıyorlar. Bu yapının binaya gelişi bildiğim kadarıyla çoğunluk yer altından ve bazen direklerden de gelebiliyor diye denk gelmiştim. Sizin sistemin VDSL olmadığına emin misiniz? Fiberde bir tane sokakta duran optik fiber saha dolabı (ofsd) olur, oradan binalara gider. GPON genel sistemin adıdır, modem dediğiniz router onu da onlar verir tabii ki.

Bu bahsettiğiniz gibi değil hocam. Bildiğimiz direk çakıyorlarmış 4 ya da 5 adet sonrasında ise fiber kutularını koyuyorlarmış o direklere o kutudan kablo çekip eve dağıtıyorlarmış. Şu anki bulunduğum bölgede VDSL hizmeti var. Ek olarak da Yusuf kıraç a bu durumdan bahsettim bir gelişme olur mu olmaz mı bilmiyorum.

İyi günler Adana da ikamet ediyorum mahallem elektriğin yerin altına alındığı pilot bölge doğalgaz geleli yıllar oldu fakat biz bakır kablodan öteye geçemedik birçok yere dilekçe denedim olmadı. LinkedIn'e de Ceo lara yazmaya çalışıyorum ağınızı genişletin gibi bir hata alıyorum. Superonline rögar ı 100 metre mesafede bir çözüme ulaşamadım max hızım 55 mbps

Evet arkadaşlar tekrardan herkese merhaba, bu konuyu fiber altyapı için açmıştım sonunda uğraştığıma değdi. Bugün Türk Telekom ekipleri geldi telefon direklerine fiber kutularını monte ederken gördüm ve biraz da sohbet ettim. İşte fiber ne zaman aktifleşecek süreç nasıl olacak vs. 1 hafta 10 gün içerisinde aktifleşir internet sağlayıcınızla görüşün onlar gelir bağlar dedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı