Fiber altyapı çalışması ile fiyat ne olur?

Gesture

Centipat
Daha fazla  
Dostlar 2 gün önce oturduğun bölgeye kablolar gelmeye başladı ilk başta anlamadım sonradan fiber geldiğini söylediler ve bağlantı kutusu yerleştirildiğinde kullandığınız operatör tarafından aranırsınız dediler. Şu an kullandığım Superonline VDSL 50 Mbps altyapım 75 Mbps destekliyor ve 130-140 TL arası bir fiyat ödüyorum. Fiber geldiğinde fiyat tahmini ne kadar oluyor ve minimum kaç Mbps veriliyor? Şu an kullandığım paketin daha bitmesine 1 yıl var paket değişikliği gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar 2 gün önce oturduğun bölgeye kablolar gelmeye başladı ilk başta anlamadım sonradan fiber geldiğini söylediler ve bağlantı kutusu yerleştirildiğinde kullandığınız operatör tarafından aranırsınız dediler. Şu an kullandığım Superonline VDSL 50 Mbps altyapım 75 Mbps destekliyor ve 130-140 TL arası bir fiyat ödüyorum. Fiber geldiğinde fiyat tahmini ne kadar oluyor ve minimum kaç Mbps veriliyor? Şu an kullandığım paketin daha bitmesine 1 yıl var paket değişikliği gerekir mi?

10-20 kat fazla dır büyük ihtimal.

Aşağı yukarı o civarlarda olur ama internet sağlayıcısına göre değişiyor.
Altyapı sahibi olan firmadan internet almanı öneririm.

Tam olarak bakmadım ama yüksek ihtimal Türk Telekom. Tahadümün bitmesine 1 yıl var çıkabileceğimi pek sanmıyorum Turkcell gibi bir firma olduğu için. Göknetten altyapı sorgulama yapınca FTTX-V2'ye sahip olduğumu gördüm biraz bakındım ve diğerlerinde olduğu gibi sadece binaya kadar geldiğini fark ettim.

Tam olarak bakmadım ama yüksek ihtimal Türk Telekom. Tahadümün bitmesine 1 yıl var çıkabileceğimi pek sanmıyorum Turkcell gibi bir firma olduğu için. Göknetten altyapı sorgulama yapınca FTTX-V2'ye sahip olduğumu gördüm biraz bakındım ve diğerlerinde olduğu gibi sadece binaya kadar geldiğini fark ettim.
Fiber alt yapıya SO ile geçersin, duruma göre SO veya TT üzerinden internet almaya devam edersin taahüt biterken.

Ben pek anlamıyorum fiber internetin olayından, binaya çekilen kutuya kadar alt yapı döşendiğinin farkındayım ama daireye çekilen kablonun olayını anlamadım pek.
Bir kılcal kablo var bir de CAT 6 gibi bakır kablolar var ankastreden daireye çekilen, ikisi arasındaki fark tam olarak ne oluyor?

Ben pek anlamıyorum fiber internetin olayından, binaya çekilen kutuya kadar altyapı döşendiğinin farkındayım ama daireye çekilen kablonun olayını anlamadım pek.
Bir kılcal kablo var bir de CAT 6 gibi bakır kablolar var ankastreden daireye çekilen, ikisi arasındaki fark tam olarak ne oluyor?

Daireye kadar çekildiği zaman modeme GPON cihazıyla fiber kabloyla bağlanmış oluyor. Bu bağlantının daha stabil olmasını sağlar. Binaya kadar çekildiyse binadaki çekilen yerden daireye kadar bakır kabloyla taşınır. Bu da tam anlamıyla fiber olmamış oluyor aslında.

Daireye kadar çekildiği zaman modeme GPON cihazıyla fiber kabloyla bağlanmış oluyor. Bu bağlantının daha stabil olmasını sağlar. Binaya kadar çekildiyse binadaki çekilen yerden daireye kadar bakır kabloyla taşınır. Bu da tam anlamıyla fiber olmamış oluyor aslında.
Bakır kablo çakma fiber oluyor yani.

Peki GPON cihazı bağlanmasına rağmen gigabit internet paketinin sunulması neye bağlı oluyor biliyor musun?

Peki GPON cihazı bağlanmasına rağmen gigabit internet paketinin sunulması neye bağlı oluyor biliyor musun?

Sahadaki altyapıya bağlı bir durum bu. Şu anda Kablonet'in pilot bölgeleri ve TurkNet'in kendi altyapısının olduğu yerlerde kullanılabilir bir şey. Binaya ya da daireye kadar fiber olması hızı etkilemez. Şöyle düşünün Superonline fiber internet pazarlamasında ışık hızında internet diyor çünkü gerçekten fiber kablodan ışık yoluyla iletiliyor internet. Bakırdaki gibi elektrikle değil. Burada bu farktan ötürü özellikle tepkime süresinde ciddi bir fark oluyor. Ama hız konusunda fark olacağını sanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı