Fiber iç tesisat süreci

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba.

İlk kez bulunduğum eve 4,5 sene önce sol fiber bağlattım. Dün de onu kapattırıp TT fibere geçtim.

O zaman uyarmamışlardı ama bu sefer gelenler kablonun bakır olduğunu ve cam kablo kullanmaları gerektiğini söylediler. Bu kabloların çok eski tesisattan kalmış ve dalgalanma yapar mış.

Öncelikle böyle bir durum varsa, neden sol bağlayanlar bunları değiştirmedi onu merak ediyorum.

İkinci olarak da, eski kablo tesisatı gizliydi. Prizden ucu bağlanıyordu. Onu orada bırakıp, yenisini dışarıdan köşelere raptiyeleyerek çektiler.

Babam da sonradan görüp, görüntü için söylendi; aynı yerden kablo geçiremediler mi diye.

Söylesem böyle bir şey mümkün müydü acaba?

Yoksa öyle bir sorumlulukları olmadığından mı yapmadılar.

Bu kablo ve tesisat hakkında hiçbir bilgim yok. O yüzden basit ya da saçma bir soru da sormuş olabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bizim eve kablo döşerken prize gelen elektrik kablolarını kullanmışlardı.
Hangi firma acaba?

Merhaba.

İlk kez bulunduğum eve 4,5 sene önce sol fiber bağlattım. Dün de onu kapattırıp TT fibere geçtim.

O zaman uyarmamışlardı ama bu sefer gelenler kablonun bakır olduğunu ve cam kablo kullanmaları gerektiğini söylediler. Bu kabloların çok eski tesisattan kalmış ve dalgalanma yapar mış.

Öncelikle böyle bir durum varsa, neden sol bağlayanlar bunları değiştirmedi onu merak ediyorum.

İkinci olarak da, eski kablo tesisatı gizliydi. Prizden ucu bağlanıyordu. Onu orada bırakıp, yenisini dışarıdan köşelere raptiyeleyerek çektiler.

Babam da sonradan görüp, görüntü için söylendi; aynı yerden kablo geçiremediler mi diye.

Söylesem böyle bir şey mümkün müydü acaba?

Yoksa öyle bir sorumlulukları olmadığından mı yapmadılar.

Bu kablo ve tesisat hakkında hiçbir bilgim yok. O yüzden basit ya da saçma bir soru da sormuş olabilirim.
Bahsettiğim eski yerin resmini ekledim.

Burası eve taşındığımızda vardı. Ve gelenler direk modeme bağlantı yapmışlardı.

Bunun ucunda modemle beraber mi geldi hatırlamıyorum ama küçücük bir kutucuk vardı. Şimdi ise, farklı yere yeni kablo çekip, ismine Gpon denilen bir cihaz da taktılar.

Dosya Ekleri

• 20240427_064340.jpg
    20240427_064340.jpg
    52,3 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Hangi firma acaba?

Bahsettiğim eski yerin resmini ekledim.

Burası eve taşındığımızda vardı. Ve gelenler direk modeme bağlantı yapmışlardı.

Bunun ucunda modemle beraber mi geldi hatırlamıyorum ama küçücük bir kutucuk vardı. Şimdi ise, farklı yere yeni kablo çekip, ismine Gpon denilen bir cihaz da taktılar.
Bu vdsl kablo sanırım. Fiber kablo daha ince oluyor. Biz kablonetden hizmet alıyoruz.

Bu vdsl kablo sanırım. Fiber kablo daha ince oluyor. Biz kablonetden hizmet alıyoruz.
Şu an bana gelip bağladıkları ince ve ismine de cam kablo dediler.

Ama yıllarca benim Superonline fiberim buna ɓağlıydı ve kimse uyarmadı.

Gelen TTnet ekipleri bu eski buraya bağlayamayız diyince herşey ortaya çıktı.

Şu an bana gelip bağladıkları ince ve ismine de cam kablo dediler.

Ama yıllarca benim Superonline fiberim buna ɓağlıydı ve kimse uyarmadı.

Gelen TTnet ekipleri bu eski buraya bağlayamayız diyince herşey ortaya çıktı.
Şuanda kaç mbs hizmet alıyorsunuz? Eski prizinizdeki kablolar 100mbs hız verebilir diye biliyorum.

Şuanda kaç mbs hizmet alıyorsunuz? Eski prizinizdeki kablolar 100mbs hız verebilir diye biliyorum.
Eski hızım Millenicom Sol Fiber ve 50 idi. Yani benim paketim 50 idi. O yüzden üzerini deneme şansım olmadı.

Şu an Turknet TT Fiber ile ilk kez 100 hızlık paket aldım. Onu da söylediğim nedenlerle oraya bağlamadılar. Yeni kablo çektiler.

O SoL fiber değil. VDSL altyapıdaymışsanız. Şimdi gerçek fibere kavuşacakksanız. Fiber altyapıda ONT cihazı ve modem verirler.
Yani beni fiber abonesi yapıp 4.5 sene Vdsl hizmeti mi verdiler? Hız düşüklüğü ve dalgalanmala şikayetlerim için eve sonradan Superonline elemanlarından gelen de oldu. Yani ne ilk kurulum yapan ne de sonrakiler birşey demedi.

Ne zaman ki TT'a geçtim, şimdi bunları öğrendim. Şüphelenip bu konuyu açtım.

Bu arada paketim fiber 50 idi ve normalde onu alıyordum. Ama dalgalanma oluyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı