Çözüldü Fiber internet direklere bağlanır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

firat.04

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Bizim mahalleye 10 15 gündür internet direkleri bağlanıyor. Dün ise kablolar bağlanmaya başlandı. Ben geçenlerde direkleri takan abilere sordum bana fiber dediler, ışık hızında olan bir internet dediler ama benim bildiğim fiber yerin altından gelir. Sizce bu hangi internet olabilir?

photo_2022-12-24_11-25-06.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba,
xDSL ve FTTB yatırımları bitti bitecek, yeni döşenen altyapılar FTTH öncelikli döşeniyor. FTTH altyapının sadece yerin altından döşenme olayı da eskide kaldı, projeye göre yerin altından, bina duvarlarından, direklerden FTTH altyapı çekilebiliyor. Ayrıca bazı bölgelerde fiber dağıtım kutuları xDSL altyapısında olduğu gibi direklere çakılabiliyor ve oradan abonelere çelik zırhlı dış ortam f/o kablo çekilebiliyor.
Özetle; bölgenizdeki altyapı %99.9 FTTH'dir, tüm işlemlerin tamamlanması ortalama 3-6 ay sürebiliyor.

Hocam ben şu an bu sorunu yaşıyorum. Kutuyu kurdular daire kablo çektiler dışarıdan kablo cektiler apartmana kadar ama aktif değil 4 gündür bekliyorum cıldırdım. Ekip gelip aktif etmiyor fiber sistemini. Ve altyapı sorgulamaya bile düşmedi fiber. Toplam 4 ay sürdü.

Fiziksel bağlantılar tamamlandıysa altyapının sistemden aktif edilmesi gerekiyor. Genellikle 10 gün içerisinde aktif ediliyor, bölgenizdeki yoğunluğa göre bu süre değişebiliyor.
Hocam peki bu FTTH mı yoksa FTTB mi? Bunu nasıl anlayabilirim?

Hocam peki bu FTTH mı yoksa FTTB mi? Bunu nasıl anlayabilirim?
FTTB altyapılarda dairelere CAT6 kablo çekilir, resimdeki gri kablo fiber optik kablodur. "FTTH" açılımı eve kadar fiber anlamına gelir. Dolayısıyla altyapınız FTTH'dir.

FTTB altyapılarda dairelere CAT6 kablo çekilir, resimdeki gri kablo fiber optik kablodur. "FTTH" açılımı eve kadar fiber anlamına gelir. Dolayısıyla altyapınız FTTH'dir.
Çok şükür altyapımız aktifleşti :) Adresime uygun çıkan internet paketleri ve hızları.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-14 194632.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-01-14 194632.jpg
    64,8 KB · Görüntüleme: 66

Geri
Yukarı