Fiber Internet ile birlikte ASUS Modem Router Kullanma

Zimand

Kilopat
Merhabalar,
Birkaç gün önce Millenicom'un Turk Telekom altyapısını kullanan fiber hizmetine geçtim. Kurulumu yaptıktan sonra aylık 9₺ kira karşılığı TP-Link Archer C5v AC1200 modemi verildi. Ancak ben bu modemde bağlantı kesinilme sorunları yaşıyorum. Elimde daha önce VDSL kullanırken aldığım ASUS DSL-AC52U modem var. Yaptığım araştırmalar ve ISP ile yaptığım görüşmeler sonucu fiber kullanırken modem değişikliğinin zor ya da imkansız olduğunu öğrendim. Yine de Superonline kullanıp modem değiştirebilenlerin olduğunu okuyunca bir sorayım dedim.

Okuduğum forumlarda, Superonline abonelik kullanıcı adını ve şifresini vermediği için bu bilgilerin öğrenilme yolu ön plandaydı. Bunu bulunca değiştirmek kolay oluyordu. Ama Millenicom kullanıcı adı ve şifresini SMS olarak gönderdi. Bunu ASUS modeme girip ayarları olabildiğince TP-Link modeminkiyle eşitlememe rağmen internete ASUS ile bağlanamadım.

En başta WAN portuna takılan RJ-45 kablosunun çıktığı ve fiber kablonun takıldığı cihazdaki ışık ASUS modemi takınca yanmadı ama ayarları değiştirince ışık yanmaya başladı. ASUS'un arayüzünde internet durumu "Bağlandı" olarak IP "10.182.210.2" olarak, DNS sunucusu "0.0.0.0" olarak görünüyor. IP yeniden başlatma ile de değişmiyor.

Bu durumun benzerini yaşayıp kendi modemini kullanabilen var mı? Yoksa yapmayı başarmak mümkün değil mi?
Konuyu sonradan görecekler için ulaştığım sonucu yazayım.

ASUS çağrı merkeziyle görüştükten sonra çift WAN'ı etkinleştirme önerisini uyguladım ve birincil WANI'ı Ethernet WAN ikincil WAN'ı DSL portu olarak seçtim. Bu şekilde Ethernet WAN portundan internet aldım ancak geldikten hemen sonra merkezden kesildi. Yine verdikleri modemi kullanmak zorunda kaldım.

Ufak bir tüyo. Eğer elinizde kullandığınız altyapıya ait (TT veya SO) başka bir modem varsa ve daha iyi olduğunu düşünüyorsanız hizmet veren ISP hangi altyapıdaysa onun başka bir modemini takabilirsiniz. Yani benim durumumda Millenicom'un TT üzerinden verdiği hizmette daha önceden VodafoneNet'in verdiği modem çalışıyor.

Son düzenleme:
Merkez'den kesilmesinin sebebi farklı bir modem kullanma girişiminde bulunman. Daha önceden bu konuda başları yandıkları için artık kimsenin farklı bir modem kullanmasını istemiyorlar.

Bu konuyu ben de oldukça merak ediyorum. Bir çözüm yolu var ama işe yarar mı bilmiyorum, anlatayım;

Eğer hattında ev telefonu yoksa Mac klonlayarak bunu yapabiliyorsun. Yani merkeze sanki onların modemini kullanıyormuş gibi gösteriyorsun, sistem de izin veriyor.

Bağlantı kesilmeleri konusunda gerçekten ben de şikayetçiyim, arada yayın açtığım veya oyun oynadığım için saniyelik bile olsa bu kesintiler çok can sıkıyor.

Eğer hattında ev telefonu yoksa Mac klonlayarak bunu yapabiliyorsun. Yani merkeze sanki onların modemini kullanıyormuş gibi gösteriyorsun, sistem de izin veriyor.
MAC klonlamayı, denemelerim sırasında yaptım. Hatta en son interneti aldıktan bir süre sonra merkezden kesildiği zaman klonlanmış MAC ile bağlıydım. Internet kesildikten sonra verilen modeme geçince de internet gelmedi. Çağrı merkezinden açtırmak durumunda kaldım.

Şimdilik yenilgiyi kabul ettim ne yazık ki.

Çağrı Merkezine durumu nasıl açıkladınız peki ? Bunu gerçekten çok merak ediyorum doğrusu.

MAC klonlama olayında normalde fark etmemesi lazımdı, belki bir adımı atlamış olabilirsiniz veya onlar sistemlerini güncellemiş olabilirler.
Ben açıkçası verilen o dandik modemlere gerçekten karşıyım. Hem modemi acayip kısıyorlar hemde Bağlantı kalitesi çok kötü.

İleride fırsat olursa bende bir ASUS modem deneyeceğim fiber altyapıda.

Çağrı Merkezine durumu nasıl açıkladınız peki ? Bunu gerçekten çok merak ediyorum doğrusu.
Tabiri caizse salağa yattım. Hiçbir şeyden haberi olmayan, teknoloji bilmeyen kullanıcı gibi davrandım.
MAC klonlama olayında normalde fark etmemesi lazımdı, belki bir adımı atlamış olabilirsiniz veya onlar sistemlerini güncellemiş olabilirler.
Dediğim gibi tek bir adım var gibi görünüyordu. Arayüzdeki MAC kutucuğuna MAC adresini yazıp kaydettim.

İnsan kendi kurduğu sistemi işletmek istiyor. Dayatmalar rahatsız edici. Sorun yaşamış olabilirler ama çözüm üretmek onların sorumluluğunda ve bunu yaparken herkesi etkileyecek kesip atma çözümleri uygulayamazlar.

Ek olarak bu kökten çözümleri de bize aylık 10₺ civarı "modem kiralama bedeli" olarak dönüyor. TR069 ile uzaktan müdahale ve kısıtlanmış arayüz erişimi de cabası.

Keşke müşteri olarak isteklerimizi yaptırabileceğimizi anlayıp gücümüzü kullanabilsek.

Tabiri caizse salağa yattım. Hiçbir şeyden haberi olmayan, teknoloji bilmeyen kullanıcı gibi davrandım.

Dediğim gibi tek bir adım var gibi görünüyordu. Arayüzdeki MAC kutucuğuna MAC adresini yazıp kaydettim.

İnsan kendi kurduğu sistemi işletmek istiyor. Dayatmalar rahatsız edici. Sorun yaşamış olabilirler ama çözüm üretmek onların sorumluluğunda ve bunu yaparken herkesi etkileyecek kesip atma çözümleri uygulayamazlar.

Ek olarak bu kökten çözümleri de bize aylık 10₺ civarı "modem kiralama bedeli" olarak dönüyor. TR069 ile uzaktan müdahale ve kısıtlanmış arayüz erişimi de cabası.

Keşke müşteri olarak isteklerimizi yaptırabileceğimizi anlayıp gücümüzü kullanabilsek.
Merhaba bende yeni bir router aldim fakat kuramadim teknoloji ile alakam sizin kadar yatkin degil kurulum yapmamda yardimci olurmusunuz?

Merhaba bende yeni bir router aldim fakat kuramadim teknoloji ile alakam sizin kadar yatkin degil kurulum yapmamda yardimci olurmusunuz?
Ben uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla yardımcı olurum tabii.

Kullandığınız internetin özellikleri nedir? Hangi firma, hangi bağlantı türü? Aldığınız router modeli nedir? Nasıl bir kurulum istiyorsunuz? Bunlara göre neler yapabiliriz bakalım.

Ben uzmanı değilim ama bildiğim kadarıyla yardımcı olurum tabii.

Kullandığınız internetin özellikleri nedir? Hangi firma, hangi bağlantı türü? Aldığınız router modeli nedir? Nasıl bir kurulum istiyorsunuz? Bunlara göre neler yapabiliriz bakalım.
Tabi turkcell superonline fiber ont cihazi ile turkcellin verdigi router var huawei hg255s yeni aldigim router huawei ax3 pro hg255s i kaldirim huawei ax3 pro koymak istiyorum

Tabi turkcell superonline fiber ont cihazi ile turkcellin verdigi router var huawei hg255s yeni aldigim router huawei ax3 pro hg255s i kaldirim huawei ax3 pro koymak istiyorum
Benim açtığım bu konuda da aynı şey söz konusu. Ben yapamadım doğrusu. Kendi modemimde interneti almayı başarsam da bir süre sonra merkezden kapatılıyor. Arayıp açtırmak durumunda kalıyorum. Sizin durumunuzda çalışır mı bilemiyorum.

Modemlerinizin ikisi de aynı marka olduğu için ayarları eşlemek zor olmamalı. Huawei arayüzünü çok fazla bilmiyorum ama bir kısımda internet ile ilgili bütün bilgiler yazıyordu. Her iki modemde de ayarları aynı şekilde belirleyin ve gerekli bilgileri girin.

Bildiğim kadarıyla Superonline kullanıcı adı ve şifreyi vermiyor. Bunları bulmanız gerekiyor.

Benim açtığım bu konuda da aynı şey söz konusu. Ben yapamadım doğrusu. Kendi modemimde interneti almayı başarsam da bir süre sonra merkezden kapatılıyor. Arayıp açtırmak durumunda kalıyorum. Sizin durumunuzda çalışır mı bilemiyorum.

Modemlerinizin ikisi de aynı marka olduğu için ayarları eşlemek zor olmamalı. Huawei arayüzünü çok fazla bilmiyorum ama bir kısımda internet ile ilgili bütün bilgiler yazıyordu. Her iki modemde de ayarları aynı şekilde belirleyin ve gerekli bilgileri girin.

Bildiğim kadarıyla Superonline kullanıcı adı ve şifreyi vermiyor. Bunları bulmanız gerekiyor.
Evet vermiyor malesef peki router olarak olarak kullanabilirmiyim

Evet vermiyor malesef peki router olarak olarak kullanabilirmiyim

Yeni konular

Geri
Yukarı