Fiber İnternetler Wi-Fi Kısmında Nasıl Gözükür?

Gus Fring

Kilopat
Bugün başımdan geçen bir şeyi anlatmak istiyorum. Arkadaşımın evine gittim ve evinde fiber olduğunu söyledi, Wi-Fi kısmından adına baktığımda FiberHGW tarzında bir şeyler yazıyordu, tam aklımda değil. Eve gelip Wi-Fi'ı açıp isimlere baktığımda aynı şekilde FiberHGW tarzında internetler bulunuyor. Bu mantığa göre evime yakın binalarda fiber internet bulunuyor, başvuru yaparsam getirirler mi acaba? Geçen gün bu forumda başvuru için bazı yetkili kişilerin Twitter adresini veriyorlardı, biliyorsanız yazar mısınız?

Dosya Ekleri

• IMG_20200807_013952.jpg
    IMG_20200807_013952.jpg
    89,2 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_20200807_014021.jpg
    IMG_20200807_014021.jpg
    100,8 KB · Görüntüleme: 80
Bugün başımdan geçen bir şeyi anlatmak istiyorum. Arkadaşımın evine gittim ve evinde fiber olduğunu söyledi, Wi-Fi kısmından adına baktığımda fiberhgw tarzında bir şeyler yazıyordu, tam aklımda değil. Eve gelip Wi-Fi'ı açıp isimlere baktığımda aynı şekilde fiberhgw tarzında internetler bulunuyor. Bu mantığa göre evime yakın binalarda fiber internet bulunuyor, başvuru yaparsam getirirler mi acaba? Geçen gün bu forumda başvuru için bazı yetkili kişilerin Twitter adresini veriyorlardı, biliyorsanız yazar mısınız?

Altyapını sorgula eğer binada veya sokakta port varsa alabilirsin.
Bugün başımdan geçen bir şeyi anlatmak istiyorum. Arkadaşımın evine gittim ve evinde fiber olduğunu söyledi, Wi-Fi kısmından adına baktığımda fiberhgw tarzında bir şeyler yazıyordu, tam aklımda değil. Eve gelip Wi-Fi'ı açıp isimlere baktığımda aynı şekilde fiberhgw tarzında internetler bulunuyor. Bu mantığa göre evime yakın binalarda fiber internet bulunuyor, başvuru yaparsam getirirler mi acaba? Geçen gün bu forumda başvuru için bazı yetkili kişilerin Twitter adresini veriyorlardı, biliyorsanız yazar mısınız?

Twitter'dan Yusuf kıraç'ada yazabilirsin veya etiketle.

Nasıl yani? Herhangi bir altyapı yok ki, gelse bile aktif olması çok uzun sürer diye düşünüyorum.

Altyapınız VDSL2 olduğu için tek yapılması gereken saha dolabından evinize kablo çekilmesi, önemli olan fiber kutusunun mahalleye gelmesi siz o kısmı geçmişsiniz bile.

Altyapısız İnternet - çanak anten veya GSM şebekeleri üzerinden sağlanan İnternettir.
ADSL altyapı - bakır kablolar üzerinden evlere sunulan internet altyapısıdır.
VDSL altyapı - fiber internete geçen bölgelerde fiber optik kablo sonrasında eve kadar bakır kablo ile iletilen internet altyapısıdır.
Fiber altyapı - bilgiyi ışık ile aktaran fiber optik kablolar kullanır. Bu sayede geniş bant internet erişimi sağlar.

Yani olay şu, sizlerin mahallesine fiber saha dolabı gelmiş ama o saha dolabından evlere fiber kablolar çekilmemiş onun yerine bakır kullanılmış, internet sağlayıcınız arayıp fiber kablo ve apartmanın girişine fiber portu açtırabilirsiniz.
Bu arada fiber ve VDSL arasında pek bir fark yok denebilir.

Altyapısız İnternet - çanak anten veya GSM şebekeleri üzerinden sağlanan İnternettir.
ADSL altyapı - bakır kablolar üzerinden evlere sunulan internet altyapısıdır.
VDSL altyapı - fiber internete geçen bölgelerde fiber optik kablo sonrasında eve kadar bakır kablo ile iletilen internet altyapısıdır.
Fiber altyapı - bilgiyi ışık ile aktaran fiber optik kablolar kullanır. Bu sayede geniş bant internet erişimi sağlar.

Yani olay şu, sizlerin mahallesine fiber saha dolabı gelmiş ama o saha dolabından evlere fiber kablolar çekilmemiş onun yerine bakır kullanılmış, internet sağlayıcınız arayıp fiber kablo ve apartmanın girişine fiber portu açtırabilirsiniz.
Bu arada fiber ve VDSL arasında pek bir fark yok denebilir.
Arayıp söylesem ve onlarda onaylasa, binada fiberin aktif olma süresi ortalama ne kadar olur? Bilginiz var mı? Ayrıca herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Geri
Yukarı