Fiber internette oyun indirirken ping çıkıyor

BURUH THE GREAT

Centipat
Yer
Antalya
Arkadaşlar merhaba öncelikle. Normalde böyle bir konu açmak aklımda yoktu ama az önce bir düşündüm ve bu sorunu tuhaf buldum; çünkü önceki adresimde oyun indirirken pingim hiç çıkmazdı ama bu adreste oyun indirirken ping sorunu yaşıyorum. Altyapılar farklıymış sanırım, ikisi de fiber ve bana 200/20 hızı rahat veriyorlar. Önceki adresimde download 220 civarı çıkarken bu adreste 202 civarı çıkıyor, onun haricinde upload değerleri aynı. Burada ONT denen o küçük cihaz yok, direkt modeme takılıyor fiber kablo (inanın ben de ilk defa böyle bir sistem gördüm ama böyleymiş). ISS olarak Vodafone kullanıyorum, önceki adresimde harika olan Superonline altyapılı Vodafone buradaki adreste kendi altyapısından bana böyle sıkıntılar yaşatıyor. Önceki adresimde OLT yani fiber kutusu Huawei markaydı diye hatırlıyorum ama burada Nokia marka ve pek iyi yorumlara sahip değil açıkcası. Bundan kaynaklanan bir problem olabilir mi?

QoS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyor galiba hocam Speedtest yapıp atar mısınız?
Hocam Vodafone'nin verdiği modemde QoS ayarı sanırım yok. Benim routerimde var ama onda yapınca da hız çok kötüleşiyor; mesela 195mbps'ye ayarlıyorum QoS'u ama bana max 160 170mbps vermeye başlıyor router gibi gibi.

Dosya Ekleri

• resim_2023-09-24_142407640.png
    resim_2023-09-24_142407640.png
    37 KB · Görüntüleme: 24
Oyun indirirken 36 ms artıyor gözüküyor burda bufferbloat diye bir şeydi galiba yaşadığınız sorun.
Evet hocam muhtemelen o, bufferbloat testlerinde B-C arası sonuç alıyorum. Önceki adresimde net hatırlamasam da bundan çok çok daha iyi bir sonuç alıyordum muhtemelen. Bunun çözümü nedir? Modem değişikliği talep etmeli miyim?

Evet hocam muhtemelen O, bufferbloat testlerinde b-C arası sonuç alıyorum. Önceki adresimde net hatırlamasam da bundan çok çok daha iyi bir sonuç alıyordum muhtemelen. Bunun çözümü nedir? Modem değişikliği talep etmeli miyim?

İnternet sağlayıcınızla konuşun yardımcı olurlar veya tarife düşürün. Bende aynı sorunu yaşıyordum b idi benim 75'ten 50'ye çektik düzeldi.

İnternet sağlayıcınızla konuşun yardımcı olurlar veya tarife düşürün. Bende aynı sorunu yaşıyordum b idi benim 75'ten 50'ye çektik düzeldi.
Hocam bu durum hakkında kaç defa konuştum ama çözüm bulamadık ne yazık ki, bundan önce de upload'ın 9.50mbsp'ye düşme gibi bir sorunu vardı ama 3 haftadır falan olmuyor. Vodafone'nin verdiği modem G240W-C modeli, bendeki Router Archer Ax53. Bunlara nasıl bir QoS ayarı yapabilirim?

Hocam bu durum hakkında kaç defa konuştum ama çözüm bulamadık ne yazık ki, bundan önce de Upload'ın 9.50Mbsp'ye düşme gibi bir sorunu vardı ama 3 haftadır falan olmuyor. Vodafone'nin verdiği modem G240W-C modeli, bendeki router Archer AX53. bunlara nasıl bir QoS ayarı yapabilirim?

5 Mbps düşürmek işi çözüyor QoS ayarını o kadar bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı