Fiber modem nasıl başka odaya taşınır?

Macella

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün eve fiber kuruldu. Ancak daha önce oturan ev sahibi salona kurdurmuş gelen adama başka odaya istediğimi belirttiğimde yapamayacağını söyledi. CAT6 kablosu ile taşımayı düşündüm ancak çok kaba ve aile bireyleri evin içinde kablo görmekten hoşlanmıyor. Yine de son çare olarak daha ince ve göze batmayacağı için sarı fiber kablo ile taşımayı düşündüm. 500 Mbps hız var fiber optik kablo ile modemi ve fiber dönüştürücüyü taşımanın bir eksisi olur mu? Ayrıca 16-17 metrelik fiber kablo nereden alabilirim? Ve farklı önerileriniz varsa sevinirim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-07-29 at 22.32.42.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-29 at 22.32.42.jpeg
    160,2 KB · Görüntüleme: 138
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bugün eve fiber kuruldu. Ancak daha önce oturan ev sahibi salona kurdurmuş gelen adama başka odaya istediğimi belirttiğimde yapamayacağını söyledi. CAT6 kablosu ile taşımayı düşündüm ancak çok kaba ve aile bireyleri evin içinde kablo görmekten hoşlanmıyor. Yine de son çare olarak daha ince ve göze batmayacağı için sarı fiber kablo ile taşımayı düşündüm. 500 Mbps hız var fiber optik kablo ile modemi ve fiber dönüştürücüyü taşımanın bir eksisi olur mu? Ayrıca 16-17 metrelik fiber kablo nereden alabilirim? Ve farklı önerileriniz varsa sevinirim.
Fiber kabloyu kendiniz ekipman olmadan ayarlayamazsınız. Onun yerine kablo gizleyiciler ile cat6 taşıyabilirsiniz.

Alt kattan üst kata 25Metre kablo ile internet taşıyorum. Kablo gizleyici alıp yapabilirsin.

Fiber kabloya ek yapmak için ciddi makineler gerekiyor. Fiber kablonun girip CAT6 kablonun çıktığı ONT cihazına daha uzun bir CAT6 takıp istediğin yere git bence en iyi o şekilde. Ya da Acces Point gibi cihazlarla wifi alıp lan portuna veren cihazları kullanabilirsin. Bir de binada yapılışından beri fiber altyapısı varsa evin diğer yerlerinden de fiber kablo çıkıyodur belki emin değilim. Ayrıca eve kadar fiberde ( FTTH) kayıplar -23 dB değerine kadar getiriliyor. -25 dB'den sonrası internette kesintiler olabiliyor ping falan artar mı bilemiyorum. Fibere 1 ek yaptığında -1,5 dB oynuyor. Yani çok kiritik bi nokta o yüzden fiber kabloya dokunmanı önermem

Geri
Yukarı