Fiber V2 ve VDSL karmaşası

fsanda

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

İçinden çıkamadığım bir VDSL ve fiber konusu oldu, olaya hakim birisi bilgi aktarabilirse çok sevinirim. Mevcutta TurkNet VDSL kullanıyorum, Millenicom da fiber desteği olduğunu gördüm, bunun daha sonra V2 olduğunu söylediler. Binaya kadar fiber geliyor, bina içinde bakır veya CAT6 kablo ile daireye dağıtılıyor. Bende bu dağıtımın fiber kutusundan yapılacağını düşündüm. Millenicom'dan başvuruda bulundum, TT'den bir görevli gelip hattı açtığını ve etkilendiğini söyledi. Ertesi gün Millenicom kurulum için gelecek dediler. Bende gidip kutuya baktım, giber kutusundan bir uç ararken, baktım ki telefon dağıtım kutusundan bir uç verip etiketlemişler. Telefon kutusuna fiber kutusundan fiber kablo çekilmiş. Şimdi bu noktada kafam karıştı, bu durumda benim TurkNet'ten aldığım VDSL hattıda yine oradaki telefon hattından çıktığı için bina dışında fiber mi hareket ediyor acaba diye düşündüm. TurkNet'e durumu sordum, TurkNet bana dediki hattınız VDSL ise daireden santrele kadar bakır hatta dolanıyordur. Bunun üzerine hepten kafam karıştı. Şu an Millenicom başvurusu durmuş durumda.

Iki olasılık var anladığım kadarıyla. Bina girişinde kablolama çok kötü ve karışık, VDSL dağıtım yapılan kutu fiberden degil bakır kablodan geliyor olabilir. Yani orada hem fiber hem bakır olarak bina dışına giden bir kablolama vardır. Diger olasılık ise TurkNet'ten aldığım VDSL de hattıda bina içindeki fiber üzerinden çıkıyordur. Bu konuda fikri olan aydınlatabilir mi?

Çok teşekkürler.

1641351726459.png

Size sanırım FFTB altyapı gelmiş. Gigabit gibi yüksek hızlar alamazsınız ama 100 megabit rahatlıkla alırsınız muhtemelen.
TürkNet'te iken FTTC ya da FTTN'dir santrale kadar bakır geliyor diyorlarsa. Ama o altypaı güncellemesini Millenicom'a geçmeden de yapabilirdiniz muhtemelen.

Merhaba,

İçinden çıkamadığım bir VDSL ve fiber konusu oldu, olaya hakim birisi bilgi aktarabilirse çok sevinirim. Mevcutta TurkNet VDSL kullanıyorum, Millenicom da fiber desteği olduğunu gördüm, bunun daha sonra V2 olduğunu söylediler. Binaya kadar fiber geliyor, bina içinde bakır veya CAT6 kablo ile daireye dağıtılıyor. Bende bu dağıtımın fiber kutusundan yapılacağını düşündüm. Millenicom'dan başvuruda bulundum, TT'den bir görevli gelip hattı açtığını ve etkilendiğini söyledi. Ertesi gün Millenicom kurulum için gelecek dediler. Bende gidip kutuya baktım, giber kutusundan bir uç ararken, baktım ki telefon dağıtım kutusundan bir uç verip etiketlemişler. Telefon kutusuna fiber kutusundan fiber kablo çekilmiş. Şimdi bu noktada kafam karıştı, bu durumda benim TurkNet'ten aldığım VDSL hattıda yine oradaki telefon hattından çıktığı için bina dışında fiber mi hareket ediyor acaba diye düşündüm. TurkNet'e durumu sordum, TurkNet bana dediki hattınız VDSL ise daireden santrele kadar bakır hatta dolanıyordur. Bunun üzerine hepten kafam karıştı. Şu an Millenicom başvurusu durmuş durumda.

Iki olasılık var anladığım kadarıyla. Bina girişinde kablolama çok kötü ve karışık, VDSL dağıtım yapılan kutu fiberden degil bakır kablodan geliyor olabilir. Yani orada hem fiber hem bakır olarak bina dışına giden bir kablolama vardır. Diger olasılık ise TurkNet'ten aldığım VDSL de hattıda bina içindeki fiber üzerinden çıkıyordur. Bu konuda fikri olan aydınlatabilir mi?

Çok teşekkürler.
Yukarıdaki hocamın da dediği gibi FTTB'ye sahip olabilirsiniz. Ancak bir noktayı düzeltmek isterim: hocam "size sanırım FTTB altyapı gelmiş" demiş ancak maliyeti yüksek olduğundan dolayı artık FTTB kurulmuyor. Fiber çekilecekse FTTH kuruluyor. Dolayısıyla önceden kurulmuş bir FTTB varsa Millenicom onu gösteriyor olabilir.

FTTB'de fiber kablo binaya çekilir, bina içerisinde MDU cihazı bulunur ve buradan dairelere CAT kablolar dağıtılır.
Bir MDU fotoğrafı:
e5cf2b444a8aa4c3f1e981761debe676.jpg

Görüldüğü üzere mavi renkli birçok CAT kablo çıkıyor.
Bir başka MDU:
4f6578f50a47217b1ad212e9c3974b9f.jpeg

Bundan da 4 tane gri renkli CAT kablo çıkıyor.

Bunun haricinde bir de T11 kabinler vardır. Üzerinde fiber ifadesi yer alır ama VDSL kabinidir. Fiber kablo bu kabine gelir, fiber kablodan gelen sinyal kabinin içerisindeki DSLAM cihazı vasıtasıyla bakır kablolara aktarılır, dairelere de bakır kablo dağıtılır. Sokaktaki kabinin binaya yerleştirilmiş hali gibi düşünebilirsiniz. Bu fiber değil VDSL'dir.
T11 (bazıları T21 olarak da geçer) fotoğrafları:
5bacbf51440639131c4a4c8b8120ddbf.jpeg

c532c724a0895042b081580674ebcf6a.jpg

Kabinler farklı farklı olabildiği için 2 fotoğraf ekledim.

Mevcut modeminizin girişi nasıl? WAN girişi mi var yoksa DSL girişi mi? Her ikisi de varsa hangisini kullanıyorsunuz? Eğer WAN girişini kullanıyorsanız FTTB altyapıya sahipsiniz demektir. Yok DSL girişini kullanıyorsanız çok yüksek ihtimalle T11 kabinden hizmet alıyorsunuz demektir.

Bende gidip kutuya baktım, giber kutusundan bir uç ararken, baktım ki telefon dağıtım kutusundan bir uç verip etiketlemişler. Telefon kutusuna fiber kutusundan fiber kablo çekilmiş.
Ben bu yazdıklarınıza istinaden T11 kabin olduğunu tahmin ediyorum.

Öncelikle şu adresten altyapı sorgulaması yapabilir misiniz? İnternet Altyapı Sorgulama - GÖKNET İLETİŞİM A.Ş.
Burası ayrıntılı bir biçimde gösteriyor.

Ayrıca bahsettiğiniz kutuların ve dairedeki modemin ayrıntılı fotoğraflarını atabilir misiniz? Fotoğrafları görürsem daha net konuşabilirim.

Emre ve Dejuf arkadaşlar detaylı açıklamalar için çok teşekkür ederim. Daha fazla detay vereyim. Bina içerisindeki kutu en sonda attığın resimdekinden, sanirim t21 dedigin oluyor. Modeme çok eskiden eve gelen telefon kablosu ile internet geliyor. Yani DSL portuna takılı. Bu arada ben zaten 100mbit alioyorum turknet uzerinden. Bu durumda benim hattim vdsl2 olmalı.

Altyapi sorgulamasına baktım dedigin adresten. Ekran görüntüsünü ekledim. Oraya göre vdsl den 100 mbit alabiliyor zaten.

Eve gelen kadar fiber zaten yok, bu durumda sizin dediklerinizden şunu anladım. Aslinda buna millenicom'un fiber demesi biraz kelime oyunundna ibaret gibi geldi bana, bir nevi satış hilesi. turknet in sitesinden sorgulayincada vdsl destekliyor diye söylüyor. 100bit verdigine gore santrale kadar bakır kablo gitmiyor olması gerek diye düşünüyorum, zaten millenicom da turknetin bana verdigini verecek bu durumda.

Simdi bu durumda, turknetten binadan fiber ile mi cikiyor dersiniz?

Dosya Ekleri

• Screen Shot 2022-01-05 at 12.12.44.png
    Screen Shot 2022-01-05 at 12.12.44.png
    73,8 KB · Görüntüleme: 46
Emre ve Dejuf arkadaşlar detaylı açıklamalar için çok teşekkür ederim. Daha fazla detay vereyim. Bina içerisindeki kutu en sonda attığın resimdekinden, sanirim t21 dedigin oluyor. Modeme çok eskiden eve gelen telefon kablosu ile internet geliyor. Yani DSL portuna takılı. Bu arada ben zaten 100mbit alioyorum turknet uzerinden. Bu durumda benim hattim vdsl2 olmalı.

Altyapi sorgulamasına baktım dedigin adresten. Ekran görüntüsünü ekledim. Oraya göre vdsl den 100 mbit alabiliyor zaten.

Eve gelen kadar fiber zaten yok, bu durumda sizin dediklerinizden şunu anladım. Aslinda buna millenicom'un fiber demesi biraz kelime oyunundna ibaret gibi geldi bana, bir nevi satış hilesi. turknet in sitesinden sorgulayincada vdsl destekliyor diye söylüyor. 100bit verdigine gore santrale kadar bakır kablo gitmiyor olması gerek diye düşünüyorum, zaten millenicom da turknetin bana verdigini verecek bu durumda.

Simdi bu durumda, turknetten binadan fiber ile mi cikiyor dersiniz?
Evet, tahmin ettiğim gibi T21 kabinden VDSL hizmeti alıyorsunuz.
Çok doğru, Millenicom'un fiber demesi satış hilesidir.
Dediğiniz gibi santrale kadar bakır kablo gitmiyor, dairenizden T21 kabine kadar bakır kablo gidiyor. O kabinden de santrale fiber kablo gidiyor.
Turknet de olsa başka firma da olsa binadan fiber çıkıyor zaten. Yani şu an TT ve onun altyapısını kullanan hangi firmayı kullanırsanız kullanın (Millenicom, Netspeed vs) aynı altyapıdan hizmet alacaksınız.
Sonuç olarak altyapınız fiber değil VDSL.
Rica ederim.

Son düzenleme:
Hocam çok faydalı ve açıklayıcı bilgiler verdin. Bu durumu netleştirmek için turknete sorduğumda şu yanıtı aldım, olduğu gibi kopyalıyorum.

"Bağlantınız santralden modeminize kadar bakır altyapı ile sağlanmaktadır."

Muhtemelen musteri hizmetlerindeki arkadaşlar konuya çok hakim degiller. turknette teknik birilerinede malesef ulaşılamıyorum. Sizinde dediklerinize bakarak santrale kadar bakır kablo ile 100 mbit hız alma şansım yok. Yaptıgım testlerde 90 mbit gördüğümde düşünerek, turknetin cevabı yanlış olmalı diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Hocam çok faydalı ve açıklayıcı bilgiler verdin. Bu durumu netleştirmek için turknete sorduğumda şu yanıtı aldım, olduğu gibi kopyalıyorum.

"Bağlantınız santralden modeminize kadar bakır altyapı ile sağlanmaktadır."

Muhtemelen musteri hizmetlerindeki arkadaşlar konuya çok hakim degiller. turknette teknik birilerinede malesef ulaşılamıyorum. Sizinde dediklerinize bakarak santrale kadar bakır kablo ile 100 mbit hız alma şansım yok. Yaptıgım testlerde 90 mbit gördüğümde düşünerek, turknetin cevabı yanlış olmalı diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
Onların santral dediği binanızdaki T21 kabindir. Ben santral derken internet bağlantısının dağıtıldığı büyük veri merkezlerini kastetmiştim. Turknet yetkilileri ve ben "santral" ifadesini farklı anlamlarda kullandığımız için kafanız karıştı. Onlar kabinden bahsettiği için cevap yanlış değil.

Altyapınız teorik olarak 100 Mbps destekliyor ama VDSL olduğu için birkaç Mbps'lik kayıplar yaşanabilir, normaldir. 90 Mbps hız alıyormuşsunuz, iç tesisatınız yenilerseniz biraz daha üstünü görebilirsiniz diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı