VDSL Fiber Karmaşası

josephwhite

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Halihazırda TurkNet 16 Mbps ADSL internet kullanıyorum. TurkNet mobil uygulamasına girdiğimde 35 Mbps VDSL paketine aynı ücretle geçebileceğimi gösteriyor ama benim VDSL modemim yok. VDSL modem alabilirim ama bir yıl içerisinde fiber altyapı da gelmiş olacak büyük ihtimalle bulunduğum bölgeye, VDSL modem çöp olacak. Hem VDSL hem fiber destekleyen modemler var ama fiberde olay çok karışık sanırım. Mesela bu forumda Keenetic Extra DSL AC1200 modemi önerdiğinizi gördüm, modem hem VDSL hem fiber destekliyor ama fiberde olay çok karışık sanırım. Ben o modemi ya da TurkNet'in kendi sattığı ZyXEL VMG8623-T50B modemi aldığımda daha sonra Türk Telekom, Superonline ya da TurkNet'in fiber paketlerine geçtiğimde de modemi sorunsuz kullanabilir miyim? Eğer bu ISS'lerin fiberlerini kullanamayacaksam ikinci el bir VDSL modem mi almak mantıklıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neyi karışık? Direkt GPON fiber kablonun bağlandığı modem göremedim ben daha. Dairedeki GPON cihazına fiber kablo bağlanıp o cihazdan da Ethernet kablosuyla sizin modem diye genelleme yaptığınız cihaza bağlanıyor. FTTH kısaltmalı daireye kadar fiber ise tabii. Router gibi kullanmış oluyorsunuz Fiber destekli modemi.
Yine de almadan önce buraya link atın.

Eğer modemi kiralayacaksan düşünmene gerek yok.
Anlamadım hocam, şu an Turknet kiralamıyor sanırım vdsl modem, bu yüzden satın almam lazım. Fibere geçtiğimde modem kiralayabiliyorum ama bu sefer aldığım vdsl modeme boşa para vermiş olacağım.
Neyi karışık? Direkt GPON fiber kablonun bağlandığı modem göremedim ben daha. Dairedeki GPON cihazına fiber kablo bağlanıp o cihazdan da Ethernet kablosuyla sizin modem diye genelleme yaptığınız cihaza bağlanıyor. FTTH kısaltmalı daireye kadar fiber ise tabii. Router gibi kullanmış oluyorsunuz Fiber destekli modemi.
Yine de almadan önce buraya link atın.
Hocam müstakil bir evde yaşıyorum ve hiçbir fikrim yok fiber hakkında, adsl kullanırken bile kutu falan yok direkt direkten kablo geliyor, modeme bağlıyorum. Yazdıklarınızdan fiber için modem değil de router yetiyormuş gibi bir çıkarımda bulundum, doğru mudur?

Keenetic Giga Bu modem RJ-45/SFP desteği sunuyor. Bildiğim kadarıyla fiber kabloyu modeme takıp kullanmaya başlıyorsunuz. Bu protokol hakkında fazla bir bilgim yok. Bilen arkadaşlar zaten yardımcı olacaklardır.
Technopat YouTube incelemesi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kesin fiber çekileceğine dair elinizde bir belge var mı?

Kesin fiber çekileceğine dair elinizde bir belge var mı?
Yan sokakta falan Turktelekomun fiber altyapısı var, bizim burada açılması planlanan bir yol olduğu için getirmiyorlar altyapıyı, yol açılır açılmaz fiber altyapısına erişebileceğim büyük ihtimalle.
Keenetic Giga Bu modem RJ-45/SFP desteği sunuyor. Bildiğim kadarıyla fiber kabloyu modeme takıp kullanmaya başlıyorsunuz. Bu protokol hakkında fazla bir bilgim yok. Bilen arkadaşlar zaten yardımcı olacaklardır.
Anladığım kadarıyla fiber internet bağlatma ümidiyle fibere uyumlu bir modem almak mantıklı değil, çünkü ISS'lerin farklı protokolleri mi mevcut bu konuda? Kafam iyice karıştı, şu anlık beni idare edecek bir vdsl modem alıp fiber geldiğinde ISS'nin verdiği/kiraladığı/sattığı modemi mi almak mantıklı?

O binada Türk Telekom daireye kadar mı fiber çekmiş onu öğrenin. Ne zaman çektiğini öğrenin.

Her firma zaten fiber çekmiyor. Farklı protokolden kastınız nedir?

O binada Türk Telekom daireye kadar mı fiber çekmiş onu öğrenin. Ne zaman çektiğini öğrenin.

Her firma zaten fiber çekmiyor. Farklı protokolden kastınız nedir?
Hocam çok basit bir mantıkla fiber olayını açıklayabilir misiniz bana, ben fiber bağlatmak istesem nasıl işleyecek süreç? Müstakil bir evde yaşadığım için binanın içinde veya dışında falan bir kutu yok. O fiber optik kablolardan modeme kadar gelecek süreç nasıl işleyecek? Kendi evim apartmandaydı, TT fiber bağlattığımda modeme de 6 lira ödüyordum aylık ve duvardaki internet prizinden modemime bir kablo geliyordu sadece. Fiber optikten bakır kabloya nasıl geçiş yapıp modeme bağlanacağımı sorguluyorum kafamda ve kendi modemimi kullanabilecek miyim bu süreçte yoksa ISS'nin sağladığı modemi mi kullanmak zorundayım?

Geri
Yukarı