Fiberden modeme CAT7 çekilirse ping azalır mı?

Bufferbloat ve Jitter'ın düştüğünü gösteren bir kanıtınız var mı?

Bufferbloat dediğimiz olay modem yükünde oluşan down, up gecikme duru mudur? Bu gecikmeyi QoS yerine SQM gibi sistemler düşürür. Fakat modem, kablo yeni nesil teknolojiler sayesinde bu oran düşmektedir. Jitter olayı paket gonderirken alınan kayıplar ile oluşan loss denilebilir. Bunu da en aza düşürmek için kablolu bağlantılar veya firmanın peeringi veya sunucularına test yapmak daha doğru olacaktır.

Bufferbloat dediğimiz olay modem yükünde oluşan down, up gecikme duru mudur? Bu gecikmeyi QoS yerine SQM gibi sistemler düşürür. Fakat modem, kablo yeni nesil teknolojiler sayesinde bu oran düşmektedir. Jitter olayı paket gonderirken alınan kayıplar ile oluşan loss denilebilir. Bunu da en aza düşürmek için kablolu bağlantılar veya firmanın peeringi veya sunucularına test yapmak daha doğru olacaktır.

Hocam vakit ayırıp yazmışsınız ama ben size terimleri sormadım yanlış anlamışsınız.

Konuya gelirsek arkadaşımız zaten CAT 5 kablo kullandığını ve CAT 7 ile değişim sonrası ping düşer mi diye sormuş şimdi sizin yukarıda ki cevabınızdan evet düşer olarak algılıyorum.

İşin özünde ise ISO/IEC standartlarını karşılayan bir CAT 5 kablo karşısında gigabit bir bağlantıda CAT 8 ile yapılan karşılaştırmalarda bahsettiğiniz gibi ping ve jitter da bir düşüş görülmediği birden fazla açık kaynaklarda mevcuttur. Gigabit bağlantıda böyle bir değişim yapmak israftan öteye gitmez ha geleceğe yönelik 10G bir bağlantı için yatırım olur sadece o kadar.

Hocam vakit ayırıp yazmışsınız ama ben size terimleri sormadım yanlış anlamışsınız.

Konuya gelirsek arkadaşımız zaten CAT 5 kablo kullandığını ve CAT 7 ile değişim sonrası ping düşer mi diye sormuş şimdi sizin yukarıdaki cevabınızdan evet düşer olarak algılıyorum.

İşin özünde ise ISO/IEC standartlarını karşılayan bir CAT 5 kablo karşısında gigabit bir bağlantıda CAT 8 ile yapılan karşılaştırmalarda bahsettiğiniz gibi ping ve jitter da bir düşüş görülmediği birden fazla açık kaynaklarda mevcuttur. Gigabit bağlantıda böyle bir değişim yapmak israftan öteye gitmez ha geleceğe yönelik 10G bir bağlantı için yatırım olur sadece o kadar.

CAT5 kabloyu bana TT vermişti şu anda yok ama router ONT verilirken bana. Benim jitter 1 ve bufferbloat oranım yüksekti aynı zamanda stabil değildi. CAT6 aldığımda ONT'den Router'a routerdan PC'e sonra bu değerler jitter 0 ve bufferbloat oranım düştü QoS filen bile yok routerda. ZTE bu arada. Bunu TT'e belirtiğimde kablo yenileme en son cihaz yenileme seçeneklerini sunmuştu. CAT5-CAT8 arasındaki farklara bakarsak CAT8 daha yeni nesil kalite malzeme ve teknolojiden üretildiği zaten belli. Burada aynı görünümde X cihazla aynı görünümde b cihaz tek sınıf farklı ürün karşılaştırması gibi düşünebilirsin.

Geri
Yukarı