Türk Telekom fiberden sonra ping sorunu

Firayt

Decapat
Selam arkadaşlar, dün altyapım VDSL2'den fiber olarak güncellendi ancak hala VDSL bir paket kullanıyorum. Altyapı güncellemesinden önce Speedtest pingim 8 çıkarken fiber altyapı ile görseldeki gibi değerlere çıkıyor. Tüm testleri kablolu bağlantıyla yapmama ve internete kimsenin bağlı olmamasına rağmen bu sonuçları alıyorum. Türk Telekom'u arayım durumu izah ettiğimde ilgilenmeyip hemen modem üretici firmamla görüşmemi söylediler. Onlar da telefonda yaklaşık 30 dakika bekletince teknik desteğe bağlanamadan kapattım. Speedtest'teki 20 ms oyunlarda 70-80 ms fazla veriyor. CS:GO Türkiye sunucularında bile 150 ms'e çıkıyorum. Bu durumu nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    31,1 KB · Görüntüleme: 120
Whatismyip sitesindeki IP ile modemin içinde aldığı WANIP birbiri ile aynı mı yoksa farklı mı?

Fiberde CGNAT ip olmaz.

Maalesef yanlış biliyorsunuz. Fiberde de artık CGN IP kullanılıyor. Özellikle Ping sorunu yaşayan bir çok kullanıcının problemi bu maalesef.

Peki bağlantınız gerçek Fiber mi yoksa Hipernet falan mı?

Fiber adı altında 3 çeşit bağlantı satılıyor

1. GPON : Bunda daireye kadar fiber gelir. Bir ONT cihazı Fiber sinyali Network sinyaline dönüştürür ve bir Router ile internete bağlanırsınız. En hızlı ve en sağlıklı fiberdir.

2. FTTB : Binaya kadar fiber gelir. Binada bir Switch vardır ve orada daireye CAT6 kablo gelir. Bir router ile internete bağlanırsını. Bu sistemde yoğun saatlerde yavaşlama ve ping artışı olur. Ayrıca Switch portu bozulması vs gibi sorunlar yaşanmaktadır.

3. Mahalleye kadar fiber gelir. Mahalle kutusundan binalara VDSL sinyali gelir ve dairelere telefon hattı üzerinden VDSL sinyali sağlanır. Hipernet adı altında satılan bağlantı türü budur. Diğerlerine göre daha ucuzdur çünkü mevcut altyapının ucuna fiber bağlantı getirilerek binalara ve dairelere telefon hattı kullanılarak bağlantı sağlanır. En problemli sistemdir. Telefon hattınızda sorun varsa devamlı ping problemi olur.

Peki bağlantınız gerçek Fiber mi yoksa Hipernet falan mı?

Fiber adı altında 3 çeşit bağlantı satılıyor

1. GPON : Bunda daireye kadar fiber gelir. Bir ONT cihazı Fiber sinyali Network sinyaline dönüştürür ve bir Router ile internete bağlanırsınız. En hızlı ve en sağlıklı fiberdir.

2. FTTB : Binaya kadar fiber gelir. Binada bir Switch vardır ve orada daireye CAT6 kablo gelir. Bir router ile internete bağlanırsını. Bu sistemde yoğun saatlerde yavaşlama ve ping artışı olur. Ayrıca Switch portu bozulması vs gibi sorunlar yaşanmaktadır.

3. Mahalleye kadar fiber gelir. Mahalle kutusundan binalara VDSL sinyali gelir ve dairelere telefon hattı üzerinden VDSL sinyali sağlanır. Hipernet adı altında satılan bağlantı türü budur. Diğerlerine göre daha ucuzdur çünkü mevcut altyapının ucuna fiber bağlantı getirilerek binalara ve dairelere telefon hattı kullanılarak bağlantı sağlanır. En problemli sistemdir. Telefon hattınızda sorun varsa devamlı ping problemi olur.
Fiber mahalle kutusuna çekildi sadece bizim evin önünde herhangi bir işlem yapılmadı. Hipernet kullanıyordum zaten paketim hala hipernet paketi ancak gidip sorduğumda bantların gelişmesi için fiber çekiyoruz dediler. İnternetim geldikten sonra pingim böyle oldu.

Fiber mahalle kutusuna çekildi sadece bizim evin önünde herhangi bir işlem yapılmadı. Hipernet kullanıyordum zaten paketim hala hipernet paketi ancak gidip sorduğumda bantların gelişmesi için fiber çekiyoruz dediler. İnternetim geldikten sonra pingim böyle oldu.

Mahalle kutusunda bağlı olduğunuz portta sorun var bence.

Geri
Yukarı