Çözüldü Fidye yazılımı bulaştıktan sonra sistemin kasması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alihan ateş

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Elektronik teknikeri
Dün akşam saatlerinde crack indireyim dedim (indirmez olaydım. Bu olayla artık korsana hayır diyeceğim.) İndirdiğim crack Advanced System Care'e aitti. Crack kurulumunu çalıştırdıktan sonra bilgisayar feci kastı. 5-6 uygulama yükledi (hepsi de sakat uygulamalar). Görev yöneticisinde haleng.exe diye uygulama gördüm. Hepsini sildim derken bilgisayar kendini yeniden başlattı. Direkt ESET'i yükledim. 30 günlük denemeyi aldım. 130 tehdit çıktı ve hepsini temizledi. Sonra işletim sistemi olan diske baktım. Sorun gözükmedi(SSD). Sonra hard diske baktım. 30 GB olan War Thunder ve 60 GB olan Payday 2 dosyalarını şifrelemiş. Pahd diye isimlenmiş ve bozuk dosya hepsi de.

Hard diski komple biçimlendirdim. 90 GB dosya da çöp oldu. Şimdi 3 kez tarattım ESET'e. Hiçbir sıkıntı görünmüyor. Fakat 3 saniye ara ile çok kısa süreliğine oyunlarda takılma oluyor. Virüs bulaşmadan önce 720p videoyu donmadan izleyebiliyordum ama şimdi takılmalar var ve Isass uygulaması işlemciyi bir tık daha zorluyor. Dosya konumu System32'de. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Gerçekten de daha iyi bir antivirüsmüş.

AV değil, A. M. ESET zararlıyı kaçırabiliyor ve F/P olarak çok üst düzey bir temizlemesi yok. Başından beri kurulu olsaydı engeleyebilirdi.
A. M de kaçırdıklarını tespit etmiş olmalı veya düşük zararlılardı. Her zamanki milletimiz log paylaşma sistemini kavrayamadığıdnan böyle hayali konuşuyoruz devamlı.
yüklediği uygulamalar(aklımda kaldığı kadarıyla):
1-browzar
2-yiyeceklerin kalorisini gösteren garib bir uygulama
3-yazdığım gibi haleng.exe
ve 3188 vb. diye numaralandırılmış uygulamalar gördüm.
format en son arayışım olacak.
şu an eset yüklü zaten.bence ikisi de sağlam antivirüs. eset smart security bu arada.

yüklediği uygulamalar(aklımda kaldığı kadarıyla):
1-browzar
2-yiyeceklerin kalorisini gösteren garib bir uygulama
3-yazdığım gibi haleng.exe
ve 3188 vb. diye numaralandırılmış uygulamalar gördüm.
format en son arayışım olacak.
şu an eset yüklü zaten.bence ikisi de sağlam antivirüs. eset smart security bu arada.
Dediklerimi yapar mısınız? MBAM tarama konusunda ESET'den daha iyidir.

tamam olası çakışmalar olmaması için eset'i kaldıracağım.güvenli moddan çıktıktan sonra sfc /scannow yapacağım.
MBAM için 14 günlük deneme açmaya çalıştım. Lütfen geçerli bir e posta adresi giriniz diyor.
Gerçekten de daha iyi bir antivirüsmüş. Daha 3 dakika oldu tarayalı. Şimdiden 29 algılama yaptı. Teşekkürler tavsiyeniz için. Tarama tam olarak bitince sonucu söyleyeceğim.
Evet 37 tane algılama gördü. Aralarında trojan de var. çok teşekkürler yine eskisi gibi kasmadan izleyebiliyorum.

Son düzenleme:
Gerçekten de daha iyi bir antivirüsmüş.

AV değil, A. M. ESET zararlıyı kaçırabiliyor ve F/P olarak çok üst düzey bir temizlemesi yok. Başından beri kurulu olsaydı engeleyebilirdi.
A. M de kaçırdıklarını tespit etmiş olmalı veya düşük zararlılardı. Her zamanki milletimiz log paylaşma sistemini kavrayamadığıdnan böyle hayali konuşuyoruz devamlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı