Fidye yazılımı karşılığı istenen fidye parasını vermek mantıklı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Tegwen

Centipat
Katılım
27 Mart 2020
Mesajlar
341
Yer
İstanbul
Kesinlikle para falan verme. Bilgisayarına güzel bir şekilde format at ardından tüm hesap şifrelerini değiştir. Eğer bu adama para verirsen sana garanti sunma imkanı yok yarın bir gün gene sistemine sızarak senden para talep edebilir.
 

Abstrack99

Centipat
Katılım
9 Ocak 2021
Mesajlar
2.109
Çözümler
6
Parayı vs geç nasıl bir yere girdiniz de böyle birşeye mahal verdiniz? Atraksiyon olsun diye bilmeden kopya yazılımlar ile birilerini hacklemeye mi çalıştınız yoksa deebwep falan mı 🤣
 

The Elite

Kilopat
Katılım
26 Aralık 2015
Mesajlar
1.195
Makaleler
1
Çözümler
7
Yer
Nowhere
İnternetten araştırsın uzantıyı yazıp. Her ransomware farklı uzantı kullanıyor ve bazı ransomware'ların çözümü internette var. Yavaş yavaş hepsine çözüm üretilmeye başlandı bu aralar çok arttığı için. Eğer şuan yoksa bile yakın bir zamanda çözümü üretilebilir. İstiyorsa beklesin.
 

Eray Türkay

Kilopat
Katılım
28 Ocak 2020
Mesajlar
7.947
Makaleler
8
Çözümler
105
Merhaba, yakın zamanda bir arkadaşım bilinmeyen bir siteden bir uygulama indirmesi sonucunda bilgisayarına fidye yazılımını enjekte etti. Ve şu anda neredeyse bilgisayarın yüzde 80 ila 90'ı kullanılamaz halde. Ve uzantıların şifresini açma yöntemi şu anda bulunamıyor. Sizce fidye karşılığı istenilen 800 doları vermek ne kadar mantıklı verilmeli mi verilmemeli mi?
800$ verseniz dahi verilerinizi geri vermeyecekler. Uymayın böyle şeylere.
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı