FIFA 2023 savunma nasıl geliştirilir?

FranKK

Kilopat
Daha fazla  
Bu zamaan kadar hep pes serilerini oynadım en son PES 2021 transfer yamalı haliyle analig oynuyordum. Seviyorum futbol oyunu oynamayı. Şimdi artık pes öldü bitti, FIFA'ya alışsam iyi olur dedim ve FIFA 23 satın aldım. Özellikle savunma olayını hiç beceremiyorum şu an. Şut ve orta açmanın yerini değiştirdim zaten dayanamadım :)
Özellikle bu savunma konusunda kendimi nasıl geliştirebilirim tavsiyesi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu zamaan kadar hep pes serilerini oynadım en son PES 2021 transfer yamalı haliyle analig oynuyordum. Seviyorum futbol oyunu oynamayı. Şimdi artık pes öldü bitti, FIFA'ya alışsam iyi olur dedim ve FIFA 23 satın aldım. Özellikle savunma olayını hiç beceremiyorum şu an. Şut ve orta açmanın yerini değiştirdim zaten dayanamadım :)
Özellikle bu savunma konusunda kendimi nasıl geliştirebilirim tavsiyesi olan var mı?
Eski savunma sistemi değil de taktiksel savunma sistemi ile oynayın sürekli.
Çünkü online maçlar da taktiksel savunma sistemi geçerli ve pes gibi kare tuşuna basılı tutayım da adama koşsun topu alsın yok.
Antrenman yaparak ve bol bol online sezon yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.
Pes 13,en iyi olduğu zamanlardı ve pes 14'den sonra batırdı.
Ve 2014 yılından bu yana fifa oynayan biri olarak fifa'ya daha önce neden geçmemişim diye soruyorum kendime :)
İlk başlar da kaç defa bıraktım ve tekrar başladım.
Çünkü sizi çok iyi anlıyorum.
Hem beceri hem de sabır işi fifa.
Ama alıştıktan sonra da miss 🤌🤌

Kendimce size tavsiyeler vereyim. Savunma yaparken L2 tuşu yani top sizdeyken topu saklama tuşuna savunma yaparken L2 ye basılı tutarak yapın, bu sayede oyuncu daha kontrollü bir şekilde alan markajı yapacaktır ve PES'den alışık olduğunuz pas tuşuna basılı tutarak pres yapmayın. Sadece rakip oyuncunun yanına yaklaşmak için pas tuşuna basarak prese gidin eğer illa basacağım diyorsanız. Rakip oyuncunun yanına geldikten sonra L2 tuşu ile savunmanızı yapın ve manuel olarak topa doğru hareketlenip şut tuşuna basarak başarılı hamleler gerçekleştirebilirsiniz. Eğer daha önce bu şekilde savunmayı denemediyseniz, bu şekilde savunma yapmayı deneyince oyuncuya çok daha fazla hakim olduğunuzu hissedeceksiniz eminim. Bu sayede de çok daha başarılı hamleler yapacaksınız. Özet geçeyim; Pres yaparken pas tuşuna basılı tutarak değil manuel olarak L2 tuşuna basarak markaja alın rakip oyuncuyu, doğru anı yakaladığınızı hissettiğiniz zaman da rakip oyuncuya doğru hareketlenip şut tuşuna basın.

Kendimce size tavsiyeler vereyim. Savunma yaparken L2 tuşu yani top sizdeyken topu saklama tuşuna savunma yaparken L2 ye basılı tutarak yapın, bu sayede oyuncu daha kontrollü bir şekilde alan markajı yapacaktır ve PES'den alışık olduğunuz pas tuşuna basılı tutarak pres yapmayın. Sadece rakip oyuncunun yanına yaklaşmak için pas tuşuna basarak prese gidin eğer illa basacağım diyorsanız. Rakip oyuncunun yanına geldikten sonra L2 tuşu ile savunmanızı yapın ve manuel olarak topa doğru hareketlenip şut tuşuna basarak başarılı hamleler gerçekleştirebilirsiniz. Eğer daha önce bu şekilde savunmayı denemediyseniz, bu şekilde savunma yapmayı deneyince oyuncuya çok daha fazla hakim olduğunuzu hissedeceksiniz eminim. Bu sayede de çok daha başarılı hamleler yapacaksınız. Özet geçeyim; Pres yaparken pas tuşuna basılı tutarak değil manuel olarak L2 tuşuna basarak markaja alın rakip oyuncuyu, doğru anı yakaladığınızı hissettiğiniz zaman da rakip oyuncuya doğru hareketlenip şut tuşuna basın.
Çok iyi özetlemişsiniz valla, tebrikler.

Anladığım kadarıyla topu kaptırmanın bedeli daha yüksek fifada ve top çalma mantığıyla değilde alan savunmasıyla topu geri kazanıyoruz.

Anladığım kadarıyla topu kaptırmanın bedeli daha yüksek fifada ve top çalma mantığıyla değilde alan savunmasıyla topu geri kazanıyoruz.
Yani tamamen alan savunması yapın da demiyorum tabii ki. O şekilde savunma pozisyonuna geçince oyuncunun hakimiyeti daha çok elinizde oluyor. İsterseniz direkt topa müdahalelerde de bulunabilirsiniz isterseniz pas kesmeye de oynayabilirsiniz. 2 olanak da elinizde mevcut. Eğer mesela korner köşesinde savunma yapıyorsanız kenara kadar inmişse rakip oyuncu daha çok ortayı kesmeye yönelik oynayabilirsiniz mesela genelde L2 ile savunma yaparken rakip orta açmaya kalkarsa doğru pozisyon alırsanız %70 ihtimalle ortayı kesiyorsunuz. Ya da ben o şekilde sabırlı duramam diyorsanız alan savunmasında iken birden yukarıda da söylediğim gibi oyuncuya doğru manuel bi şekilde hareketlenip şut tuşuna basarsanız direkt topa hamle yaparsınız. Kontrolsüz yaptığınız hareketler çalım yemenize ve tkaımınızdan adam eksilmesine neden olur bunun da doğal olarak sonucu ağır olur. Yani bi düşündüğünüzde oldukça gerçekçi aslında.

bireibr aynı durumdayım pes21 kapanınca bırakmak zorunda kaldım fifaya geceyım dedım savunma yapamıyorum ama oyun harika bence pc için optmize edilmesi lazım henüz ama e fotbola gore cok cok üst düzey

sadece savunma yapamıyorum adam tarlada gıder gıbı gıdıp gol atıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı