Çözüm FIFA 23 optimizasyon sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Gentos

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar Technopat ailesi. Bildiğiniz üzere FIFA, bu sene PC platformunda yeni nesil grafiklere geçti ve bunu tam olarak beceremediğinden kaynaklı optimizasyon sorunları ortaya çıktı. Bu sorun bende de vardı ve bugün size bu sorunun çözümünü göstereceğim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, oyun gerçekten optimizasyon konusunda çok sıkıntılı olduğu için bu yapacağımız ayarlar sorunu tam olarak çözmeyecek., optimizasyon sorununu en aza indirecek.

Bu ayarları yapmadan önce 40-60 FPS alıyordum fakat oyun daha da düşük FPS alıyormuşum gibi hissettiriyordu. Şimdi ise 60-80 arası değişiyor ve akıcılık ciddi anlamda arttı fakat FIFA 22'deki akıcılık hala yok. Tam akıcılığı yakalayamıyorsunuz hiçbir şekilde. Zaten bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini karşıladığını düşünerek bu rehberi hazırlıyorum. Çözüme geçmeden önce sizle sistemimi paylaşmak istiyorum:

Excalibur G770 Gaming Laptop
CPU: İ5 11400H
RAM: 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL22
GPU: RTX 3050 Ti 4GB
SSD: 512GB NVMe PCIe M.2 SSD

(Çift kanal RAM kullanımı size daha çok performans kazandıracaktır.)

Çözüm:

1-) Belgeler\FIFA 23 klasörüne gidip "fifasetup ya da fifasetup.ini" yazan yapılandırma dosyasını açıyoruz ve dosyadaki değerleri yüklediğim görseldeki gibi değiştiriyoruz.

Adsız.jpg

2-) Nvidia Denetim Masası'nı açıyoruz. Soldan "3D Ayarlarının Yönetilmesi" sekmesinden "Program Ayarları" kısmına geliyoruz. "Ekle" butonundan FIFA 23'ü bulup ekliyoruz. Eğer laptop kullanıyorsunuz mutlaka "Bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin" kısmından "Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" seçeneğini seçiyoruz. Alttaki "Bu program için ayarları belirleyin" kısmındaki ayarları da aşağıda bıraktığım görsellerdeki gibi değiştiriyoruz.

2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg

Tekrardan önemle belirtiyorum! Bu ayarlar optimizasyon sorununu tam olarak çözmeyecek, en aza indirecek. Çünkü oyun gerçekten sıkıntılı.

Ben bu ayarları yaptım ve yukarıda dediğim gibi FPS 40-60 civarlarından 60-80 civarlarına çıktı. Oyunda şu durumda da drop ve akıcılık kaybı gibi sıkıntılar oluyor fakat eskisine oranla daha az oluyor ve daha stabil bir oyun deneyimi yaşıyorum. Umarım bu sorun bende işe yaradığı gibi bu sorunu yaşayan herkeste de işe yarar. İyi günler dilerim...

Ben de sanmıyorum.

Az once yeni kariyer açtım oyun bug oldu tranfer edemiyorum her defasında bu oyuncu takıma yeni katıldı diyor hadi bunlar yetmezmiş gibi oyuna girdim adamlar siyah oldu dedim ne oluyor bu oyuna ilk defa karşılaştım bu sorunlarla adamlar aylar geçti halen daha oyunu düzeltemediler.

Bende 6700xt R5 5600 var oyun donuyor ve gpu 94 e kadar çıkıyor sizde gpu nasıl?
GPU kullanımının yüksek olması iyi bir şey zaten. GPU kullanımının yüksek olması, işlemcinizin ekran kartını beslediğini ve ekran kartınızın tüm performansını kullandığı anlamına gelir. %90 ve üzeri GPU kullanımı iyi bir şey merak etmeyin. Bende GPU kullanımı %60 civarlarında ve 90-100 FPS alıyorum şuan fakat oyun akıcı değil.

GPU kullanımının yüksek olması iyi bir şey zaten. GPU kullanımının yüksek olması, işlemcinizin ekran kartını beslediğini ve ekran kartınızın tüm performansını kullandığı anlamına gelir. %90 ve üzeri GPU kullanımı iyi bir şey merak etmeyin. Bende GPU kullanımı %60 civarlarında ve 90-100 FPS alıyorum şuan fakat oyun akıcı değil.
Kendim bir konu açmıştım bir arkadaş monitörü 100 hz ye alıp oyun ayarlarındandan 60 fps e sabitleyip denememi söyledi birazdan deneyeceğim sende dene istersen.

Kendim bir konu açmıştım bir arkadaş monitörü 100 hz ye alıp oyun ayarlarındandan 60 fps e sabitleyip denememi söyledi birazdan deneyeceğim sende dene istersen.
FPS 100 oluyor yani bakalım işe yarar umarım

Evet oynamıyorum ben bilgisayara zarar veriyor bence
Oynadıktan bir süre sonra Pc boşta 90 derecelere vurdu dengesizleştiriypr EA oyunu update ettikçe sorun düzelirse oynarım aksi takdirde oynamam 7-8 saat oynadım ve bıraktım kesinlikle zarar veriyor GTA 5 gibi grafik isteyen oyunlar oynadım sıcsklık 70 FIFA 23 oynuyorum sıcaklık 90 aman aman grafik gerektiren bi oyun olmamasına rağmen çok sorunlu bence

Yeni konular

Geri
Yukarı