FIFA'yı Bıraktım

EA çatısı altında olması ve Futbol oyunlarda FIFA tekel olması rezalet bir durum.
Oyuncular tepki göstermediği sürece bir sorun yaşamaz.
Bir oyuna 60 $ verip üstüne Çok oyunculu için lootbox almak kadar saçma bir şey yok.
Gördüğüm en berbat oyuncu kitlesi net FIFA oyuncusudur.

PES ise lisans konusunda kendini geliştirmesi gerekiyor. Yoksa her türlü oyuncu tarafı kaybediyor. FIFA ne kadar tekel olursa EA sizi o kadar sömürür.

Bu arada FIFA pislik sisteminden kurtulduğunuz için sizi tebrik ederim.

Her sene 400, 500 lira vermek akıl karı değil. Kaldı ki sadece fiyatından da değil, 1 sene boyunca yüzlerce, binlerce saat uğraşıp kadro kurduktan sonra yenisi çıkıp çöp olması da tahammül edilecek gibi değil. 17 sonunda bıraktım, çokta mutluyum.

Momentum inanılır gibi değil zaten. (17 den sonra ne oldu bir bilgim yok.) Klasman ve özellikle hafta sonu liginde saç baş yolmaktan kel kalmıştım resmen. İlk 15, 20 dakika 2 ya da 3-0 öne geçtiğin zaman bittiğinin resmidir, o maçı unut. Abartmıyorum boş kaleye dokunup gol atacağım pozisyonlarda saçma sapan boş alanda ayağım kayıp topa vuramıyorum ya da aut'a atıyor. İnanılmaz top kayıpları, pas hataları, orta açamama, normal preste alacağın topları alamama vs. gibi çileden çıkarıcı işleri söylemiyorum bile. Rakibi tekrar maça dahil etmek için yapmadığı pislik kalmıyor sistemin. Bırak kardeşim kim iyiyse ezip geçsin sen niye mahfediyorsun maçı.

Kısacası bu ve bir çok nedenden oynanmayacak bir oyun olduğunu düşünüyorum. Bırakanlara geçmiş olsun, devam edenlere Allah sabır versin.

Şahsen ben 2012 ile FIFA almayı bıraktım. Oyunu ise 2017'de bıraktım. 2 senedir elimi FIFA'ya sürmedim bile. NBA oynuyorum.

FIFA, avantajını kullanamadı. UT üzerine saçma bir oyuna döndü. Arkadaşlarla iki el PES oynarım daha iyi. Lisanslar da size kalsın.

Her sezon yeniden spor oyunu alıp, önceki sezon alınan oyunu çöpe atmak bana aptalca geliyor. Spor oyunları oynayanlar neden tek bir ağızdan "niye her sene yeniden oyun alıyoruz, 4-5 sezonluk bir ana oyun olsun ve güncellemeler ile devam etsin" demiyor anlamıyorum.
Çünkü her sene oynanışta değişiklik bekleniyor. Oyun motoru veya başka gelişmeler bakımından. Eğer FIFA serisini 2012'den veya daha gerisinden başlayıp, 2019'a kadar oynarsanız, ne demek istediğimi anlarsınız. Ben de katılıyorum, aynı oyunu tekrar tekrar almak mantıksız. FIFA'yı çok seven birisi olarak, kendim de her sene yenisini almıyorum. Kadro olarak güncelleme fikiri mantıklı olabilir fakat dediğim oynanış yönündeki değişiklikler güncelleme ile olacak iş değil. 4-5 yıl gibi uzun bir süre içerisinde, bu tür bir oyunu hiçbir firma yağlayıp, cilalamakla uğraşmaz. Bahsettiğim değişim son 3 oyundur yapılıyor mu diye sorarsanız hayır. O yüzden almadan önce incelemek gerek. Aynı oyun piyasaya sürülüyorsa alınmamalı. Bu kadar pahalı olarak satılması da, yadırganması gereken bir durum. Umarım anlamadığınız durumu açıklayabilmişimdir.

Son düzenleme:
Çünkü her sene oynanışta değişiklik bekleniyor. Oyun motoru veya başka gelişmeler bakımından. Eğer FIFA serisini 2012'den veya daha gerisinden başlayıp, 2019'a kadar oynarsanız, ne demek istediğimi anlarsınız. Ben de katılıyorum, aynı oyunu tekrar tekrar almak mantıksız. FIFA'yı çok seven birisi olarak, kendim de her sene yenisini almıyorum. Kadro olarak güncelleme fikiri mantıklı olabilir fakat dediğim oynanış yönündeki değişiklikler güncelleme ile olacak iş değil. 4-5 yıl gibi uzun bir süre içerisinde, bu tür bir oyunu hiçbir firma yağlayıp, cilalamakla uğraşmaz. Bahsettiğim değişim son 3 oyundur yapılıyor mu diye sorarsanız hayır. O yüzden almadan önce incelemek gerek. Aynı oyun piyasaya sürülüyorsa alınmamalı. Bu kadar pahalı olarak satılması da, yadırganması gereken bir durum. Umarım anlamadığınız durumu açıklayabilmişimdir.
Saçma ama bazen de güzel. Mesela ben kim ne derse desin PES12'den aldığım hazzı hiçbir futbol oyunundan almıyorum. Eğer tek bir PES olsaydı, PES12 tarihe karışacaktı. Bende her ne kadar istemesemde PES19 oynayacaktım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı