Film ve dizilerin formatını gösteren site

FAROLİ

Hectopat
Arkadaşlar selamlar,

Filmler ve diziler genel olarak 21:9 ve 16:9 gibi formatlarda çekiliyor bildiğiniz üzere. Hangi içerik hangi formatta bunu öğrenebileceğim bir bilgi sayfası var mı?

IMDb’de her filmin Technical Specs kısmında bulunur genelde. Mesela şu The Matrix’in sayfasından:

7C4BE61F-0EDF-4374-A946-BC7F94B2E27C.jpeg

2.39:1 aspect ratio denen kısım.

Hocam burada 1.78:1 yazılmış mesela, bu 16:9'a mi denktir?

Eski diziler 4:3’tür o zamanlar geniş ekran televizyonlar yoktu çünkü. The X-Files 4:3 oranında misal, sanırım Oz da öyleydi. Yeni TV’ler widescreen olduğu için 16:9 (yani 1.78:1) standart oldu.

Filmlerde ise sinematik etki amacıyla 16:9’dan daha geniş oranlar kullanılabiliyor. Aynı şekilde 4:3 oranında film çekenler de oluyor. Bence 21:9 oranı (2.35:1 civarına tekabül ediyor) sinema filmleri için daha iyi. O siyah bant bence olmalı filmlerde.

Son düzenleme:
Eski diziler 4:3’tür o zamanlar geniş ekran televizyonlar yoktu çünkü. The X-Files 4:3 oranında misal, sanırım Oz da öyleydi. Yeni TV’ler widescreen olduğu için 16:9 standart oldu.

Filmlerde ise sinematik etki amacıyla 16:9’dan daha geniş oranlar kullanılabiliyor. Aynı şekilde 4:3 oranında film çekenler de oluyor. Bence 21:9 oranı (2.35:1 civarına tekabül ediyor) sinema filmleri için daha iyi. O siyah bant bence olmalı filmlerde.
21:9 bir monitör almayı düşünüyorum, o yüzden acaba genel olarak hangi içeriklerde sağ ve sol tarafta siyah bant oluşur diye öğrenmek istedim.

Anladığım kadarıyla; dizilerin birçoğunda sağ ve solda siyah bant oluşur, filmlerin birçoğu tam ekran olur. 16:9 ekran alırsam da dizilerin birçoğu tam ekran olur, filmlerin birçoğunda alt ve üstte siyah bant oluşacak.

21:9 bir monitör almayı düşünüyorum, o yüzden acaba genel olarak hangi içeriklerde sağ ve sol tarafta siyah bant oluşur diye öğrenmek istedim.

Anladığım kadarıyla; dizilerin birçoğunda sağ ve solda siyah bant oluşur, filmlerin birçoğu tam ekran olur. 16:9 ekran alırsam da dizilerin birçoğu tam ekran olur, filmlerin birçoğunda alt ve üstte siyah bant oluşacak.

Aynen dediğiniz gibi.

Geri
Yukarı