Türkiye'de neden güzel film ve dizi yapılamıyor?

pilotds

Centipat
Daha fazla  
Türkiye'de neden güzel bir dizi veya film yapılmıyor? Yabancı filmlere bakıyorum çoğu dünyaya yayılmış filmler diziler. Türkiye'de güzel filmler diziler çıkardı mesela 7 Koğuştaki Mucize vb. ama neden tüm dizilerimiz filmlerimiz hep aşkla ilgili? Yabancı dizilere bakıyorum Breaking Bad, Vviking, Stranger Things gibi görsel efektleri güzel kurguları güzel. Bir de bizde çıkan şeylere bakıyorum ne kadar güzel ilerlesede aşka sarıyor. Ve genelde çoğu filmde dizide aynı yüzleri görüyoruz, farklı oyuncuları insanları kullanmak istemiyorlar gibi neden? Bütçe mi yetersiz yoksa savaş sahneleri vb bizde yasak mı ya da fikir mi üretemiyoruz? Ülkede güzel oyunculuk yapacak insanlar var ama hep aynı yüzler...

Son düzenleyen: Moderatör:
"Eğer çalışıyorsa elleme" kafasında bence yapım firmaları. Büyük denilebilecek son zamanlarda sadece Alper Çağlar'ın filmleri var onlar da meraklısına hitap ediyor maalesef. En son yurt dışından bir yakınım geldiğinde "Sizde komedi dizisi ne var?" dedi, yayın platformalarındaki diziler (Gibi, Ayak İşleri, vb,) haricinde aklıma bir dizi gelmedi, çünkü artık her diziye aralara 2-3 komik sahne ekleyip geçiyorlar çünkü izliyor milletimiz 🙁.

Türkiye'de neden güzel bir dizi veya film yapılmıyor? Yabancı filmlere bakıyorum çoğu dünyaya yayılmış filmler diziler. Türkiye'de güzel filmler diziler çıkardı mesela 7 Koğuştaki Mucize vb. ama neden tüm dizilerimiz filmlerimiz hep aşkla ilgili? Yabancı dizilere bakıyorum Breaking Bad, Vviking, Stranger Things gibi görsel efektleri güzel kurguları güzel. Bir de bizde çıkan şeylere bakıyorum ne kadar güzel ilerlesede aşka sarıyor. Ve genelde çoğu filmde dizide aynı yüzleri görüyoruz, farklı oyuncuları insanları kullanmak istemiyorlar gibi neden? Bütçe mi yetersiz yoksa savaş sahneleri vb bizde yasak mı ya da fikir mi üretemiyoruz? Ülkede güzel oyunculuk yapacak insanlar var ama hep aynı yüzler...
Türkiye'de Kurtlar vadisi ilk 97 ve Ezel'in üstüne bir yapıt tanımam.

Fikir var, gişe rekortmeni filmler kadar olmasa da yapılamasada yaklaşacak teknolojide var ama niye yapılmıyor söyleyim hemen,
1-bütçe (yapımcı kısıtlı veriyor bunu da 500 katı olarak geri istiyor standart Türk kafası)
2-gerek yok saçma sapan aşk dizileriyle filmleriyle tam istediğini alamasada alt tabakadan yaklaşık reytingleri alıyor.
3-bu dedikelerini yapacak adamları bir araya toplamak çok para ve güç.
4-Amerika'nın nufüsu 300milyonu geçkin Türkiye'nin 85 milyon Amerika'da bir diziyi en kötü kötü 50 milyon izliyorsa Türkiye'de 5 milyon izliyor...

Gibi zibilyon tane sebep...

1-Para
2-Reklam
3-Algı
4-Türkiye denince gelişmiş ülke vatandaşlarının aklında uyanan merak istek. Yani Dünyanın Türkiyeyi nasıl gördüğü.

Bu gün ABD de dünyaca tanınan bir dizi düşün bu diziyi Tüm ABD izliyor fakat kendi ülkelerinden başkasına satmıyor diyelim.
Aynı diziyi aynı oyuncularla telifsiz tüm dünyaya açık yapıp gönderelim İzlenmez.

1-para
2-reklam
3-algı
4-Türkiye denince gelişmiş ülke vatandaşlarının aklında uyanan merak istek. Yani dünyanın Türkiye'yi nasıl gördüğü.

Bugün ABD de dünyaca tanınan bir dizi düşün bu diziyi tüm ABD izliyor fakat kendi ülkelerinden başkasına satmıyor diyelim.
Aynı diziyi aynı oyuncularla telifsiz tüm dünyaya açık yapıp gönderelim izlenmez.

Filmlerde dizilerde aynı yüzleri görmektende sıkıldım. Küçük yaşta bana kalırsa Türkiye'de bir tane oyuncu yoktur böyle tanınmış. Büyük yaştaki oyuncular zaten belli hep aynı insanlar oyunculuk çok şey değil galiba Türkiye'de?

Belki kültür budur.
Ama şimdinin bugünün kuşağı büyüdüğünde bunu değiştirebilir.
Aklımızdaki hayalimizdeki mantıklı fikirleri filme diziye dökecek insanların yetişmesi lazım.

Geri
Yukarı