Fiorino 1.4 Fire'a açık hava filtresi takılır mı?

Negative Sir

Decipat
Makaleler
1
Yer
Birleşik Krallık
Daha fazla  
Meslek
Asker (Teğmen)
Arkadaşlar araba 2021 model atmosferik Fiorino 1.4 fire ve bu araçta hava emme borusu havanın hiç bulunmayacağı bir yerde, boru aşağıya doğru bakıyor sonuç olarak motora yeteri kadar hava gitmediği için motor tam verimli çalışamyor bende aracın hava filtresini söküp, yerine açık hava filtresi almayı düşünüyorum bu motora açık hava filtresi alırsam performans artışı oluşurmu ve muayeneden geçer mi?

Dosya Ekleri

• motor üstündeki hava filtresi kutusu .jpg
    motor üstündeki hava filtresi kutusu .jpg
    188,7 KB · Görüntüleme: 77
  • motora giden hava borusu.jpg
    motora giden hava borusu.jpg
    149,9 KB · Görüntüleme: 50
  • hava emme borusu.jpg
    hava emme borusu.jpg
    207,6 KB · Görüntüleme: 75
  • açık hava filtresi.jpeg
    açık hava filtresi.jpeg
    124,3 KB · Görüntüleme: 39
Öncelikle açık hava filtresi yapısı ve işin fiziği gereği daha çok hava aldırır motora. Burada filtrenin montajını olabilecek en kusursuz şekilde, mühendislerle çalışarak, denemeler yaparak, en soğuk havayı en kısa ve dolambaçsız şekilde alacak şekilde bile yapsan;

-Alacağın beygir 2-3HP üst devirlerde sadece
-Düşük devirlerde tork kaybı Şehir içi dur kalklarda motor boğulacak gibi olacak, özellikle yokuşlarda dur kalklarda çok farkedilir olacak
-Geçirgenliği fazla olduğu için toz toprağı bol (misal istanbul) gibi bir şehirde kullanıyorsan, motoruna pislik girecek, ömrü kısalacak.

Yukarda kusursuz şekilde yaptığın halde olacakları yazdım. Eğer kusurlu şekilde yaparsan ki muhtemelen öyle olacak. Yani ya soğuk hava değil sıcak hava alacak ya da boru çok uzun olduğu için veya kıvrımlı olduğu için ivmelenemeyecek hava vs.

-Üst devirlerde de herhangi bir güç almayacaksın
ve diğer iki madde geçerli.

Sonuç olarak alacağın tek şey eğer emme manifoldunun yapısı uygunsa güzel bir ses almaktır. O da her araba olmaz. Bazı sesleri efsane arabalar vardır; Honda VTi, Corsa b GSi, Fiat bravo 5 silindir olan vb. Bunların çıkarttığı sesin yanında esamesi bile okunmayacak.

Not; Filtreyi aşağı uzatıp su alma riskini yazmadım :)

Standart kutu içi filtren yanlış görmüyorsam ön farın ordan aşağı doğru iniyor. Yani tekerlek davlumbazının oraya doğru. Araç hareket ettiğinde ön kısımdan hava geliyordur, hareketsizkende aşağısının boşluk olması lazım karter muhafazası oraya kadar uzanmıyorsa. Ordan hava alır.

Öncelikle açık hava filtresi yapısı ve işin fiziği gereği daha çok hava aldırır motora. Burada filtrenin montajını olabilecek en kusursuz şekilde, mühendislerle çalışarak, denemeler yaparak, en soğuk havayı en kısa ve dolambaçsız şekilde alacak şekilde bile yapsan;

-Alacağın beygir 2-3HP üst devirlerde sadece
-düşük devirlerde tork kaybı şehir içi dur kalklarda motor boğulacak gibi olacak, özellikle yokuşlarda dur kalklarda çok fark edilir olacak.
-Geçirgenliği fazla olduğu için toz toprağı bol (misal İstanbul) gibi bir şehirde kullanıyorsan, motoruna pislik girecek, ömrü kısalacak.

Yukarıda kusursuz şekilde yaptığın halde olacakları yazdım. Eğer kusurlu şekilde yaparsan ki muhtemelen öyle olacak. Yani ya soğuk hava değil sıcak hava alacak ya da boru çok uzun olduğu için veya kıvrımlı olduğu için ivmelenemeyecek hava vs.

-Üst devirlerde de herhangi bir güç almayacaksın.
Ve diğer iki madde geçerli.

Sonuç olarak alacağın tek şey eğer emme manifoldunun yapısı uygunsa güzel bir ses almaktır. O da her araba olmaz. Bazı sesleri efsane arabalar vardır; Honda vti, Corsa b gsi, Fiat bravo 5 silindir olan vb. bunların çıkarttığı sesin yanında esamesi bile okunmayacak.

Not; filtreyi aşağı uzatıp su alma riskini yazmadım :)

Standart kutu içi filtren yanlış görmüyorsam ön farın oradan aşağı doğru iniyor. Yani tekerlek davlumbazının oraya doğru. Araç hareket ettiğinde ön kısımdan hava geliyordur, hareketsizkende aşağısının boşluk olması lazım karter muhafazası oraya kadar uzanmıyorsa. Oradan hava alır.

Ön ızgara ufak kalıyor yeni nesil Fiorinolarda ön ızgarayı eski nesillere göre daralttılar ve boru aracın tam olarak şu kısmına geliyor fotoğrafta işaretledim.
Şimdi ızgaranın sağ ve sol tarafında bir kapalı alan var ve boru yuvarlakla işaretlediğim yerde kısa kalıyor.
sasasass.PNG

Havasız kalacağını sanmıyorum. Durağan halde ön tekerin altı zaten açık, davlumbaz yanı. Ordan hava alabilir. Hareket halinde de rüzgar zaten ivmeli olarak geliyor, mutlaka ön ızgaradan güçlü olarak içeri geliyordur. Ha üretim olarak hiç hatasız olamaz mı? Olabilir tabi. İnternetten araştırmak lazım bu şekilde bir araştırma, tespit vb. var mı.

Havasız kalacağını sanmıyorum. Durağan halde ön tekerin altı zaten açık, davlumbaz yanı. Oradan hava alabilir. Hareket halinde de rüzgar zaten ivmeli olarak geliyor, mutlaka ön ızgaradan güçlü olarak içeri geliyordur. Ha üretim olarak hiç hatasız olamaz mı? Olabilir tabii. İnternetten araştırmak lazım bu şekilde bir araştırma, tespit vb. var mı?

Hocam araştırma yok ama 1.4 fire kullananların çoğu bu hava konusundan dolayı memnun değil aynı motorun Turbo'lu versiyonu t-jet var mesela canavar gibi ama şu an sadece bazı Avrupa pazarlarında ve Rusya'da satılıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı