Rehber Dark Reader - İnternetin Işıklarını Söndürün!

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Chromium tarayıcılar, gelişmiş ayarları ile tüm siteler için koyu tema desteği sunuyor. Ama bu koyu tema, Google sunduğu Yüksek kontrast gibi çalışıyor. Bu koyu temayı istediğimiz gibi ayarlayamıyoruz. Ayrıca tarayıcı ve sitelerin görsellerini bozuyor.
Chrome yapılan ayarların neredeyse hepsi, diğer Chromium tarayıcılar da çalışmaktadır.

Bu yüzden, koyu teması olmayan siteler için Dark reader uzantısını tavsiye ediyorum.
Dark reader Firefox, Safari, Edge ve Chrome web mağazasının uzantılarını çalıştıran tüm tarayıcılarda çalışıyor.

Her web sitesi için koyu mod. Gözlerinize iyi bakın, gece ve günlük gezinti için koyu renk tema kullanın. Dark Reader, reklam göstermez ve kullanıcının verilerini hiçbir yere göndermez. Tamamen açık kaynak kodludur. darkreader/darkreader
Yüklemeden önce benzer uzantıları devre dışı bırakın. Gezintinin tadını çıkarın!

Dark reader uzantısının özellikleri ve kulllanımı:

Uygulama yüklendiğinde, tüm siteleri koyu yapıyor. Buna ek olarak görsel filtre, font değiştirme ve büyütme gibi seçenekleri de var. Koyu teması olan sitelerde devre dışı bırakabilir ya da sadece istediğiniz sitelerde açılması için, siteleri tek tek ekleyebilirsiniz.

Dark reader uzantısı kapalıyken:

Screenshot_3.png

Dark reader uzantısının Açık renk modu açıkken:

Screenshot_4.png

Dark reader uzantısının Koyu renk modu açıkken:

Screenshot_5.png

Chrome, Opera ve Mozilla tarayıcılarının bazı ayar sayfaları ve tarayıcıları kullanırken, web mağazalarında aktif olmuyor. Mesela Chrome üzerinden Opera ve Mozilla eklenti mağazasına girerseniz çalışıyor. Ama Opera ve Mozilla eklenti mağazalarına, kendi tarayıcıları üzerinden girince çalışmıyor.

Filtre+ renk doygunluğunu korur, GPU kullanır.
Statik tema basit, hızlı bir tema oluşturur.
Dinamik tema renkleri ve görüntüleri analiz eder

Yazı boyutu ve font değiştirme seçeneği sunuyor. Bu seçenek bazı sitelerin, görsel öğelerini bozabiliyor.

Screenshot_1.png

Uzantı ayarları:
Siteleri simgesine tıkladıktan sonra, koyu teması olan sitenin ismine tıklayarak ''Hariç tutulanlar'' listesine ekleyebilirsiniz.
Screenshot_1.png
Sadece istediğiniz siteler de açılmasını istiyorsanız. Site listesini açıp ''Sadece listedekiler'' seçeneğini seçin. Uzantının aktif olmasını istediği sitenin, ismine tıklayarak listeye ekleyin. Böylece sizin seçtiğiniz siteler dışında uzantı çalışmayacaktır.
Screenshot_2.png
Ayrıca QR kodu tanıtacağınız sayfada, geçici olarak uzantıyı devre dışı bırakın. Uzantı sayfa renklerini tersine çevirdiğinden QR kodu bozabiliyor. İşiniz bitince tekrar o sayfa için açarsınız.

Uzantıyı bağlantıdan yükleyebilirsiniz.
Opera için bağlantıdaki uzantıyı kurup, Chrome uzantı sayfasından yüklemeniz gerekiyor.
Opera kullananlar ayrıca aşağıdaki ayarı açsınlar. Google arama sayfalarında koyu tema desteğini etkinleştirmeye yarıyor.

Screenshot_16.png

Chromium alt yapısı kullanan Brave, Vivaldi vb. tarayıcılar için ise, Chrome web mağazasını kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Elocutionear

Megapat
Makaleler
12
Yer
Kanada
Konuda belirtmeyi unutmuşum. Bazı sitelerde QR kod okutacağınız zaman kapatın. Koyu tema renkleri bozduğundan, okutmaya çalıştığınız da QR kodu tanımayabilir.
Özellikle WhatsApp Web kullanmadan önce tarayıcıda QR kodunu taratırken bir türlü giriş yapamıyordum. Eklentiyi pasifleştirip ardından QR kodu WhatsApp Web'de tarattığımda çalışmıştı. Sonrasında "Dark Reader" eklentisini etkinleştirip sorunsuz bir şekilde deneyim yaşadım.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. 😇

KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Firefox kendisi zaten işlemci sömürüyor. Chromium herhangi bir tarayıcı ile Firefox karşılaştırırsan anlarsın.

SypeR

Gigapat
Makaleler
39
Yer
Sakarya
Youtube ve Twitter kendi temasını bozmadan, koyu tema uygulayabilirsiniz.
YouTube ve Twitter'ın koyu teması mevcut. YouTube neredeyse 1 yıldan fazla bir süredir koyu temayı kullanıcılarına sunuyor. Twitter ise geçtiğimiz aylarda yaptığı arayüz güncellemesi ile tüm kullanıcılarına karanlık tema seçeneğini açtı.

KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
@SypeR O sitelerin koyu teması olduğunu biliyorum. Orada Youtube ve Twitter domaine bağlı bazı siteleri, ana sitenin koyu temasına ellemeden koyu hale getirebileceğini belirttim. Mesela Youtube studiosu koyu tema desteği yok. Lütfen okurken acele etmeyin.

SypeR

Gigapat
Makaleler
39
Yer
Sakarya
@SypeR O sitelerin koyu teması olduğunu biliyorum. Orada Youtube ve Twitter domaine bağlı bazı siteleri, ana sitenin koyu temasına ellemeden koyu hale getirebileceğini belirttim. Mesela Youtube studiosu koyu tema desteği yok. Lütfen okurken acele etmeyin.
Konuda sayfalarının kısmını sayfaların diye okumamdan kaynaklı, yanlış bilgilendirme olduğunu düşünüp o kısmı alıntıladım. Maksat mümkün olduğu kadar doğru bilgiyi sunmak. :)

KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Yakında gelecek olan 5.0 sürümü ile arayüzünü değiştirecekler. Keşke belirli bir mesaj ya da rütbeyi aşanlar için sınırsız konu düzeltme için yetki verseler. Şimdi kim resimleri çekip, bir siteye yükleyip rapor ile atacak. Raporlayınca da istediğim gibi olmuyor. Araya boşluk filan koyuyorlar.

68747470733a2f2f63646e2e646973636f72646170702e636f6d2f6174746163686d656e74732f3730313837383936...png

Yukarı