Firefox Nightly vs Developer vs Aurora

ARCADE34

Hectopat
Yer
Merkez/Niğde
Daha fazla  
Meslek
Endüstri'de Bilişim okuyorum.
Selam. Şu an Brave kullanıyorum ama tekrar Firefox geçmek istedim nedense. Neyse sizce aşağıdaki Firefox'lardan hangisini yükleyeyim bana göre sayfa açılış hızı ve tarayıcı geneli performans en önemlisi tabii bir de arayüz görüntüsü.
-Firefox Developer Edition.
-Firefox Nightly.
-Firefox Aurora (demin internette gördüm araştımadım bile direkt size güvendiğim için soruyorum)
Ve bir de sistemim;
Intel Celeron N2820 2.13GHz 6.nesil CPU.
Intel HD Graphics 1.7GB iGPU.
8 GB DDR3L 1066MHz CL7 RAM.
WD Black 500GB 7200RPM 2.5" HDD.

Firefox Developer ve Nightly geliştirici sürümü yani istikrarlı değil. Aurora galiba desteği bitmiş eski sürüm. Güncelleme almayan tarayıcı kullanmak bu dönemde çok sıkıntı. Firefox için genel sistemin çok yetersiz. Linux kullansan bile Firefox'u bu sisteme önermem.

LibreWolf bence Firefox tarafında şu an en iyi kullanabileceğin tarayıcı. Ama ben sana Brave yerine çok gizlilik takıntın yoksa Edge veya Chrome öneririm. Çünkü HDD, bellek ve o işlemci ile ancak bu iki tarayıcı düzgün bir deneyim sunar.

Ayrıca yukarıdaki mesajları yazarken aklıma geldi. Firefox tarafında Waterfox'un daha düşük sistemlerde iyi olduğunu duymuştum. Ama belirteyim Gecko sorunları her alternatifte devam ediyor. Chromium kadar akıcılık ve düşük kaynak tüketimi beklemeyin.

Son düzenleme:
Firefox developer ve nightly geliştirici sürümü yani istikrarlı değil. Aurora galiba desteği bitmiş eski sürüm. Güncelleme alman tarayıcı kullanmak bu dönemde çok sıkıntı. Firefox için genel sistemin çok yetersiz. Linux kullansan bile Firefox'u bu sisteme önermem.

Librewolf bence Firefox tarafında şu an en iyi kullanabileceğin tarayıcı. Ama ben sana Brave yerine çok gizlilik takıntın yoksa Edge veya Chrome öneririm. Çünkü HDD, bellek ve o işlemci ile ancak bu iki tarayıcı düzgün bir deneyim sunar.

Ayrıca yukarıdaki mesajları yazarken aklıma geldi. Firefox tarafında Waterfox'un daha düşük sistemlerde iyi olduğunu duymuştum. Ama belirteyim gecko sorunları her alternatifte devam ediyor. Chromium kadar akıcılık ve düşük kaynak tüketimi beklemeyin.

Librewolf ve Waterfox indiriyorum deneyeceğim birazdan ek olarak Brave'in sayfa açılış hızı çok iyi olduğu için onu kullanıyordum Chrome düşünüyordum ama üşeniyordum. Edge zaten asla kullanmam çünkü sistemime fazla yük bindiriyor.

Hocam akıcılık istiyorsanız size Opera GX öneririm. Benim dandik bilgisayarım Chrome'da bile donarken Opera GX'in çeşitli özelleştirmeleri sayesinde hem daha az kaynak tüketiyor(kaynak tüketimini siz ayarlaya biliyorsunuz) hem de daha rahat kullanım arayüzüyle birlikte kendine ait VPN ve adblocker hizmetide sunuyor güvenli şekilde.

Hocam akıcılık istiyorsanız size Opera GX öneririm. Benim dandik bilgisayarım Chrome'da bile donarken Opera GX'in çeşitli özelleştirmeleri sayesinde hem daha az kaynak tüketiyor(kaynak tüketimini siz ayarlaya biliyorsunuz) hem de daha rahat kullanım arayüzüyle birlikte kendine ait VPN ve adblocker hizmetide sunuyor güvenli şekilde.

Hocam denedim ama Opera GX'te işlemci sınırını sadece açıp %100 yapsam bile çok düşük işlemci sınırı diyor yani işlemciyi çok yetersiz buluyor ve internet bağlantım olmadan sadece Opera GX'in yeni sekme sayfasında beklesem bile %45 işlemci kullanımı Windows görev yöneticisinde gözüküyor ve sayfa yükleme hızı Chrome, Firefox ve Brave karşısında rezalet.

Hocam denedim ama Opera GX'te işlemci sınırını sadece açıp %100 yapsam bile çok düşük işlemci sınırı diyor yani işlemciyi çok yetersiz buluyor ve internet bağlantım olmadan sadece Opera GX'in yeni sekme sayfasında beklesem bile %45 işlemci kullanımı Windows görev yöneticisinde gözüküyor ve sayfa yükleme hızı Chrome, Firefox ve Brave karşısında rezalet.
Hocam şimdi fark ettim sistem özelliklerinize bakınca. Sisteminiz benimkine göre ortalamda iyi olsada işlemcisi rezaletmiş. Biraz bütçeniz varsa işlemcinizi değiştirin derim. Çünkü ne yapsanızda tarayıcıya gelen küçük bir güncellemeyle birlikte yeniden her şey eski haline döne bilir.

Hocam şimdi fark ettim sistem özelliklerinize bakınca. Sisteminiz benimkine göre ortalamda iyi olsa da işlemcisi rezaletmiş. Biraz bütçeniz varsa işlemcinizi değiştirin derim. Çünkü ne yapsanızda tarayıcıya gelen küçük bir güncellemeyle birlikte yeniden her şey eski haline dönebilir.

Hocam bilgisayarım işlemcisi soketsiz (yani anakarta gömülü) bir laptop işlemci yükseltemsi yapmam tamamen imkansız.

Yeni konular

Geri
Yukarı