Fişi çekildiği halde bilgisayar kapanmıyor

• Konuyu başlatan mba
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 4B

mba

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi bilgisayarım kapanmıyor. Daha doğrusu mesela Youtube'ta bir video izliyorum. Ve bilgisayarı direk başlat menüsünden "Bilgisayarı Kapat" butonuna basarak kapatıyorum. Daha sonra fişini çekiyorum. Sabah uyandığım zaman bilgisayarı açıyorum ve sanki bilgisayar uyku moduna alınmış gibi hızlı açılıyor ve en son bıraktığım şekilde masaüstü karşıma geliyor. (Youtube'ta açık veya altta oyun açık kalmış)

Adsız.png

Yukarıda "çalışma zamanı" yazan yerde bazen 100 saat bazen 150 saat oluyor. Halbuki bilgisayarı normal bir şekilde kapatıp fişi bile çekiyorum. Sorun nedir ve çözümü nedir merak ettiğim için sizlere sormak istedim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    19 KB · Görüntüleme: 244
Son düzenleyen: Moderatör:
Programların otomatik başlaması Windows 10 ile alakalı bir sorun. Bilgisayarı kapatsanız dahi diğer açılışta kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Oradaki çalışma değerinin yüksek olması bilgisayarın açık kaldığı anlamına gelir. Bilgisayarı kapat diyerek kapatırsanız ve ekran tamamen kapanınca kapağı kapatırsanız böyle bir sorun yaşamazsınız.

Windows 10'da açık kalan uygulamaları tekrar tekrar aç gibi bir özellik varsa o sizde açık galiba. Dizüstü bilgisayarlarda mesela kapatıp açınca tarayıcı gibi uygulamalar hala o sitelerde kalabiliyor bazen. Daha bilgili arkadaşlar kesin olarak ayarın yerini söyleyebilir sanırım

Programların otomatik başlaması Windows 10 ile alakalı bir sorun. Bilgisayarı kapatsanız dahi diğer açılışta kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Oradaki çalışma değerinin yüksek olması bilgisayarın açık kaldığı anlamına gelir. Bilgisayarı kapat diyerek kapatırsanız ve ekran tamamen kapanınca kapağı kapatırsanız böyle bir sorun yaşamazsınız.

Zaten öyle yapıyorum ama kapağı kapat ne demek ? Anlayamadım

Son düzenleme:
Zaten öyle yapıyorum ama kapağı kapat ne demek? Anlayamadım.
Dizüstü bir bilgisayar değil mi? Ekran kapağının kapatılmasını kastediyorum. Bazen bilgisayar kapanmadan ekranı kapatıp çıkıyorsunuz o da kapanırken uykuya geçiyor ve kapanma iptal oluyor.

Sonradan gelen edit:
Masaüstü bir bilgisayar olduğunu şimdi farkettim. Masaüstünde o sürenin uzaması pek mantıklı değil. Yine de kasanın üzerindeki led ışık yanmıyorsa o değerin artmasını önemsemeyin. Bilgisayar tamamen kapanmadan da fişi çekmeyin. Oynadıysanız da BIOS ayarlarını varsayılana ayarlayın.

Son düzenleme:
Dizüstü bir bilgisayar değil mi? Ekran kapağının kapatılmasını kastediyorum. Bazen bilgisayar kapanmadan ekranı kapatıp çıkıyorsunuz o da kapanırken uykuya geçiyor ve kapanma iptal oluyor.
Arkadaş galiba masaüstü kullanıyor. Eğer tam kapanma gerçekleşmeden fişi çekerseniz böyle olabilir. Laptoplarda şarjı biterek kapanınca aynı uygulamalar açık kalıyor.

Çalışma zamanı her zaman doğru göstermeyebiliyor. Bilgisayarı kapatsanız bile sıfırlanmadığı oluyor. Bilgisayarı 20 dakika önce açmama rağmen şuan 1 gün 45 dakikadır açık gibi gözüküyor. Windows 10 1709 kullanıyorsanız uygulamaların otomatik açılmasının sebebi Windows olabilir. Fişi çekmek için sebebiniz yoksa fişle pek oynamayın derim. Boşuna enerjinizi harcamayın :D.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı