Fitness boy uzamasına engel mi?

Tuna_07

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar 1,5 aydır fitness yapıyorum.
Ağustos ayında 15 yaşına gireceğim boyum 160cm.
İnternette bir sürü bilgi var neye inanacağıma şaşırdım.
Babamın boyu 173 falan annem 155 vardır.
Yani ergenliğe biraz geç girmiş olabilirim onunda etkisi olabilir. Özet olarak fitness yapmak boyumun uzamasına engeller mi?

Değil değil değil kaç oldu bu söylenilen bilmiyorum ama değil. Ergenliğe girdikten 2-3 sene sonrası en ideal yıllar olur ama (bu konuda tedirginsen bu yaşlarda başlayabilirsin). Zaten bodybuilding ergenlik sonuna kadar yasak, yapılmamalı. Fitness üzerinden başla monoton şekilde geliş zaten boyunun avantajını aylar içinde farkedeceksin.

Merhabalar 1,5 aydır fitness yapıyorum.
Ağustos ayında 15 yaşına gireceğim boyum 160cm.
İnternette bir sürü bilgi var neye inanacağıma şaşırdım.
Babamın boyu 173 falan annem 155 vardır.
Yani ergenliğe biraz geç girmiş olabilirim onunda etkisi olabilir. Özet olarak fitness yapmak boyumun uzamasına engeller mi?
Değil ama genetik olarak boyun bir tık kısa kalabilir.

Değil ama genetik olarak boyun bir tık kısa kalabilir.
170 i geçeyim yeter 😀
Değil değil değil kaç oldu bu söylenilen bilmiyorum ama değil. Ergenliğe girdikten 2-3 sene sonrası en ideal yıllar olur ama (bu konuda tedirginsen bu yaşlarda başlayabilirsin). Zaten bodybuilding ergenlik sonuna kadar yasak, yapılmamalı. Fitness üzerinden başla monoton şekilde geliş zaten boyunun avantajını aylar içinde farkedeceksin.

Bodybuilding tam olarak nasıl oluyor yani naim süleymanoğlu gibi halteri kaldırmamı😂

Kim bunu çıkardı ki?
Evet ağır kilolar girdikten sonra boyun geçici olarak kısalabilir kemiklerin birbirine yaklaşmasından dolayı ama bu uzamaya engel değil.

Bodybuilding tam olarak nasıl oluyor yani naim süleymanoğlu gibi halteri kaldırmamı😂
Ağır yük altında az tekrarlı çalışmadır. Ve kütle arttırma odaklıdır. Bu nedenle çoğu zaman fit görünmek zordur sadece yaz mevsimine yakın çoğu sporcu definasyon dönemine girerek vücutda saf kas estetiği yakalamaya çalışır. Belki de çoğu zaman bu dönemi kapatamayıp oburlaşmaya devam ederler. Steroid hırsının başladığı basamaktır.

Ağırlık kaldırmanın boy uzamasına ne faydası ne de zararı var. Hatta belki postür bozukluğun veya omurga eğriliğin varsa ağırlık çalışmak boyunun daha uzun durmasını sağlayabilir.

Geri
Yukarı