Fitness için program önerisi

Berkan24

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, fitnessa yazıldım fakat programım yok kışın 3 ay gitmiştim ne yapmamı onerirsiniz ?ne kadar Full body yapayım sizce ve bolgesel program da atar mısınız? cok teşekkür ederim boyum 170 kilom 70 iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer vücudun hamladıysa, 1-2 hafta full-body ile devam et. Eğer 3 ay boyunca iyi bir antrenman yaptıysan, kas hafızan vardır. O yüzden 1 ay full-body yapmaya gerek yok.

1-2 hafta full-body antrenmanından sonra, 4 gün ve üstü gidebileceksen split program öneririm. 3 gün gidebileceksen, PPL öneririm.

Eğer 3 ay boyunca iyi bir antrenman yaptıysan, kas hafızan vardır.

3 ayda bırak düzgün antrenman yapabilmeyi nasıl bir kas kütlesi koymuş olabilir de kas hafızası olsun? 3 ay en iyi antrenmanı da yapsa başlangıç ağırlıkları düşük olacağı için kas kütlesi koyması pek mümkün gelmiyor. Olsa olsa hareketlere aşinalığı vardır.

Eğer amacın büyümekse ben 5x5 öneriyorum en azından ilk 3 ay için. Ağırlıklarını en hızlı artırabileceğin programlardan biridir ve belki de en iyisidir. Temelini düzgün oturtursan ileride geçeceğin programlarda daha ağır kaldırabilme şansın olur.

3 ayda bırak düzgün antrenman yapabilmeyi nasıl bir kas kütlesi koymuş olabilir de kas hafızası olsun? 3 ay en iyi antrenmanı da yapsa başlangıç ağırlıkları düşük olacağı için kas kütlesi koyması pek mümkün gelmiyor. Olsa olsa hareketlere aşinalığı vardır.

Eğer amacın büyümekse ben 5x5 öneriyorum en azından ilk 3 ay için. Ağırlıklarını en hızlı artırabileceğin programlardan biridir ve belki de en iyisidir. Temelini düzgün oturtursan ileride geçeceğin programlarda daha ağır kaldırabilme şansın olur.
Kas kütlesi koymuş olması gerekmiyor. Diyelim ki kendisi bench press hareketinde 40-45 kiloya ulaşmış 3 ay içerisinde. Arkadaş tekrar geri döndüğü zaman, 40-45 kilo bench press hareketine 1 hafta içinde geri döner.

Kasa ne kadar şiddet uyguladığı ve ne kadar süre uyguladığı önemli. Kas kütlesi olmasa bile eğer güzel bir şiddet uyguladıysa, kas bunu hatırlar.

Kas kütlesi koymuş olması gerekmiyor. Diyelim ki kendisi bench press hareketinde 40-45 kiloya ulaşmış 3 ay içerisinde. Arkadaş tekrar geri döndüğü zaman, 40-45 kilo bench press hareketine 1 hafta içinde geri döner.

Kasa ne kadar şiddet uyguladığı ve ne kadar süre uyguladığı önemli. Kas kütlesi olmasa bile eğer güzel bir şiddet uyguladıysa, kas bunu hatırlar.

1 hafta içerisinde geri dönmesi biraz uçuk olmuş. Bu neredeyse imkansız. Ben 2 sefer 5x5'i bırakıp tekrar başladım her seferde ulaştığım kiloya tekrar ulaşmak daha zorlaştı. Kilo artırmak daha kolay oldu evet ama belli bir yerden sonra kas hafızası da olsa 1 haftada o kilolara ulaşmak pek mümkün değil.

Edit: 1-2 hafta veya 1 ay ara verilmişse belki mümkün olabilir.

1 hafta içerisinde geri dönmesi biraz uçuk olmuş. Bu neredeyse imkansız. Ben 2 sefer 5x5'i bırakıp tekrar başladım her seferde ulaştığım kiloya tekrar ulaşmak daha zorlaştı. Kilo artırmak daha kolay oldu evet ama belli bir yerden sonra kas hafızası da olsa 1 haftada o kilolara ulaşmak pek mümkün değil.

Edit: 1-2 hafta veya 1 ay ara verilmişse belki mümkün olabilir.
Ben 35-35 dumbbel bench girdiğim zamanlar 2 ay ara vermiştim, 2 hafta içinde 30 kiloya geri dönmüştüm. Kişiye göre ve psikolojiye göre de değişebilir.

Ben 35-35 dumbbel bench girdiğim zamanlar 2 ay ara vermiştim, 2 hafta içinde 30 kiloya geri dönmüştüm. Kişiye göre ve psikolojiye göre de değişebilir.

2 ay ara kısa bir süre. Arkadaş kıştan bahsetmiş. Yani neredeyse 1 senedir antrenman yapmadığını düşünmemiz gerekiyor hocam. Zaten yeni başlayan birinde de kas hafızası oluşması yıllardır yapan birine göre oldukça zor.

Oncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim 3 ay gittim yeme içmeme dikkat etmedigim için sadece 5 kilo verebildim kilolu degilim sadece biraz gobeğim var 170 boy 70 kiloyum dediginiz gibi 2-3 hafta Full body antrenman yapayım sonradan splite geçeyim kaç gün split yapayım 2 3 hafta sonra kaç gün gitmeliyim bir de split programı atarsanız cok sevinirim teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı